Divoké sny snipera: chytré pušky TrackingPoint [CES]

Tohle není nejběžnější příslušenství k telefonu. Ani to nejlevnější. Chytré pušky TrackingPoint mají technologii jako z bojových stíhaček.

Co je ta nejzvláštnější věc, která si v posledních měsících vysloužila přívlastek „chytrý“? Dudlík, váha, nebo vibrátor? Tím už dneska nikoho nedojmete. Firma TrackingPoint na CES přivezla portfolio chytrých dalekonosných pušek.

Klepněte pro větší obrázek
I takto může vypadat chytrá puška od TrackingPoint.

Kromě částí, které mají společné s „hloupou technikou“, je zde navíc na linuxu založené zaměřovací zařízení. Kombinuje optiku a elektroniku, modul obsahuje tři gyroskopy, tři akcelerometry, laserové měření vzdálenosti, ale také Wi-Fi server, který streamuje obraz a informace z hledáčku do mobilních aplikací a dále na internet.

Klepněte pro větší obrázek
Střelec se může dívat přímo do hledáčku, nebo si obraz nechá streamovat do chytrých brýlí. To se pak může dívat úplně jinam, nebo střílet za roh. Hezky je to vidět na jiném videu od TrackingPoint.

Největší výhodou těchto chytrých zbraní je systém Precision Guide. Lidé z TrackingPoint jej přirovnávají k naváděcímu systému ze stíhaček. I tam si systém označí (ať už stabilní, nebo pohybující se cíl), sleduje jej a vypálí až ve správný okamžik. V podání pušek od TrackingPoint si střelec červeným tlačítkem poblíž spouště označí cíl – od toho momentu jej sleduje elektronika a navádí střelce do místa, kam má mířit (u pohybujících se cílů to nemusí být stejné místo, kde je cíl v okamžiku výstřelu). Obsluha stiskne opravdovou spoušť, ale k výstřelu dojde, až když je systém spokojený se všemi parametry. Ostatně hezky to vysvětluje následující video:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázka z obslužné aplikace (má i simulační mód). Budete s sebou na lov nosit telefon či tablet?

Anson Gordon z TrackingPointu říká, že tyto zbraně jsou určené především pro rekreační lovce, kteří nechtějí z afrického safari odjíždět bez úspěšného zásahu. Také říká, že jejich zbraně testovala americká armáda a úspěšnost zásahu se z 10 % u konvenčních zbraní s chytrými puškami posouvá na 90 %! Engadget s Ansonem natočil rozhovor a jestli vás téma zaujalo, rozhodně si jej pusťte. Redaktor magazínu si jednu ze zbraní vyzkoušel a říká, že je to jako hrát videohru.

Klepněte pro větší obrázek 
Baterie vydrží 4 až 5 hodin.

TrackingPoint prý své zbraně prodávají hlavně movitým doktorům a právníkům, kteří nemají čas učit se střílet, počítat elevaci, vliv větru a další veličiny, se kterými se musí střelci na dlouhé vzdálenosti vyrovnat. Lidé z firmy velmi opatrně volí slova a vyhýbají se kontroverzním tématům – tedy především tomu, že tyhle hračky by se zatraceně hodily i opravdovým sniperům, kteří rozhodně nemíří na papírové terče, nebo antilopy v poušti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V portfoliu je několik zbraní, maximální dostřel se pohybuje od 0,5 do 1,6 km, přičemž cíl se může pohybovat rychlostí až 50 km/h.

Líbí se vám tyhle děsivé hračky? Už teď se dají koupit na webu TrackingPoint. Dva nejnašlapanější modely se prodávají za 27 500 dolarů, což by u nás znamenalo nějakých 850 000 Kč (kdyby se to k nám dovážely).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Výše jsou samé rendery, a tak přidám ještě pár skutečných fotek.
Diskuze (32) Další článek: Galaxy A7: seznamte se s nejtenčím Samsungem

Témata článku: Technologie, Kuriozita, Příslušenství, Správný okamžik, Armáda, Laserové měření, Stejné místo


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

** Nova 3 je smartphone pro mladé a náročnější uživatele ** Obsahuje špičkovou výbavu, nešetřilo se skoro nikde ** Potěší hlavně baterie s dobrou výdrží a 3,5mm jack

Jan Láska | 22

RECENZE: Samsung Galaxy A7 (2018) — Tři oči vidí víc

RECENZE: Samsung Galaxy A7 (2018) — Tři oči vidí víc

** Samsung se poprvé pouští do světa trojitých fotoaparátů, u následného modelu však přidá ještě jednu čočku ** Jeho prvotina spadá do střední třídy, takže budete muset udělat několik kompromisů ** Tři čočky pomůžou s focením budov a s věrohodnějším rozmazáním portrétových snímků

Martin Chroust | 43

RECENZE: Sony Xperia XZ3 — Japonci jsou zpátky v extralize

RECENZE: Sony Xperia XZ3 — Japonci jsou zpátky v extralize

** Sony výrazně zmodernizovalo vlajkový model ** OLED displej patří mezi nejlepší na trhu ** Opět se zlepšil i fotoaparát

Jan Láska | 102

MEGATEST: Srovnání 18 přenosných reproduktorů

MEGATEST: Srovnání 18 přenosných reproduktorů

** Bezdrátové reproduktorů jsou mraky. Jak se nespálit? ** Některé se hodí spíše na doma, jiným si líbí i venku ** Časopis Computer otestoval 18 modelů s cenami do 4 a 6 tisíc

Jakub Michlovský | 15

Vybrali jsme 12 nejlepších levných smartphonů do 6 tisíc. Který si nadělíte?

Vybrali jsme 12 nejlepších levných smartphonů do 6 tisíc. Který si nadělíte?

** I když je cena limitem, dá se vybrat rozumný smartphone ** Levný smartphone umí víc než obyčejný mobil ** Připravte si alespoň 2 tisíce korun

Jan Láska | 32