Delší zkušenosti se Siemensem M55: divoký sourozenec

Siemens M55 je telefon střední třídy s designem pro teenagery. Ačkoli je podobně vybavený jako starší a manažerský model S55, cenou stojí podstatně níže, nalezneme jej i v předplacených sadách operátorů. Zde jsou mé poznatky z dlouhodobého užívání.
Delší zkušenosti se Siemensem M55: divoký sourozenec

Půl roku jsem spokojeně používal Siemens S55, ovšem pak na telefonu přestala fungovat některá tlačítka. Rozhodl jsem se tedy, že telefon vyměním za nějaký novější kousek. Volba padla na M55. Sice mu chybí Bluetooth a infraport, ale chtěl jsem zůstat u stejné značky, a tak jsem obě funkce oželel. Nyní M55 již nějakou dobu používám. V článku se zaměřím hlavně na věci, které jsou důležité pro běžného uživatele, koho zajímají všechny detaily, nechť si přečte velmi podrobnou recenzi Petra Broži a následnou obsáhlou diskusi.


Pokud chcete na Mobilmanii popsat zkušenosti se svým mobilním telefonem, neváhejte napsat na adresu tomas.votruba@cpress.cz.

Vzhled a zpracování telefonu

Design mobilního telefonu je subjektivní záležitost, každému se prostě libí něco jiného. Já jsem si M55 koupil v provedení Paladium (tmavá kombinace), protože variace Iridium (oranžová + bílá) v té době ještě nebyla k dostání. Poslední žlutá verze se mi líbí nejvíc, ale k nám se nejspíš nebude dovážet. Na fotografiích je ovšem verze Iridium, kterou jsme měli k dispozici při redakčním testování už dříve. O designu není třeba se rozepisovat, protože každý si může udělat vlastní názor z obrázků. Zmíním jen celkové provedení do tvaru písmene „X“, které se mi zdá moderní a pěkné. Ve stejném duchu se ponesou i další modely Siemensu, například MC60.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mobil má kompaktní velikost a je velmi lehký

Telefon je malý, lehký, velmi pevný a je vyroben z kvalitních plastů. Měl bych připomínku pouze ke krytu baterie, který se po několika týdnech začne hýbat a je nutné ho podložit papírkem, protože jeho vrzání je nepříjemné. Výtku mám také ke sklíčku, které kryje displej. Telefon málokdy nosím v pouzdře, takže není nic těžkého displej poškrábat a „zapatlat“. Je na něm vidět každý otisk prstu, ale stejný neduh má i S55.


Článek je celkem dlouhý, proto jsme jej rozdělili do několika kapitol. Nerozdělenou verzi si můžete přečíst v textové verzi Mobilmanie.

Na bocích telefonu jsou čtyři červené diody, které neustále blikají. Když je telefon přihlášen do sítě, když síť hledá, když přijde SMS nebo někdo volá apod. Možností, kdy má telefon blikat, je spousta. Chválím, že si můžete vybrat nejen styl, jakým bude telefon blikat, ale že lze blikání také v jednotlivých profilech vypnout. V diskusích jsem se dočetl, že toto blikání je jen pro „infantilní puberťáky“. Infantilní snad nejsem, puberťák možná trochu, ale blikání se mi líbí, protože aniž bych se podíval na displej, hned vím, že mi někdo volá nebo že přišla SMS. Blikání je dostatečně silné a je vidět i z dálky.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Mobil je poměrně tenký --- V horní části chybí dírka pro poutko, to se připevňuje jinak a nepříliš pohodlně

U zmiňovaného krytu akumulátoru se nacházejí dva malé otvory pro šňůrku na krk, nebo poutko na ruku. Je to stejné jako u S55 a není to zrovna šťastné řešení, protože pro nasazení poutka se musí telefon vypnout a akumulátor vyjmout. Jistě by to šlo vyřešit jednodušeji.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Šňůrka se připevňuje pod kryt baterie, bohužel kvůli tomu musíte vyjmout baterii

Klávesnice a její provedení

Klávesnice má podivný tvar. Mezi sloupci tlačítek vzniká písmeno „X“, které tvoří hlavní designovou linii celého telefonu. Na pohled je to sice hezké, ale poněkud nepraktické. Ačkoli v recenzi na MobilManii a stejně tak v recenzi v časopise Mobility (08/03) autoři psali, že klávesnice M55 je zatím nejlepší ze Siemensů, musím s tímto tvrzením nesouhlasit. Srovnám-li klávesnici M55 a S55, jednoznačně zvítězí S55. Na klávesnici M55 se nepíše zrovna nejlépe díky podivnému poskládání tlačítek, kdy v jednom sloupci jsou tlačítka příliš blízko u sebe a mají velmi tuhý stisk. Je to paradoxní, protože na S55 jsou tlačítka také u sebe, ale subjektivně se mi zdá klávesnice S55 lepší.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice je trošku tužší, tlačítka jsou více u sebe, nepíše se mi na ní moc dobře

Mám také výtku k tlačítkům s červeným a zeleným sluchátkem. Jsou malá, špičatá a jdou ztěžka stisknout, ale s podobným problémem se setkáte i u S55. Kurzorová klávesa a dvě funkční tlačítka jsou z celé klávesnice nejpovedenější. Jejich ovládání je naštěstí snadné, což je dobře, protože jde o nejpoužívanější tlačítka. U kurzorové klávesy ještě chvilku zůstanu. Má napevno naprogramované funkce, které se vám rozhodně budou hodit. Po stisknutí levé strany se otevře počítadlo přenesených dat přes GPRS. Vpravo se dostanete do nabídky, směrem dolů se otevře telefonní seznam a delším podržením tlačítka nahoru se aktivuje hlasové ovládání.

Klávesám 2-9 lze přiřadit libovolnou funkci nebo telefonní číslo. Tlačítko s číslem 1 je již tradičně vyhrazeno pro volání do hlasové schránky, nicméně i jemu je možné přiřadit libovolné číslo, stačí jej zadat místo čísla pro volání do hlasové schránky. Klávesnice je podsvícena červeně, ovšem dost nerovnoměrně. Tlačítka s červeným a zeleným sluchátkem například nejsou podsvícena vůbec, kontextové klávesy velmi špatně.

Klepněte pro větší obrázek
Podsvícení není příliš jasné a rovnoměrné; srovnejte s S55

Témata článku: Siemens, Siemens M55, Siemens S55, Původní formát, Zvýšený náklad, Zkušenost, Libovolné číslo, Základní úroveň, Iridium, Malý krůček


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80