Děsí vás, že EU prodražila mobily o 900 Kč? Pravda s poplatky pro Google je trochu jinde...

V červenci dostal Google od Evropské komise obří pokutu za zneužití monopolního postavení na platformě Android. Na nápravu situace měl Google tři měsíce, což vychází na říjen, takže jsme se minulý týden dozvěděli o zajímavém řešení: výrobci smartphonů s Androidem budou Googlu za balík aplikací Google Mobile Services (obsahuje klíčový i Obchod Play) platit.

Jedním dechem je však nutné dodat, že Google i nadále potřebuje, aby výrobci aplikace instalovali, takže nová strategie je jennový kabát, který nebude překážet pravidlům Evropské Unie. Podrobnosti, které získal magazín The Verge, to ostatně potvrzují.

Aby se vlk nažral a koza...

Poplatky se liší podle jemnosti displeje daného telefonu a podle země určení. Jemnost je možné považovat za dobrou indikaci toho, zda jde o základní levný telefon, špičkový superphone nebo něco mezi tím.

  • Vlajková loď s více než 500 pixely na palec bude výrobce na licencích v Británii, Švédsku, Německu, Norsku a Nizozemí stát maximálních 40 dolarů
  • Za displej od 400 do 500 PPI zaplatí výrobce 20 dolarů
  • Pod 400 PPI to bude 10 dolarů
  • Strop pro tablety je 20 dolarů

Země jsou rozdělené do tří kategorií, v té s nejnižší kupní silou bude licence pro levný smartphone stát minimálních 2,50 dolaru. Navíc Google stanovil slevy a jakýsi bonusový program:

  • Když výrobce nastaví Google Chrome jako defaultní webový prohlížeč a Google Search jako defaultní vyhledávání, dostane licenci levněji, nebo dokonce zdarma.
  • Když výrobce umístí Chrome do aplikačního doku, má nárok na podíl na příjmech, které Chrome vygeneruje (pravděpodobně myšleno na reklamách). PS: dok je typicky pětice aplikací ve spodní straně domovské obrazovky, která zůstává na místě, i když listujete mezi stránkami.

Pravidla známe pouze v obrysech, ale i kdybychom je mohli prostudovat do posledního detailu, stejně bude záležet hlavně na tom, jak je bude Google uplatňovat v praxi a jaké peníze se výrobcům vrátí na provizích. Každopádně se od děsivého scénáře „Google prodraží mobil o 40 dolarů (tj. 900 Kč)“ posouváme až k „Licence pravděpodobně bude často zdarma, někdy výrobce dokonce vydělá“.

Co na to řekne Evropská komise? Prokoukne nový kabát přehozený přes starou strategii?

Diskuze (19) Další článek: Tarify od SAZKAmobilu: Levné volání se spoustou dat

Témata článku: Google, Android, Hospodaření a finance, Google Play, Google, Licence, Vaš, Android v Evropě, PPI


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

** Ani Note 7 nezlomil kletbu chybějícího NFC ** Drobná vylepšení mezi generacemi přibližují Redmi Note dokonalosti ** 48 MPx nemusí automaticky znamenat marketingový výkřik do tmy

Martin Herodek | 27

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 125

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Nástupce původního modelu Amazfit podražil a vrhá se tak do nelehkého boje s konkurencí, která za příplatek několika stovek, nabízí o hodně víc funkcí.

Ondrej Papánek | 26