Dohoda Sony a Palmu: s Windows se nepočítá

Významná dohoda Sony a Palm Computing jde proti Windows CE.
Dohoda Sony a Palmu: s Windows se nepočítá
Se jménem světové jedničky ve spotřební elektronice, firmou Sony, se budeme u počítačů a Internetu setkávat stále častěji. Nová verze legendárního walkmana bude umět přehrávat MP3, a v přípravě je údajně „celá řada“ zařízení pro audio a video, která budou mít počítačové vlastnosti (operační systém a aplikace), případně i schopnosti bezdrátové mobilní telekomunikace.

Protože firma Sony žádný vlastní operační systém nemá, musí nějaký licencovat – a ze dvou nejdůležitějších kandidátů si vybrala Palm OS od Palm Computingu, nikoli konkurenční Windows CE od Microsoftu. Výsledkem je navíc mnohem zajímavější oboustranně licenční smlouva, podle které budou obě firmy úzce spolupracovat na vývoji dalších generací handheldů od Palmu; Palm bude navíc licencovat zajímavý proprietární formát pro ukládání a výměnu dat s názvem Memory Stick. Je pravděpodobné, že firma Sony bude vyrábět spíše jednodušší, jednoúčelová zařízení, která však budou spolupracovat s příštími modely kapesních počítačů od Palmu – vytváří se zde tedy docela organizovaná linie proti Microsoftu.

Jak nyní vypadá souboj „Windows CE vs. zbytek světa“? I když Microsoft vylepšuje Windows CE zejména v poslední době velice rychlým tempem, moc se mu nedaří získávat nové partnery – jak ukazuje i Sony, která dala přednost Palmu. Příčina však nemusí být v technologické kvalitě, ale „v Microsoftu“ – tato firma není snadným partnerem pro nikoho díky své moci i rozpínavosti. Typicky mezi Sony a Microsoftem je už pár let napětí – Sony vyrábí veleúspěšnou hrací konzoli PlayStation, která konkuruje PC, obě firmy se střetají v boji o internetovou televizi atd. Jenomže Microsoft si takto prakticky konkuruje s každou velkou firmou, ani jeho vztahy s výrobci osobních počítačů nejsou bezproblémové: i zde praxe ukazuje, že trh sám má obranyschopnost proti přílišnému dominátorovi. Naproti tomu Palm Computing je dnes relativně malá firma (je to stále divize 3Comu, brzy se úplně osamostatní), která firmu Sony nijak neohrožuje, a to platí i naopak.

Velice zajímavou věcí se v této spolupráci může stát produkt nazvaný Memory Stick, technologický vynález od Sony: jedná se o flash paměť s kapacitou mezi osmi a 64 megabajty o rozměru zhruba žvýkačky a s právě tak snadným používáním. Memory Stick se dá v budoucnu využít jako paměťové zařízení do přehrávačů digitální hudby, do kapesních počítačů, do inteligentních mobilních telefonů, do digitálních foťáků, set-top boxů atd. V příštích verzích Palmu se tedy zřejmě bude Memory Stick používat a to zase velice zajímavě rozšíří možnosti i výhody těchto kapesních počítačů.

Váš názor Další článek: iDOT – nové jméno pro Everex

Témata článku: Sony, Software pro mobily, Software pro PC, Dohoda, Son, Řada zařízení


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82