Diskuse: jak jste spokojeni s datovým tarifem Eurotel Data Nonstop?

Je tomu již více než čtvrt roku, co Eurotel uvedl internet za paušál přes GPRS. Jak jste byli jeho nabídkou nadšeni tehdy a jak jste spokojeni nyní?
Diskuse: jak jste spokojeni s datovým tarifem Eurotel Data Nonstop?

Revoluční krok

Zavedení celostátně dostupného Internetu za paušál byl sen mnoha českých uživatelů této sítě sítí. Dlouhá léta vyjednávání nebo spíše doprošování se u Českého Telecomu stále k ničemu nevedla. Dokonce i když se zástupci uživatelů internetu v mnoha internetových diskusích shodli, že by byli ochotni za neomezený přístup k internetu platit až 1000 Kč, tak se nic nestalo.

Až teprve duben 2003 přinesl něco, co asi nikdo příliš nečekal. Eurotel nabídl neomezený přístup k internetu za 1050 Kč (včetně DPH) přes GPRS. To může u Eurotelu při konfiguraci 4+2 dosahovat přenosové rychlosti až 53,6 kbit/s + 26,8 kbit/s, a to při plném využití CS-2. Přenosová rychlost dosahovaná na telefonních linkách Českého Telecomu se přitom běžně pohybuje okolo 49 kbit/s na downlinku a 33,6 kbit/s na uplinku. Přenosová rychlost obou služeb je tedy srovnatelná ovšem s tím rozdílem, že u Eurotelu můžete s využitím notebooku či PDA využívat tuto přenosovou rychlost takřka kdekoliv.

Drsné procitnutí

Tak by se asi dala nazvat situace v Eurotelu pár dní po spuštění tarifu Data Nonstop. Přenos dat v GPRS síti se rázem zdesetinásobil a bylo jasné, že bude potřeba dělat jisté změny. Jako první čekal Eurotel nákup nového GGSN (Gateway GPRS Support Node), neboť u původního hrozilo, že brzy dojde k jeho přetížení. Podle některých uživatelů se navíc začaly objevovat lokální problémy s přetížením a následným zpomalením přenosové rychlosti. Zatížení GPRS sítě dokonce předčilo se svými 30 GB za den zatížení kterékoliv sítě od firmy Nokia na světě, a tak, jak poznamenal jeden nejmenovaný zaměstnanec Eurotelu: „Lidé z Nokie se k nám teď jezdí učit.“ Eurotel však podle svých slov stejně počítal s investicemi do GPRS a navíc i počítal s tím, že dojde k jistému rapidnějšímu nárůstu uživatelů této služby.

Drsné procitnutí?

Otázka ale zní, jak nazvat situaci uživatelů výše zmiňovaného tarifu. Někteří uživatelé jsou nadmíru spokojení, jiní možná zklamaní z toho, že GPRS jim v místě bydliště nefunguje v konfiguraci 4+2 (přesněji 4+1 nebo 3+2) a nebo že opravdu rychleji než 53,6 kbit/s to nepůjde. Otázka nákupu CS-3 a CS-4, což jsou kódovací schémata pro GPRS, která dokáží urychlit datový přenos při stejné konfiguraci až na 85,6 kbit/s, ještě stále sice není dořešená, nicméně celoplošná implementace těchto kódovacích schémat by byla pro Eurotel velmi bolestivá, protože některé starší BTS nemají dostatečný výpočetní výkon na to, aby zvládly upgrade komunikačního protokolu Abis, který je s tím bezprostředně spojený.

A jak jste spokojeni s tarifem Data Nonstop vy? Pocítili jste nějaké zpomalení případně zrychlení GPRS? Zdá se vám tento tarif stále ještě atraktivní a nebo je cena 1050 Kč měsíčně za tuto službu příliš vysoká?

Témata článku: Operátoři, O2, EU

309 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Diskussman 28. 11. 2003 17:37:33
    No, to bych také rád věděl Mám u svého...
  • echidna 28. 11. 2003 16:57:31
    A jeste neco bych chtel vedet Obcas to...
  • Diskussman 26. 11. 2003 14:02:04
    No jo, cekal jsem, ze to bude nejaka blbinka
Určitě si přečtěte

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

** Když EU rušila roaming, šla přes mrtvoly ** Tou největší jsou virtuální operátoři ** Vlastně je překvapivé, že už nepadají jeden po druhém

12.  8.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan

Srpnový ceník O2: pět novinek a štědré slevy na iPhony a modely Huawei

Srpnový ceník O2: pět novinek a štědré slevy na iPhony a modely Huawei

** iPhone 7 32 GB nyní pořídíte těsně pod 20 tisíc korun ** Novinky náleží do střední třídy, Huawei Y6 2017 vyjde na 3 995 Kč ** Na konci léta nabízí O2 slevu až tři tisíce no nový mobil, za úpis

5.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 3

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

** I velmi atraktivní kousky Afriky, jižní Ameriky a Karibiku patří do EU ** To znamená, že i odtud voláte za domácí ceny ** Martinik, Madeira, Guadeloupe, Azory, Kanáry a další

4.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 24

O2 bude O2 nejméně do roku 2022, Španělům za to zaplatí 900 milionů korun

O2 bude O2 nejméně do roku 2022, Španělům za to zaplatí 900 milionů korun

** Než tzv. rebranding, raději poplatek za právo užívat známku O2 ** Původně měl operátor právo používat jméno O2 do ledna 2019 ** 39 % telefonů v síti O2 umí LTE, kolik prodatují operátor neuvedl

28.  7.  2017 | Pospíšil Aleš, Láska Jan | 15


komerční sdělení

Komerční sdělení