Delší zkušenosti s Motorolou MPx200

Motorola MPx200 razantně zlevnila, lze ji sehnat už za téměř pět tisíc korun a je to tak nejlevnější smartphone na trhu. Používám ho den co den více než osm měsíců. Za tu dobu jsem vyzkoušel pár desítek aplikací, dvakrát flashoval nový firmware a snad tisíckrát hrál Solitaire. Přečtěte si delší zkušenosti.
Delší zkušenosti s Motorolou MPx200
Kapitoly článku

Motorola MPx200 je chytrý telefon založený na operačním systému Microsoft Windows. V současné době se už nevyrábí, poslední skladové zásoby se ale doprodávají za velmi zajímavou cenu 5 255 Kč. Na trh se totiž chystá pokračovatel tohoto telefonu - Motorola MPx220.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Několik oficiálních fotografií

Minirecenze pro zapomnětlivé

Z megarecenze, která vyšla na MobilManii v únoru tohoto roku jsem vybral základní informace pro ty, kteří pro vysokou cenu o Motorole MPx200 ještě vůbec neuvažovali. Pokud všechny funkce znáte, neztrácejte čas a rovnou přejděte na další kapitolu plnou osobních zkušeností.

Pokud se vám naopak zdá následující výtah příliš stručný, můžete si přečíst původní megarecenzi.

Motorola MPx200 je přístroj pro náročné uživatele, který je podobně jako kapesní počítače kromě telefonování určen pro organizaci času. Jeho největší výhodou oproti konkurenci je výborná spolupráce se stolními Windows. Ačkoli se Motorola MPx200 několika lidem zdála přímo elegantní, pro většinu to bylo tlusté černé véčko, kde designéři neměli jednu z hlavních rolí. Ale je to samozřejmě subjektivní – co se líbí někomu, může někoho dalšího třeba až odpuzovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Malý displej na čelní ploše má rozměry 18 × 12 milimetrů a rozlišení 96 × 32 bodů. Je podsvětlen nepříliš jasným zelenomodrým světlem a po jeho zhasnutí jsou znaky na podkladu jen málo zřetelné. Vnitřní displej je aktivní, dokáže zobrazit až pětašedesát tisíc barev na rozlišení 176 × 220 bodů. Jeho rozměry jsou 35 × 44 milimetrů, není dotykový.

Tlačítka nejsou nijak rozměrná, ale na druhou stranu ani malá, mají jasně rozlišitelný stisk a píše se s nimi dobře. Centrem ovládání je čtyřsměrná sdružená klávesa, v jejímž středu je modré potvrzovací tlačítko. Nabíječka je docela malá, telefon se navíc nabíjí přes synchronizační USB kabel a na cesty, kdy máte s sebou i notebook, není nabíječka nutná.

Pro uživatelská data a programy je v Motorole k dispozici 32 MB paměti, další megabajty jsou na paměťové kartě (SD). Motorola MPx200 je velmi stabilní, kéž by se stejně chovaly i chytré telefony se Symbianem. Velmi oceňuji možnost personalizace hlavního displeje telefonu. Na displej lze samozřejmě vložit vlastní barevnou tapetu, síla personalizace se ale skrývá v tom, že hlavní obrazovka je popsaná v souboru XML.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Kapacita telefonního seznamu je omezená pouze volnou pamětí, využívá se pro něj adresář, který jste před tím zesynchronizovali s Microsoft Outlookem. Geniální je zůsob vyhledávání v telefonním seznamu, kde se používá systém podobný slovníku T9. Ať je zadávaný znak na začátku nebo klidně až na čtvrtém místě tlačítka, pro každé písmeno stačí stisknout klávesu pouze jednou.

Pro plnohodnotnou práci s multimediálními zprávami, ale i v jiných případech, chybí Motorole vestavěný digitální fotoaparát. Při psaní textových zpráv citelně chybí český slovník T9. Nastavení e-mailového prohlížeče je velmi jednoduché, možná až příliš, nelze zvolit porty serverů ani zabezpečení. Velmi omezující je možnost používat pouze jednu e-mailovou stránku a pokud využíváte synchronizaci e-mailů s Outlookem prostřednictvím ActiveSync, nemůžete už vybírat žádnou schránku přes protokoly POP3 nebo IMAP4.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Telefonní seznam a práce se zprávami

Ještě jednou musím zopakovat, že největší zbraní Motoroly a vůbec všech telefonů s operačním systémem Microsoft Smartphone je jednoduchá synchronizace položek. V telefonu s sebou skutečně nosíte data z Outlooku se všemi důležitými lidmi, událostmi a úkoly. Standardní součástí systému je i program MSN Messenger pro posílání rychlých zpráv.


To byla pro připomenutí krátká charakteristika Motoroly MPx200. V další kapitole už najdete zkušenosti po osmiměsíčním používání

Témata článku: Motorola, Motorola MPx200, Motorola MPx220, Siemens SX1, Motor, MPx, Zkušenost

Určitě si přečtěte