Delší zkušenosti se Sony Ericssonem P800

Sony Ericsson P800 stále patří mezi nejvybavenější chytré telefony, jaké si můžete pořídit. Do článku jsme připravili delší zkušenosti získané při delším praktickém používání tohoto zařízení.
Delší zkušenosti se Sony Ericssonem P800

Tento článek vyšel v červnovém čísle časopisu Mobility. Pro použití na webu jsme ho zaktualizovali.


Velkou recenzi chytrého telefonu Sony Ericsson P800 jste si na MobilManii mohli přečíst už v lednu. Tehdy jsme ale telefon měli k dispozici jen poměrně krátkou dobu a výsledkem proto byl spíše přehled funkcí a vysvětlení chování. Sony Ericsson jsem však delší dobu používal jako svůj hlavní mobil a zde jsou mé postřehy a zkušenosti, které doplňují starší článek. Nebuďte proto překvapeni, že často rozebírám na první pohled nicotné drobnosti – při praktickém používání právě ony často nejvíc bolí.

Rozměry, hmotnost: co se dá dělat

Sony Ericsson P800 je docela velký, těžký a budete se s tím muset smířit. Kapsu saka nafoukne stejně jako plná peněženka, v kapse kalhot vadí při sezení, ale na druhou stranu si můžete užívat největšího displeje s největším rozlišením, jaké v současných mobilech najdete. Kompromis mezi protichůdnými požadavky na ergonomii a velikost je ještě snesitelný, po dlouhé době jsem ale telefon opět často nosil raději v brašně.

  
Je to už velký kluk

Design, zpracování, výdrž

U pracovního nástroje je design spíše podružná věc a když mi chytrý telefon nabídne všechny funkce, které potřebuji, může vypadat klidně jako čistokrevný hranol. P800 svým designem drží nit s dalšími Sony Ericssony a na pohled je myslím hezký. Trochu horší to však je s konstrukcí a zpracováním: plastová skořepina, která kryje baterii, při stisknutí vrže, k tomu se stejným chováním přidá i odklopná klávesnice, odnímatelné pero... konstrukce opravdu mohla být trochu pevnější.

 
Kryty občas zavržou • P800 lze používat i bez klávesnice jako klasický kapesní počítač

Když jsem měl P800 poprvé v ruce, nedokázal jsem pochopit, jak pánové ze Sony Ericssonu dokázali vyjmout pero ze svého uložení. Nyní nechápu, jak jsem nad něčím tak samozřejmým mohl přemýšlet, proto nedejte na první dojem, zvyknete si. Také na ovládací kolečko Jog-Dial nedáte dopustit, protože bez něj to zkrátka nejde.

  
Kolečko Jog-Dial • uchycení ovládacího pera • pero samotné

V internetovém diskusním fóru uživatelů Sony Ericssonu P800 jsem nadhodil otázku, jak dlouho telefon vydrží na jedno nabití. Byl jsem totiž – a stále ještě jsem – nadšen, protože při běžném používání jsem dobíjel po třech až čtyřech dnech. To je velmi dobrá výdrž na takové zařízení. Skuteční majitelé, kteří musí dokonale využít svých až třicet tisíc, které za P800 dali, jsou na tom hůře: dobíjejí každý den nebo obden. Je to ale logické. S novým zařízením si člověk hraje, neustále něco zkouší – až se ale stane běžným uživatelem, výdrž půjde nahoru.

Dobrý tip: K delší výdrži prý pomůže, když budete ukončovat spuštěné aplikace.

Ovládání: jako mobil

V zavřeném stavu, kdy je klávesnice přiklopena k displeji, je ovládání Sony Ericssonu důsledně jednoruční. Nemá smysl vytahovat ovládací pero, displej v tomto stavu není dotykový, středem světa je točicí a různými směry mačkací kolečko Jog-Dial. Telefon jsem zvyklý držet v levé ruce, kdy palec přesně sedne na kolečko a na ovládání jednou rukou si proto opravdu nemohu stěžovat.


Detail tlačítek

V zavřeném stavu lze využívat většinu důležitých aplikací, někdy jsou ale trochu omezeny a ke všem možnostem se dostanete až po otevření telefonu. Nejvíc mi to asi vadilo u e-mailů, kdy nebylo možno označit hlavičky zpráv, u nichž chci stáhnout celé tělo, e-maily bylo nutno stahovat po jednom.

Spodní část displeje je v zavřeném stavu
skryta pod skutečnou klávesnicí, vidět
je jen horní téměř polovina. Na obrázku
je menu, odkud lze napsat novou SMS
(e-mail ani MMS bohužel ne) a číst zprávy.

 

 


V další kapitole článku se podíváme na ovládání Sony Ericsson P800 pomocí dotykového displeje a probereme nejdůležitější funkce mobilu: telefonování a práci se zprávami.

Témata článku: Sony, Smartphony, Ericsson, Sony Ericsson P800, Son, Zkušenost, České menu


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14