Díky aplikacím už parkování v cizím městě není peklo

Mobilní aplikace umí najít nejbližší pakovací místo, cenu i způsoby placení. Mohou pomoci snížit nejenom provoz ve městech, ale také množství exhalací z automobilů.

Služební cesty automobilem mají některá úskalí a patří k nim i hledání místa k zaparkování. „Pamatuji si, jak jsem po dvouhodinové cestě z Florencie do Říma hledal téměř hodinu a půl dostupné a bezpečné místo k zaparkování,“ líčí svoji zkušenost český podnikatel, který v zahraničí prodává šperky. O mnoha parkovištích se řidiči bez detailní znalosti města nemají šanci dozvědět. I ta, která si před cestou našli na internetu nebo díky dopravnímu značení při projíždění městem, mohou být obsazená.

Klepněte pro větší obrázek
Jak může vypadat parkovací aplikace (v tomto případě ParkPocket).

Řidiči chtějí parkovat blízko a zdarma

Že je parkování problém ve městech po celém světě, ukázal průzkum provedený společností Sygic. Zjistil, že více než 80 % řidičů po celém světě označuje za největší komplikaci kapacitu parkovacích míst. Téměř polovina všech řidičů nechce parkovat dále než sto metrů od cíle své cesty a každý třetí řidič preferuje parkování zdarma, i když hledání takového místa zabere hodně času.

Hledání parkování přitom není zátěží jen pro řidiče a podnikatele, kterým často narušuje jejich časový program, harmonogram schůzek a podobně. Představuje také problém pro životní prostředí. Zahraniční výzkumy například zjistily, že až 40 % provozu v německých městech tvoří právě řidiči hledající místo k zaparkování. Jejich vozy jsou pak významným zdrojem exhalací.

Řidičům začaly v posledních měsících s hledáním parkovacích míst pomáhat bezplatné aplikace pro chytré telefony. Ty umí najít nejbližší volné parkoviště a jeho vzdálenost od místa, kde se řidič nachází. V případě, že je stání placené, zobrazí i cenu za parkování.

V Česku jsou na síti desítky parkovišť

K dispozici je hned několik aplikací, například Parkopedia, Parkpocket, ParkMe Parking a další, které si zájemci mohou stáhnout z Google Play, Apple App Store i Windows Store. Parkovací služby, jako je Parkopedia, mohou podle provedených měření zkrátit dobu hledání parkovacího místa o 43 % a ujetou vzdálenost o 30 %. Některé z těchto aplikací mohou být integrované přímo do navigačního systému, tak jako například Parkopedia do navigace Sygic.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázka aplikace ParkPocket.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
ParkMe Parking
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Parkopedia

Parkopedia je zavedená jako přední světová parkovací služba s databází obsahující 75 zemí, 6300 měst a 38 milionů parkovacích míst. Například v Praze aplikace sleduje více než sedm desítek parkovišť, včetně záchytných P+R parkovišť, v Brně pět desítek a zhruba stejný počet i v Ostravě.

Aplikace také obsahuje integrované služby TripAdvisor, Booking.com, Foursquare a Viator. Tedy služby zaměřené na ubytování, restaurace a návštěvy památek, s nimiž může hledání parkovacího místa koordinovat.

Ve městech, kde jsou instalovány speciální senzory, Parkopedia nabízí dokonce i informace o jednotlivých parkovacích místech na ulicích. Příkladem je třeba Westminster v Londýně. Celkem poskytuje v reálném čase informace o jednotlivých parkovacích místech v 500 městech ve 30 zemích.

Zbytek textu si přečtěte na serveru Businessinfo

Diskuze (6) Další článek: Existuje to! Droneboarding, jízda za letícím dronem

Témata článku: Mobilní aplikace, Parkování, Booking, Ubytování, Řím, Florenc, Stejný počet, Životní prostředí, Peklo, Úskalí, TripAdvisor, Bezpečné místo, Park

Určitě si přečtěte