Diskutujete rádi o mobilech?

Příspíváte pravidelně do internetových diskusí? Přete se na internetu rádi o barvách mobilů, jejich funkcích a nefunkcích? Ano, ano? Zkuste se prosím zamyslet, zda vám lidé v reálném světě naslouchají tak, jak byste si přáli, a zda vás v jádru považují za vzácné, zajímavé a neobyčejné. Není totiž vyloučeno, že své posluchače nudíte!
Diskutujete rádi o mobilech?

Tento článek vyšel v Mobilitách 9/03


Jestli občas rozháníte přepodivnou prázdnotu chatem a diskusí třeba zrovna na mobilní téma, varuji vás: mohlo by to být vážné! Hrozí totiž, že jste normální! Hrozí, že jste tuctoví a nezajímaví občané, zformovaní dnešní kulturou, zaměstnaní trhem.

Osobnost je v mobilu a mobil v osobnosti

Zatímco auto či motorka slouží k přepravě těl, mobil slouží k přepravě hlasu. Se zmíněnými dopravními prostředky má společné i další vlastnosti: můžeme jej vlastnit, volíme si jeho typ a značku, můžeme jej mít stále při sobě, můžeme se s ním chlubit tak, aby to vypadalo, že se jím nechlubíme.

Tenhle okázale neokázalý majetek hraje významnou úlohu v sociální komunikaci. Nejvýznamnější úlohu mu ale přičítají ti z nás, kteří mobil sami považují za nedílnou součást své osobnosti. Magická skřínka jim poskytuje spolehlivé informace o vkusu majitele, jeho měsíčním příjmu, světonázoru, pokrokovosti, inteligenci, o postavení společenském – a snadno se dovtípíme, že též intimním. Jak už to chodí, čím víc se se svým mobilem ztotožňují, tím více věří v jeho stratifikující, kastující funkci.

Je možné, že bychom nějakým průzkumem zjistili, že existují osobnostní vlastnosti lidí, nerozlučně se pojící s povahou jejich mobilu. Třeba jsou červenáčci odvážnější, modrásci klidnější, šeďáci šedší atd. Pomiňme nyní, že někteří lidé si svůj mobil sami nevybrali a kromě nezbytného telefonování je onen předmět absolutně nezajímá. Existuje horší problém. Nabízí se mnohem hrozivější úvaha, něco, co nazvu horoskopový efekt. Každý byl již kýmsi zpraven, v jakém znamení se narodil, jakým je zvířetem a jaké tedy mají být jeho vlastnosti.

Pokud nemá dost rozumu, uvěří tomu bludu a jeho chování se postupně opravdu standardizuje – a čím víc věří svému zvířeti, tím přiléhavěji mu věštba sedí. Dovolte mi pozdravit každého, kdo se narodil ve znamení člověka! Možná, že ti z nás, kteří věří v pojítko mezi mobilem a osobnostními rysy, se podvědomě snaží přizpůsobit pověsti svých mobilů – vybírají si je, aby kamsi patřili, a mobilní horoskop pak ještě podporují žvaněním v diskusích.

Názory vyhraněné, ale na jaké hraně?

Vraťme se tedy k původnímu tématu, k úvaze nad internetovými diskusemi mobilistů. Vášniví diskutéři si v nich možná užívají všeobecné pozornosti i pocitu chrabrosti, když dočasně stojí v čele bitvy neviditelných. Uvědomují si ale, za koho bojují a čemu obětují svoji verbální dovednost? Nejcennější ze všeho, co máme, tedy čas, věnují maličkému stroji, jeho značce, výrobci, operátorovi, barvě … Tedy tématům dosti neosobním, spotřebním a dodávaným ve velkém.

Myslím si, že dlouze diskutovat o věcech, které vymysleli jiní lidé než já nebo partner, s nímž vedu rozhovor, či sáhodlouze žvanit o produktech, které se vyrábějí k masové spotřebě a které jsou k dispozici všem, je pošetilost. Mobily, filmy, auta, celebrity. Žvanící se podvoluje riziku, že se jeho život naplňuje tímtéž obsahem, jakým jsou naplněny životy ostatních žvanících. V domnění, že vyhraňuje svůj názor, tvoří z užitečné věci (mobilu) největšího časožrouta, aniž by vznikalo něco nového. Kam se poděla žvanilova jedinečnost? Může z něj později vzejít něco originálního a výjimečného, když jeho volný čas stojí na hliněných nohách podsunutých témat?


Vytrženo z diskusí na MobilManii

  • Jestli jsi zamindrákovaná socka, která se snaží dokazovat si něco spořením na nejnovější typ Nokií, tak to je jen tvůj problém a neobtěžuj s tím ostatní.
  • Však počkej, ty kašpare, až Eric krachne, tak ty tvoje předražené Nokie bez funkcí budou předražené ještě o trochu víc. A dobře ti tak. :o)
  • Tak si běž koupit Nokii a hurá s ní na diskotéku. Já si radši koupím opravdový mobil.
  • Jediný čím umíš argumentovat je Nokia Rulez, blbečku. 

Jezme, abychom byli

Konzum není to, když si mobil či auto koupíme a používáme jej. Konzum je, když za něj padneme jako pioni za svého krále, když žijeme jen pro něj. Kdo do krve hájí barvy mobilu, je spíše než majitelem názoru produktem marketingu; trh mu z ruky vyrazil otěže reality a vrazil tam niklmetalhydridovou pochodeň. Hleďme, jak mazaně jej udržuje v plné koupěschopnosti a – troufám si říct – nevědomosti!

Proč jsem se ptal, zda rádi přispíváte do internetových diskusí a jestli vám lidé rádi naslouchají? Přál jsem si, abyste si jen tak sami, v duchu, zkusili na mou otázku odpovědět – než se pustíte do dalšího klání. Nejvíc ze všeho si ale přeji, abych se mýlil!

Diskuze (84) Další článek: Eurotel volá ztracené ovečky

Témata článku: Ostatní, Spoření, Disk, Mobil


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39