Digitální Česko 2.0: neplete si vláda pojmy?

ČTÚ dovolil operátorům používat frekvence na cokoli a vláda to zdá se ani neví. Lidé mimo Prahu kvůli tomu mohou příjít o LTE a ČR o 4. operátora.

Vláda ČR před nedávnem schválila dokument „Digitální Česko 2.0“ (PDF). Mimo jiné se v něm dočteme o radiovém spektru a potřebě jeho účelného využívání. Dokument říká, že digitální společnost přinese hospodářské oživení, růst, nová pracovní místa a konkurenceschopnost státu. K tomu prý potřebujeme datové sítě 4. generace (LTE), úspěšný reparát zrušené aukce frekvencí a 4. operátora. Aukce, respektive nový návrh podmínek je venku, uvidíme, jak bude vypadat jejich finální podoba.

 
Plete si vláda pojmy? Refarming odsouhlasil ČTÚ loni.
 

Za zásadní součást strategie správy spektra považuje Vláda v první řadě „inventarizaci stávajícího využití spektra a přijetí takových následných opatření včetně refarmingu kmitočtových pásem, kterými dojde k uvolnění dodatečného množství spektra pro vysokorychlostní přístup k internetu.“ Namísto slova refarming by se spíše hodilo redistribuce, níže si řekneme proč.

Klepněte pro větší obrázek
Vládní strategie správy radiového spektra Digitální Česko 2.0.

Refarming znamená jednoduchou věc: změnu účelu kmitočtových pásem. Děje se tak všude v Evropě a je to přirozená součást vývoje. Příklad: namísto hovorů (GSM) začala Telefónica využívat pásmo 1 800 MHz na data (LTE v pilotním provozu v Jesenici u Prahy). Tzv. refarming už v ČR proběhl a operátoři za technologickou neutralitu přídělů nemuseli dát nic „na oplátku“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výzvy k uplatnění připomínek k záměru ČTÚ provést refarming, najdete je na diskuzním místě

Jinak řečeno: frekvence byly v minulosti přidělovány účelově, pásmo 900 a 1 800 MHz na provoz GSM. Loni požádali operátoři ČTÚ o technologickou neutralitu (aby je mohli využít i na rychlá data). Úřad postupoval v souladu se zákonem a žádostem vyhověl. Není to špatně, ale úřad měl chtít od operátorů nějaký ústupek ve prospěch nás zákazníků.

Neutralita pásma 1 800 MHz také znamená, že si stávající operátoři mohou vypracovat náskok před případným 4. operátorem a mohou pokrýt řekněme čtyři největší města sítěmi LTE. Pak jsou tu rozvojová kritéria, která byla v podmínkách původní i opakované aukce a měla zajistit rychlá data i mimo města. Zatím to ale vypadá, že je samotný ČTÚ sabotuje. Stávající operátoři si mohou započíst 3G pokrytí v menších městech do plnění rozvojových kritérií, později by tedy mohli LTE stavět rovnou ve velkých městech.

To slovo je redistribuce

Co je pro ČR zásadní, je redistribuce frekvencí. Zajistí, aby spektrum bylo využíváno efektivně – aby existovalo jen minimální množství přechodů mezi bloky jednotlivých operátorů, aby v pásmu nebyly mezery, které se hodí vždy jen jednomu operátorovi a aby operátoři nekumulovali spektrum, které nepotřebují. Prostou redistribucí frekvencí by vznikl prostor pro nového operátora. ČTÚ má stále možnost zatlačit na operátory, aby s redistribucí souhlasili. Na mysli mám finální podmínky reparátu aukce.

Klepněte pro větší obrázek
Už vidíte, jak prospěšná by byla redistribuce? Takhle vypadá pásmo 1 800 MHz v tradičních barvách českých operátorů. To bílé by dohromady dalo dostatek prostoru pro nového operátora. Zdroj: GSMweb.cz

Pro koho jsou v dražbě výhodné bloky 512 až 517 a 571 až 580? Pouze a jen O2, vlastnictví této části spektra jí vytvoří souvislý blok. Čísla 598 až 607 se zase hodí T-Mobilu, Vodafonu by se hodilo vše od čísla 866 dále. Vsadím se, že jinak to operátoři nevydraží. Bohužel se tím snižuje cena spektra a částka, kterou stát od operátorů získá.

 

Fragmentace pásma? Čím více přechodů, tím více problémů.

 

A teď si zkuste představit, že by ČTÚ provedl redistribuci pásma tak, aby stávajícím operátorům jejich příděly posunul, pospojoval a vytvořil tak nový souvislý blok pásma, který by se dal použít pro nového operátora… To by bylo jiné kafe.

Klepněte pro větší obrázek
Také pásmo 900 MHz je zralé na redistribuci. Zdroj: GSMweb.cz

Redistribuce je výzva, čeká na nového předsedu Rady ČTÚ

Pavel Dvořák končí na postu šéfa ČTÚ už za pár dní (v Radě však zůstane). Jeho nástupce čeká řada zásadních úkolů od finalizace podmínek aukce, přes prosazování práv spotřebitelů, až po úklid v radiovém spektru. Nové koště dobře mete, a tak doufejme, že nový předseda bude pracovat i nad rámec svých povinností a pustí se do nápravy pochybení úřadu z let minulých.

Témata článku: Operátoři, Technologie, LTE, ČTÚ, Kauzy, Refarming

10 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Lukes 21. 4. 2013 12:01:52
    Je ten clanek v poradku? Protoze jsem se sel podivat na stranku gsmweb...
  • CoolPoker 21. 4. 2013 10:39:03
    Omlouvám se za případné plácání, páč nejsem žádný expert, ale co bloky...
  • Aheloj 21. 4. 2013 9:01:46
    Díky za tyto články. Aspoň se občanům trošku přiotveřou oči. Já říkám,...
Určitě si přečtěte

Mobil s osmikilovou baterií i dálnopis s azbukou. Věž na Olšanech ukrývá okouzlující technické poklady

Mobil s osmikilovou baterií i dálnopis s azbukou. Věž na Olšanech ukrývá okouzlující technické poklady

** V telekomunikační ústředně na Žižkově dnes sídlí CETIN ** Moderní techniku doplňuje muzeum strojů z dob socialismu ** Zajímavá je i budova samotná, a to nejen normalizační architekturou

Včera | E15.cz , Stingl Tomáš | 1

TOP 5: nápady, které předběhly dobu

TOP 5: nápady, které předběhly dobu

** Být první ještě neznamená být úspěšný ** Někdy je vynález tak geniální, že doba pro něj musí teprve dozrát ** Podívejte se na pět typických ukázek ze světa technologií

24.  7.  2017 | Michlovský Jakub | 1

Senát posvětil „bič na operátory“. Uspíší novela příchod nového hráče?

Senát posvětil „bič na operátory“. Uspíší novela příchod nového hráče?

** Novela Zákona o elektronických komunikacích prošla horní komorou Parlamentu ** Senátoři ji schválili bez pozměňovacích návrhů ** Díky tomu se dříve otevřou dveře pro případného nového operátora

22.  7.  2017 | Holčík Tomáš, Láska Jan | 35

Nokia se začala kamarádit se Xiaomi. Dočkáme se dvoubarevných prodejen?

Nokia se začala kamarádit se Xiaomi. Dočkáme se dvoubarevných prodejen?

** Nová aliance v mobilním světě má modro-oranžovou barvu ** Spojenci mohou vzájemně využívat patenty i technologie ** Jak se ale budou prát na přesyceném trhu smartphonů?

19.  7.  2017 | Láska Jan | 14


komerční sdělení

Komerční sdělení