Deloitte: technologie se místo lidí zaměří na firmy

Společnost Deloitte ve své analýze uvádí několik zajímavých prognóz pro vývoj technologií v roce 2015. Koncový uživatel už nebude hrát prim.
Deloitte: technologie se místo lidí zaměří na firmy

Bývá to tak s řadou technologií. Jeden rok je zcela nová, druhý rok se o ní hodně mluví a až třetí rok se hodně používá. Analýza společnosti Deloitte říká, že podobně to bude i s mobilními platbami a právě letos nastane ten obrovský uživatelský boom. Infrastruktura je připravená a ve srovnání s rokem 2014 má dojít k více než 10× nárůstu objemu plateb prováděných pomocí chytrých telefonů v kamenných obchodech. Mobilní peněženka však stále úplně nenahradí tu klasickou…

V roce 2015 bude celosvětově cca 10 % chytrých telefonů využíváno k platbě v kamenném obchodě alespoň jednou za měsíc, v polovině roku 2014 to bylo asi 0,5 % (v největší míře v Japonsku) z cca 450 milionů chytrých telefonů.

Klepněte pro větší obrázek

Dřívější prognózy na rok 2015 předpovídaly stagnaci prodeje chytrých telefonů, Deloitte však očekává další růst. Trh se prý poprvé přehoupne přes miliardu prodaných kusů, a to až na 1,35 miliardy kusů. Hnací silou růstu bude i nadále velikost obrazovky, rychlost, velikost paměti, software a design.

Firmy budou hrát prim

Rok 2015 přinese výraznější adopci nových technologií, jako je 3D tisk, internet věcí či drony. Spíše než domácností se to ale bude týkat firem, což ostatně naznačují i první příklady z roku minulého.

„Minulý rok naznačil odklon od desetiletí trvajícího trendu zaměření informačních technologií na zákazníka, což dokládá například pouze mírný vzestup nositelných technologií, jako jsou chytré brýle. V roce 2015 ale očekáváme, že v této oblasti budou hrát prim spíše podniky, protože nositelné technologie, 3D tisk, drony a IoT (internet věcí) odpovídají spíše potřebám podniků než jednotlivých spotřebitelů,“ říká Petr Viktora, partner v oddělení ICT poradenství společnosti Deloitte.

Tzv. „internet věcí“ se podle predikce bude soustředit opravdu na věci, ne na lidi. V roce 2015 bude více než 60 % z jedné miliardy celosvětových bezdrátových přístrojů IoT zakoupeno, zaplaceno a používáno podniky – přestože se média zaměřují na spotřebitele ovládající své termostaty, osvětlení a elektrické přístroje od praček po rychlovarné konvice.

Klepněte pro větší obrázek
Díky Amazonu je přeprava zásilek to první, co nás s komerčním nasazením dronů napadá, ale třeba i příklad Českých Radiokomunikací ukazuje, že to tak zdaleka není. (obr.: Shutterstock)

Také drony možná vnímáte jako hračky pro běžného smrtelníka, ale v roce 2015 budou používány v mnoha oblastech v průmyslu i ve státní správě. Společnost Deloitte očekává, že se prodá přibližně 300 tisíc kusů dronů pro civilní využití a uživatelská základna se tak rozroste na více než jeden milion kusů. Přestože soukromí spotřebitelé nebo polosoukromí spotřebitelé koupí většinu z nich, většina skutečné hodnoty bude pocházet z jejich využití v podnicích.  

V roce 2015 se na světě prodá téměř 220 tisíc 3D tiskáren za 1,6 miliardy dolarů, ale není pravděpodobné, že by „v každé domácnosti byla továrna“. Deloitte očekává, že přibližně 80 % hodnoty 3D tiskáren budou vlastnit společnosti, což znamená, že ke skutečné revoluci dojde, ale bude to na trhu pro podniky. Můžeme také očekávat, že spíše než v masové výrobě najde 3D tisk uplatnění ve výzkumu, projektování, modelování prototypů atd.

Va bateriích průlom nečekejte

Baterie jsou v technologické oblasti problémem č. 1. Velkým technologickým firmám i malým startupům je jasné, že kdo problém vyřeší, vyhraje „jackpot“, a tak jsme už v roce 2014 slyšeli o řadě nadějných novinek. Deloitte tvrdí, že v roce 2015 skutečně přijdou lepší baterie, nebudou však zázračné. Z hlediska efektivity se prý dopředu posuneme pouze o 5 %.

 

Kdo odpoví na „otázku za milion“?

V oblasti e-shopů bude pokračovat boom výdejních míst, ve srovnání s loňskem by jich letos mělo přibýt 20 %. Do konce roku 2015 bude na oběžné dráze více než 500 nanosatelitů (hmotnost do 10 kg). Jsou levnější než klasické družice, mají menší hmotnost, snáze se staví i testují a je jednodušší je vypustit na oběžnou dráhu. Vydavatelskému sektoru budou i nadále dominovat tištěné knihy a budou představovat 80 % veškerých výnosů z prodeje knih.

Témata článku: Technologie, Hospodaření a finance, Prognózy

Určitě si přečtěte

Nokia se začala kamarádit se Xiaomi. Dočkáme se dvoubarevných prodejen?

Nokia se začala kamarádit se Xiaomi. Dočkáme se dvoubarevných prodejen?

** Nová aliance v mobilním světě má modro-oranžovou barvu ** Spojenci mohou vzájemně využívat patenty i technologie ** Jak se ale budou prát na přesyceném trhu smartphonů?

19.  7.  2017 | Láska Jan | 14

Proč nejezdíme v robotických autech? Vždyť technologie prakticky existuje

Proč nejezdíme v robotických autech? Vždyť technologie prakticky existuje

** Technologie opět předběhla dobu ** Technologie autonomních vozů je stále pokročilejší ** Jenže na to není naprosto připravená dopravní legislativa

16.  7.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 2

Povedené vozítko: Koncepční rover NASA vypadá jako Batmobil

Povedené vozítko: Koncepční rover NASA vypadá jako Batmobil

15.  7.  2017 | VTM.cz , Černý Jiří

Xiaomi není výrobce. Přečtěte si, jak funguje tenhle fenomén

Xiaomi není výrobce. Přečtěte si, jak funguje tenhle fenomén

** Xiaomi je fenomén a dělá věci jinak. ** Do zákulisí nás nechá nahlédnout odborník na čínský trh. ** Pojem „výrobce“ dnes neznamená, co si patrně myslíte.

12.  7.  2017 | Posejpal Jan | 29

Tyto chytré hodinky nemusíte dávat na nabíječku. Dobijí se samy díky pohybu ruky

Tyto chytré hodinky nemusíte dávat na nabíječku. Dobijí se samy díky pohybu ruky

** Nový typ hodinek se chlubí tím, že je nebudete muset připojovat k nabíječce ** Nabíjení probíhá pomocí známého principu kinetické energie ** Stačí ale tato technologie na chod chytrých hodinek?

10.  7.  2017 | Javůrek Karel | 10


komerční sdělení

Komerční sdělení