Doro HandleEasy 328gsm: seniorský ideál

Doro HandleEasy 328 gsm je nejjednodušší mobil, se kterým jsme se zatím setkali. Funkcí nabízí minimum, ovládání má ovšem naprosto špičkové.

Zaujal vás telefon Doro HandleEasy 330gsm testovaný nedávno? Je určen pro uživatele, kterým začínají slábnout smysly a nechtějí se probírat desítkami pro ně zbytečných funkcí. S dnes testovaným modelem Doro HandleEasy 328gsm se dostáváme o několik let (nebo i desítek let) dále – je totiž určen těm technicky málo zdatným, jejichž smysly už slouží opravdu špatně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V předchozí větě jsem záměrně nepoužil výraz „…těm technicky nejméně zdatným…“. Pro ty má totiž Doro ještě vypečenější kousky. Telefon s pěti očíslovanými paměťovými tlačítky, nebo dokonce stolní telefon s obřími tlačítky, do kterých je možné vložit fotky

Doro HandleEasy 328gsm je telefon pro ty seniory, kteří zvládnou vyťukat telefonní číslo, případně jej najít v jednoduchém telefonním seznamu. I zde jsou k dispozi paměťová tlačítka (ta přímo pod displejem). Tohle Doro stojí přímo proti dříve testované Emporii Life nebo Aligatoru a hned v úvodu vám prozradím, že Švédové zvládli svou práci na jedničku. Takto uživatelsky přívětivý seniorský mobil totiž jen tak nenajdete!

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Doro HandleEasy 328gsm

Doro HandleEasy 328 gsm
Klepněte pro větší obrázekUživatelsky velmi snadný mobilní telefon se čtyřmi přímými paměťovými tlačítky, velkou klávesnicí, vibračním zvoněním, hlasitým odposlechem a snadno čitelným kontrastním displejem. Na dotek velmi jemný povrch a pohodlné uchopení.rozměry a hmotnost: 135 × 58 × 16 mm, 111 g
displej: 1,7'', 64 × 102
sítě: GSM (900/1 800/1 900 MHz)
baterie: Li-Ion 700 mAh
zprávy: příjem SMS
1 %
(1101. místo z 1109)
katalogpreviewinfo výrobce
cena: cca 2 874 Kč

Je to ještě mobil?

Doro HandleEasy 328gsm na první pohled vůbec nemusí připomínat mobilní telefon. Bral bych i tipy na dálkový ovladač nebo kalkulačku. Skutečně se ale jedná o mobil. Doro se rozhodně nesnaží trhnout rekord ve velikosti, mobil je o něco větší, než jsme u současné produkce zvyklí. Rozhodně se ale nejedná o žádné obří monstrum, ovládání jednou rukou zvládnete bez obtíží.

Hlavní část přední plochy zabírají tlačítka klávesnice o velikosti 11 × 11 mm, nad nimi je umístěné červené a zelené sluchátko a ještě výše pak čtveřice kláves označených písmeny abecedy. Ovládání je skutečně mimořádně pohodlné, tlačítka se tisknou dobře s vyvinutím přiměřené síly. Mezi všemi klávesami jsou navíc velké mezery. Dost dobře si nedokážu představit, že na tomto mobilu uděláte překlep.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice je připravena na neobratné prsty
Klepněte pro větší obrázek
Podsvícení je dostatečné

Bohužel, ne všechno ovládání je řešeno zcela dokonale. Kromě tlačítek na předním krytu najdete i klávesy na levém boku přístroje. Výtka číslo jedna: jsem pravák, takže se mi s nimi nezacházelo úplně dobře. Potíž pro všechny pak může představovat malá velikost tlačítek. Bojovat tak můžete se dvěma směrovými klávesami a tlačítkem umožňujícím přístup do telefonního adresáře a k přijatým zprávám. Možná to má ale výrobce vymyšlené takto: pro základní obsluhu telefonu je vše potřebné na čelní straně, trojice tlačítek na boku je pro pokročilé použití – vstup do seznamu kontaktů či zpráv a listování jimi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Boční tlačítka. Telefon je možné používat i bez nich

O co více prostoru dostala všechna tlačítka, tím menší musí zákonitě být displej. Osobně s tím ale nemám žádný problém, v tomto telefonu nebudete pracovat s kalendářem, ani si prohlížet internetové stránky. Monochromatický displej s rozlišením 102 × 64 tedy považuji za dostatečný. V pohotovostním režimu se zobrazuje velkými písmeny čas a datum, horní řádek nabízí obvyklé údaje o síle signálu či kapacitě baterie. Telefon zůstává neustále alespoň trochu podsvícený, takže o čase máte pořád přehled.

