Dohoda Sony a Palmu: s Windows se nepočítá

Významná dohoda Sony a Palm Computing jde proti Windows CE.
Dohoda Sony a Palmu: s Windows se nepočítá
Se jménem světové jedničky ve spotřební elektronice, firmou Sony, se budeme u počítačů a Internetu setkávat stále častěji. Nová verze legendárního walkmana bude umět přehrávat MP3, a v přípravě je údajně „celá řada“ zařízení pro audio a video, která budou mít počítačové vlastnosti (operační systém a aplikace), případně i schopnosti bezdrátové mobilní telekomunikace.

Protože firma Sony žádný vlastní operační systém nemá, musí nějaký licencovat – a ze dvou nejdůležitějších kandidátů si vybrala Palm OS od Palm Computingu, nikoli konkurenční Windows CE od Microsoftu. Výsledkem je navíc mnohem zajímavější oboustranně licenční smlouva, podle které budou obě firmy úzce spolupracovat na vývoji dalších generací handheldů od Palmu; Palm bude navíc licencovat zajímavý proprietární formát pro ukládání a výměnu dat s názvem Memory Stick. Je pravděpodobné, že firma Sony bude vyrábět spíše jednodušší, jednoúčelová zařízení, která však budou spolupracovat s příštími modely kapesních počítačů od Palmu – vytváří se zde tedy docela organizovaná linie proti Microsoftu.

Jak nyní vypadá souboj „Windows CE vs. zbytek světa“? I když Microsoft vylepšuje Windows CE zejména v poslední době velice rychlým tempem, moc se mu nedaří získávat nové partnery – jak ukazuje i Sony, která dala přednost Palmu. Příčina však nemusí být v technologické kvalitě, ale „v Microsoftu“ – tato firma není snadným partnerem pro nikoho díky své moci i rozpínavosti. Typicky mezi Sony a Microsoftem je už pár let napětí – Sony vyrábí veleúspěšnou hrací konzoli PlayStation, která konkuruje PC, obě firmy se střetají v boji o internetovou televizi atd. Jenomže Microsoft si takto prakticky konkuruje s každou velkou firmou, ani jeho vztahy s výrobci osobních počítačů nejsou bezproblémové: i zde praxe ukazuje, že trh sám má obranyschopnost proti přílišnému dominátorovi. Naproti tomu Palm Computing je dnes relativně malá firma (je to stále divize 3Comu, brzy se úplně osamostatní), která firmu Sony nijak neohrožuje, a to platí i naopak.

Velice zajímavou věcí se v této spolupráci může stát produkt nazvaný Memory Stick, technologický vynález od Sony: jedná se o flash paměť s kapacitou mezi osmi a 64 megabajty o rozměru zhruba žvýkačky a s právě tak snadným používáním. Memory Stick se dá v budoucnu využít jako paměťové zařízení do přehrávačů digitální hudby, do kapesních počítačů, do inteligentních mobilních telefonů, do digitálních foťáků, set-top boxů atd. V příštích verzích Palmu se tedy zřejmě bude Memory Stick používat a to zase velice zajímavě rozšíří možnosti i výhody těchto kapesních počítačů.

Témata článku: Sony, Software pro mobily, Software pro PC, Dohoda, Řada zařízení

Určitě si přečtěte

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

9.  10.  2017 | Láska Jan | 2

Seznam telefonů, které dostanou Android 8.0 Oreo

Seznam telefonů, které dostanou Android 8.0 Oreo

** Od představení Androidu 8.0 Oreo uběhl více než měsíc ** Jak zareagovali výrobci a které telefony se něj mohou těšit? ** Začněmě hezky podle abecedy.

28.  9.  2017 | Miksa Martin | 8

CCleaner: Ještě větší průšvih, než jsme si mysleli

CCleaner: Ještě větší průšvih, než jsme si mysleli

** Nejprve to vypadalo jako vážný, ale jen izolovaný problém ** Pak se to nafouklo do obřích rozměrů ** CCLeaner má problém a Avast ostudu

24.  9.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 27