Dnes začíná Apple WWDC: iOS 10 a chytřejší Siri

Dnes večer odstartuje konference WWDC. Předznamená směr, kterým se Apple vydá v následujícím roce. Sepsali jsme veškeré drby a spekulace.

Akce začíná dnes v 19:00 tradiční keynote a poběží do čtvrtka 17. června. Přímý přenos můžete sledovat na stránkách Applu .Začneme nezvykle v prostorách divadla Billa Grahama (místo konání zářijové keynote). Zbytek konference a další workshopy už budou probíhat klasicky v Moscone West.

iOS 10: drobné změny v grafice

Přestože je událost za dveřmi, nad letošním ročníkem stále visí spousta otazníků. Ale nový iOS je jistota. Uniklé informace nenasvědčují radikální novinky, přesto se najde pár zajímavých novinek. 

Klepněte pro větší obrázek
iOS 10 nabídne Dark Mode známý z OS X

iOS 10 odkouká od desktopového bratříčka tzv. Dark Mode (tmavý režim), takže typické bílé pozadí bude nahrazeno černým. Vítanou novinkou má být možnost skrýt na ploše nepoužívané předinstalované aplikace. Dočkáme se také změn některých ikon aplikací a nových 3D touch zkratek. Vylepšena by měla být i aplikace Fotky, která přinese nové editační funkce.

Siri: chytřejší a otevřenější

Změny nastanou také u hlasové asistentky Siri, jejíž SDK bude uvolněno vývojářům třetích stran, takže se v budoucnu dočkáme propojení s dalšími aplikacemi. Se Siri byste si měli také lépe popovídat. Asistentka totiž nově dokáže lépe porozumět zadanému příkazu a zvládne na něj patřičně odpovědět. Tomuto vylepšení údajně přispěly technologie startupu VocalIQ, který Apple nedávno koupil.

Mluví se také o integraci služby iCloud Voicemail. Jde vlastně o hlasovou schránku, jen s tím vylepšením, že ji bude obsluhovat Siri. Ta vám pak podá informaci o tom, kdo volal či psal a případně vzkaz přehraje a textovku přečte. Druhé straně, která se s vámi hodlá spojit naopak může poskytnout vaši polohu a důvod, proč jste zrovna nedostupní.

Klepněte pro větší obrázek
Siri bude chytřejší a dostane se i na další platformu

Siri nově zavítá i do světa počítačů. Nový OS X (resp. macOS, na který má být desktopový systém přejmenován) bude totiž známou asistentku obsahovat. Ta dostane vlastní ikonku v docku, ale bude ji možné aktivovat i frází „Hey, Siri“, či klávesovou zkratkou. Její funkčnost bude obdobná jako na iOS.

Apple Music: prostší design a texty písní

Hudební služba Apple Music se letos dočká celkového redesignu. Barevné a průhledné rozhraní údajně nahradí černá a bílá a dočkáme se celkového zjednodušení. Tu půjde také přepnout do tzv. tmavého módu.

Klepněte pro větší obrázek
Apple Music se dočká zjednodušení designu a nově ukáže i texty písní

Dočkáme se také originálních textů písní, na jejichž integraci Apple spolupracuje přímo s hudebními vydavatelstvími. Změny se dotknou i iTunes, které by mělo být zjednodušené a mělo by odstranit zmatek mezi kupovanou a streamovanou hudbou.

Platby a lepší zabezpečení

Apple zapracuje na rozšíření své služby Apple Pay do dalších zemí. Podle Macrumors se dočkáme integrace i do prohlížeče Safari, což usnadní placení na podporovaných webech. Apple Pay půjde také do zpráv iMessage, což by zrychlilo posílání peněz mezi uživateli. K potvrzení platby postačí otisk prstu.

Klepněte pro větší obrázek
Placení skrze Apple Pay v Safari, posílání peněz přes iMessage. I to možná přinese iOS 10

U čtečky otisků prstů ještě zůstaneme. Díky většímu propojení mezi iOS a OS X (macOS) by se měl Mac naučit využívat Touch ID na iPhonu/iPadu. To půjde využít nejen k odemykání zařízení, ale mohlo by to na desktop přinést i platby Apple Pay. Díky letošní kauze Apple vs FBI se dá také očekávat, že nové operační systémy přinesou lepší zabezpečení zejména v oblasti záloh přes iCloud.

watchOS a tvOS: velká neznámá

Loni jsme poprvé na WWDC mohli spatřit watchOS, který se tento rok dočká už své třetí verze. Bez povšimnutí letos určitěne zůstane ani rychle rozvíjející se platforma tvOS pro televize Apple TV. Novinky ohledně těchto systémů neznáme, ale je možné, že se dočkáme drobných změn v designu nebo také již zmíněné, vylepšené Siri.

Další laškování s Androidem

Podle MacDailyNews by Apple měl pokračovat s expandováním na kunkurenční Android. Vloni konkurenční systém poprvé využil v rámci služby Apple Music a letos údajně hodlá přinést na Android i své zprávy iMessages. Tím by mohl začít konkurovat „kecálkům“ typu Facebook Messenger či WhatsApp.

Zdroje: 9to5mac, macrumors, The Verge

Diskuze (31) Další článek: MF Dnes: T-Mobile má na kontě největší únik dat v historii země

Témata článku: Apple, iPhone, Spekulace, iPad, Software pro mobily, Siri, Operační systémy, Dark mode, Tmavý režim, WWDC, iOS 10, ApplePay, Apple WWDC, Velká neznámá, Desktopový systém, Tradiční keynote, Hudební služba, Bill Graham, Hey Siri, Třetí verze, Hudební vydavatelství, Posílání peněz, IMessages, MacBook pro, Apple TV


Určitě si přečtěte