Dokáže P800 zachránit Sony Ericsson?

Sony Ericsson se propadá a potřebuje nějaký zázrak. Zda bude tímto záchranným kolem do nekonečna odkládaný komunikátor P800 ukáže jen čas. Zatím to však tak nevypadá.
Dokáže P800 zachránit Sony Ericsson?

Není žádným tajemstvím, že Sony Ericsson na tom není příliš nejlépe a stále ztrácí. Ztrácí nejen reálné finanční prostředky, klesá také cena jejích akcií a podle posledních zveřejněných výsledků se z někdejší jedničky na trhu propadla až na současnou pětku a ztrácí tak nejen na svého odvěkého rivala Nokii, ale také na Siemens, Motorolu či Samsung. Co je špatně?

Před spojením splečnosti Ericsson s japonským gigantem Sony patřil Ericsson mezi technologické jedničky - jako první uváděl na trh přístroj s podporou nových moderních funkcí, jeho telefony byly bytelné, trvanlivé a jejich uživatelé s nimi byli spokojeni. Byly zde však i jiné vlastnosti - menu těchto mobilů bylo (a do jisté míry stále je) nepřekonatelně pomalé, což se projevovalo například při psaní delších textových zpráv, kde byla odezva přístroje skutečně žalostná.

Po spojení však SE dodala na trh pár mobilů, které však s sebou nesou neblahé dědictví minulosti. Přestože byl model T68m/i snad prvním evropským mobilem s barevným displejem, bluetooth konektivitou i rychlými GPRS datovými přenosy, množství jeho nevýhod počínající pověstnou pomalostí a končící problémy při zobrazování multimediálních zpráv spoustu uživatelů odradilo.

To se však týkalo evropského kontinentu - v asijských zemích si SE vede snad ještě o něco hůře - především neotřesitelně silná pozice Samsungu na těchto trzích je neohrozitelná především proto, že dává tamním telefonistům to, co chtějí. Jsou to velké a barevné displeje, propracované melodie, barevné hry a podobné opičky. Asijcům je totiž jedno, jestli jejich mobil má Bluetooth čip nebo GPRS datové přenosy - pro ně je mobil nástrojem pro zábavu a komunikaci; způsob, jakým mobil přenáší data je na okraji jejich zájmu.

Další věcí, která SE příliš nepomáhá, je kauza komunikátoru P800. Ambiciózní projekt multimediálního komunikátoru s vestavěným digitálním fotoaparátem je podivný - přestože špičky SE hlásali jeho dostupnost ještě před uvedením konkurenční Nokie 7650 a před rokem na CeBITu jej všichni houfně předváděli, stále se nic neděje - a komerční nasazení komunikátoru P800 se stále více odkládá.

A právě v tomto segmentu trhu se dá ztratit nejvíce, protože byl zcela neobsazen a ten, kdo by přišel první, tak jej obsadí. Podívejte se na Nokii 7650 - vidíme ji všude, nabízejí ji všude za stále přijatelnější cenu. Jistě, můžete namítnout, že SE P800 je lepší a vybavenější - ale kde je? A kolik bude stát? Běžný uživatel sáhne raději po Nokii 7650 nebo po jednou tak drahém Sony Ericssonu P800?

Uvidíme za měsíc, uvidíme za půl roku - bude-li již P800 na trhu a jaká bude jeho pozice. Podle všech ukazatelů se však zdá, že má velmi malé šance zopakovat masivní nástup konkurenční Nokie 7650, která prostě byla - a stále je - jedinou rozumnou alternativou.

Diskuze (87) Další článek: USB Bluetooth adaptér MSI: vidí opravdu daleko (test)

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Dok, Son, Bluetooth čip, Silná pozice


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15