Deutsche Telekom testuje 5G v šesti zemích. Česko mezi nimi není, ale zaostávat bychom neměli

Společnost Deutsche Telekom oznámila, že testuje sítě páté generace v šesti evropských zemích, aktuálně na 150 vysílačích. To znamená jen relativně malý test, vždyť plnohodnotná 4G síť T-Mobilu pokrývající Českou republiku běží na více než šesti tisících vysílačů. Přes antény potečou skutečná data ještě do konce března. Firma zvolila standard 5G NR (New Radio).

V testu je zapojené Rakousko, Německo, Řecko, Maďarsko, Polsko a Nizozemí. V některých zemích už operátoři mají přidělené frekvence, jinde jde o pilot v rámci testovacího provozu s technologickým partnerem a příslušným regulátorem (u nás by to byl ČTÚ).

Aktuálního testu Deutsche Telekomu se český T-Mobile neúčastní. Neznamená to ale, že bychom ve výstavbě sítí měli nějak významně zaostávat. Už v minulém roce český T-Mobile testoval technologii Massive MIMO 5G. Masivní zavádění 5G u nás bude možné (a racionální), až budou vydražené frekvence, vyjasní se situace kolem dodavatelů technologií a mezi uživateli bude dostatek 5G terminálů. Start budování českých 5G sítí se odhaduje na polovinu roku 2020.

Citlivým otázkám na spolupráci s Huawei se lidé z Deutsche Telekomu na veletrhu MWC spíše vyhýbali s tím, že jde o politickou záležitost. Nicméně třeba testovací síť v centru Varšavy používá techniku právě od Huawei.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou od základu vymyšlené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku bude opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (15) Další článek: Hololens 2 na vlastní oči. V rozšířené realitě má Microsoft tříletý náskok před ostatními

Témata článku: 5G, T-Mobile, Deutsche Telekom, Polsko, Testovací provoz, Německo, Řecko, Varšava, Síť, Test, Nizozemí, Vysílač, New rádio, Budování, Česká republika, Maďarsko, Rakousko


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi Band 5 má větší displej, pohodlnější nabíjení a pořád skvělou cenu

Xiaomi Mi Band 5 má větší displej, pohodlnější nabíjení a pořád skvělou cenu

** Náramek dostal větší, jemnější a jasnější displej ** Xiaomi zpřesnilo měřič tepu i spánku ** Cena je pořád skvělá, ale snížila se výdrž

Lukáš Václavík | 29

RECENZE: Samsung Galaxy A51 – také letos bude tím nejprodávanějším „áčkem“

RECENZE: Samsung Galaxy A51 – také letos bude tím nejprodávanějším „áčkem“

** Otestovali jsme již druhý model letošní řady Galaxy A ** Samsung se zaměřil na kvalitnější focení, které doplňuje špičkovými AMOLED displeji ** Galaxy A51 bude mainstream, cena však meziročně o něco narostla...

Martin Chroust | 31