Deloitte: technologie se místo lidí zaměří na firmy

Společnost Deloitte ve své analýze uvádí několik zajímavých prognóz pro vývoj technologií v roce 2015. Koncový uživatel už nebude hrát prim.
Deloitte: technologie se místo lidí zaměří na firmy

Bývá to tak s řadou technologií. Jeden rok je zcela nová, druhý rok se o ní hodně mluví a až třetí rok se hodně používá. Analýza společnosti Deloitte říká, že podobně to bude i s mobilními platbami a právě letos nastane ten obrovský uživatelský boom. Infrastruktura je připravená a ve srovnání s rokem 2014 má dojít k více než 10× nárůstu objemu plateb prováděných pomocí chytrých telefonů v kamenných obchodech. Mobilní peněženka však stále úplně nenahradí tu klasickou…

V roce 2015 bude celosvětově cca 10 % chytrých telefonů využíváno k platbě v kamenném obchodě alespoň jednou za měsíc, v polovině roku 2014 to bylo asi 0,5 % (v největší míře v Japonsku) z cca 450 milionů chytrých telefonů.

Klepněte pro větší obrázek

Dřívější prognózy na rok 2015 předpovídaly stagnaci prodeje chytrých telefonů, Deloitte však očekává další růst. Trh se prý poprvé přehoupne přes miliardu prodaných kusů, a to až na 1,35 miliardy kusů. Hnací silou růstu bude i nadále velikost obrazovky, rychlost, velikost paměti, software a design.

Firmy budou hrát prim

Rok 2015 přinese výraznější adopci nových technologií, jako je 3D tisk, internet věcí či drony. Spíše než domácností se to ale bude týkat firem, což ostatně naznačují i první příklady z roku minulého.

„Minulý rok naznačil odklon od desetiletí trvajícího trendu zaměření informačních technologií na zákazníka, což dokládá například pouze mírný vzestup nositelných technologií, jako jsou chytré brýle. V roce 2015 ale očekáváme, že v této oblasti budou hrát prim spíše podniky, protože nositelné technologie, 3D tisk, drony a IoT (internet věcí) odpovídají spíše potřebám podniků než jednotlivých spotřebitelů,“ říká Petr Viktora, partner v oddělení ICT poradenství společnosti Deloitte.

Tzv. „internet věcí“ se podle predikce bude soustředit opravdu na věci, ne na lidi. V roce 2015 bude více než 60 % z jedné miliardy celosvětových bezdrátových přístrojů IoT zakoupeno, zaplaceno a používáno podniky – přestože se média zaměřují na spotřebitele ovládající své termostaty, osvětlení a elektrické přístroje od praček po rychlovarné konvice.

Klepněte pro větší obrázek
Díky Amazonu je přeprava zásilek to první, co nás s komerčním nasazením dronů napadá, ale třeba i příklad Českých Radiokomunikací ukazuje, že to tak zdaleka není. (obr.: Shutterstock)

Také drony možná vnímáte jako hračky pro běžného smrtelníka, ale v roce 2015 budou používány v mnoha oblastech v průmyslu i ve státní správě. Společnost Deloitte očekává, že se prodá přibližně 300 tisíc kusů dronů pro civilní využití a uživatelská základna se tak rozroste na více než jeden milion kusů. Přestože soukromí spotřebitelé nebo polosoukromí spotřebitelé koupí většinu z nich, většina skutečné hodnoty bude pocházet z jejich využití v podnicích.  

V roce 2015 se na světě prodá téměř 220 tisíc 3D tiskáren za 1,6 miliardy dolarů, ale není pravděpodobné, že by „v každé domácnosti byla továrna“. Deloitte očekává, že přibližně 80 % hodnoty 3D tiskáren budou vlastnit společnosti, což znamená, že ke skutečné revoluci dojde, ale bude to na trhu pro podniky. Můžeme také očekávat, že spíše než v masové výrobě najde 3D tisk uplatnění ve výzkumu, projektování, modelování prototypů atd.

Va bateriích průlom nečekejte

Baterie jsou v technologické oblasti problémem č. 1. Velkým technologickým firmám i malým startupům je jasné, že kdo problém vyřeší, vyhraje „jackpot“, a tak jsme už v roce 2014 slyšeli o řadě nadějných novinek. Deloitte tvrdí, že v roce 2015 skutečně přijdou lepší baterie, nebudou však zázračné. Z hlediska efektivity se prý dopředu posuneme pouze o 5 %.

 

Kdo odpoví na „otázku za milion“?

V oblasti e-shopů bude pokračovat boom výdejních míst, ve srovnání s loňskem by jich letos mělo přibýt 20 %. Do konce roku 2015 bude na oběžné dráze více než 500 nanosatelitů (hmotnost do 10 kg). Jsou levnější než klasické družice, mají menší hmotnost, snáze se staví i testují a je jednodušší je vypustit na oběžnou dráhu. Vydavatelskému sektoru budou i nadále dominovat tištěné knihy a budou představovat 80 % veškerých výnosů z prodeje knih.

Váš názor Další článek: Samsung „nacpal“ RAM i vnitřní paměť do jednoho čipu. Ušetří místo

Témata článku: Technologie, Hospodaření a finance, Prognózy, Mobilní peněženka, Vik, Uživatelská základna, Základna, Mobilní platba, Místo, Druhý rok, Deloitte, Třetí rok, Družice, Civilní využití


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 137

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 10

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 26