Displeje ochrání diamant. Je tvrdší, ne tak křehký a kupodivu nestojí milión

  • Miraj Diamond Glass je sklo potažené umělým diamantem
  • Vlastnostmi prý nechá Gorilla Glass daleko za sebou
  • Na smlouvu s velkým výrobcem se čeká, první mobil v roce 2019

Sklo je nejzranitelnější součástí moderních smartphonů a zatím za něj nemáme náhradu. Naděje jsme vkládali do safíru, ale masového využití jsme se nedočkali. Teď se objevuje nový materiál – syntetický diamant Miraj Diamond Glass. Displej má chránit zvenčí (stejně jako dnes tvrzené sklo), samotného zobrazovacího panelu se změny nedotknou.

Průkopníkem je společnost Akhan Semiconductor, která pěstuje umělé diamantové krystaly pro využití v elektronice. O materiálu mnoho nevíme – Akhan jej označuje za materiál na bázi diamantu. Je v několik mikronů tenké vrstvě nanesený na tvrzené sklo, detaily však zůstávají předmětem obchodního tajemství. Firma tvrdí, že je tvrdší a průhlednější, než cokoliv, co doteď chránilo displeje.

Safír se prosazuje pomalu

Safír chrání displej prémiové verze HTC U Ultra, luxusní smartphony Vertu, Apple Watch a foťáky iPhonů.

Díky kombinaci dvou materiálů není výsledek tak křehký, prasklina se nešíří tak snadno jako v samotném skle. Ve srovnání s Gorilla Glass je diamantový povlak 10× tvrdší a odolnější vůči poškrábání. Také lépe odolává vlhkosti a špíně z prstů. Otisky z displeje sice nezmizí, ale mělo by jich výrazně ubýt. MDG je také vhodnější pro výrobu zahnutých skel.

Cena není na překážku

Materiál kupodivu není závratně drahý. Ředitel společnosti Adam Khan zmiňuje ochranný systém ShatterShield (smartphony značky Moto). Stojí něco mezi 40 a 120 dolary, Miraj Diamond Glass má stát podobně.

Otázkou také je, v jakém množství stihne Akhan Semiconductor skla vyrábět. Podle jejího ředitele se zatím dostane jen na nejvybavenější/nejdražší modely vybraných výrobců smartphonů a hodinek. Smlouva s některým z velkých jmen mobilního byznysu ještě podepsaná není a kdyby se to povedlo v nejbližších měsících, prvního telefonu chráněného diamantem se dočkáme nejdříve v roce 2019.

Technologie Moto ShatterShield je ve smartphonech již od roku 2015:

Zdroj Cnet

Diskuze (5) Další článek: Apple je stále jedničkou v tabletech. Samsungu se tolik nedařilo a skončil třetí

Témata článku: Motorola, Technologie, Ostatní, Vertu, Gorilla Glass, Apple Watch, Tvrzené sklo, Zvýšená odolnost, Skleněná konstrukce, Krycí sklo, Safír, Diamant, Materiál, Lenovo Moto Z Force, Motorola Moto Z2 Force, Dolar, Obchodní tajemství, Prémiová verze, Nejbližší měsíc, Velký výrobce, Nový materiál, Poškrábání, První mobil, Zahnuté sklo, Displej


Určitě si přečtěte

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

** Huawei nás na tiskové konferenci zahltil novinkami ** Jednou z nich jsou kruhové chytré hodinky Watch GT ** Mají GPS, vlastní systém a nabité vydrží až 2 týdny.

Filip Kůžel, Jan Láska, Martin Miksa | 38

Ani Samsung, ani Huawei. První skládací telefon na světě představila bezejmenná čínská firma

Ani Samsung, ani Huawei. První skládací telefon na světě představila bezejmenná čínská firma

** Rok 2019 má být rokem skládacích hybridů, Nová éra však načala trochu s předstihem ** Royole FlexPai je první skládací hybrid na světě, ale počítejte hned s několika kompromisy ** Tím hlavním je velká tloušťka zařízení při jeho složení...

Martin Chroust | 33

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 118