Klepněte pro větší obrázek 
Jednoduchá základní obrazovka

Baterie má kapacitu 700 mAh a i přes neustále podsvícený displej vydrží telefon napájet bez problémů několik dnů. Poté musíte použít nabíječku. Otvor pro ni se nachází na pravé straně. Správnému umístění napomáhá šipka na konektoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pryč s menu

Říkal jsem na začátku, že je Doro HandleEasy 328gsm extrémně jednoduchý? Mám důkaz! Na úplném začátku používání telefonu jsem dumal, jak se dostat do hlavní nabídky. Ať jsem se ale snažil jak chtěl, nedostal jsem se dál než do telefonního seznamu. Nahlédl jsem tedy do návodu a zjistil, že menu se tentokrát vůbec nekoná. Tlačítkem na boku se opravdu dostanete do adresáře, dalším zmáčknutím k přijatým textovým zprávám a pokud zmáčknete boční klávesu ještě jednou, můžete si vybrat melodii. A to je vše. Já vám říkal, že je jednoduchý.

Pojďme si ale jednotlivé možnosti přeci jenom projít trochu podrobněji. Pohotovostní displej jsme si už popsali, zeleným telefonkem se z něj dostanete do seznamu příchozích a ochozích hovorů. O jaký typ hovoru se jedná, poznáte podle grafického symbolu. Tlačítkem na boku se dostanete do telefonního seznamu. Pohybujete se buď šipkami, případně zadáním prvního znaku. Na displej se vždy vejdou tři kontakty. Zobrazují se současně ze SIM karty i interní paměti, kam se jich vejde až padesát. Čtyři nejoblíbenější kontakty si můžete přiřadit pod čtveřici tlačítek. Ukládání ale neprobíhá přímo v prostředí telefonního seznamu. Klidně tak můžete mít pod zrychlenou volbou uložené jméno, které v telefonním seznamu nenajdete.

Klepněte pro větší obrázek 
Tři odchozí hovory

Se zvukem při hovoru můžete být spokojeni. Telefon umožňuje také využití hlasitého reproduktoru. Ten už ale má při vyšších hlasitostech k čistému zvuku dost daleko. Kladně naopak hodnotím, že telefon po skončení hovoru ukáže jeho celkovou délku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Telefonovat můžete také za pomocí headsetu, který najdete v balení. Hovor jednoduše přijmete za pomocí tlačítka umístěného na kabelu, telefon tak vůbec nemusíte vytáhnout z kapsy.

Druhou položkou v „nabídce“ jsou textové zprávy. Doro HandleEasy 328gsm je zvláštní v tom, že umožňuje čtení textových zpráv, ale pokud byste chtěli nějakou napsat, máte smůlu. Na displeji jsou opět tři řádky textu, na řádek se většinou vejde jen jedno slovo, písmo je ale aspoň dostatečně zřetelné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Seznam přijatých zpráv a čtení jedné z nich

Poslední položkou v nabídce je výběr několika melodií. Na výběr je celkem z osmi jednoduchých zvuků. Abyste se k nim dostali, je nutné podržet boční ovládací tlačítko o trochu déle. Kromě vyzváněcích melodií zvládne telefon také vibrace, zapínají se na klávesnici delším podržením #.

Klepněte pro větší obrázek 
Výběr vyzváněcí melodie

Telefon neobsahuje takřka žádné nastavení. Pochopitelně je ale nutné zadat správné datum a čas, které se objeví na pohotovostním displeji. V menu výběru melodií se tedy opět na delší dobu podrží boční tlačítko a dané údaje nastavíte. Volba to není životně důležitá, proto je opět podle filozofie telefonu skrytá.

Seniorský ideál

A to je opravdu vše, co se týká funkcí. I když Doro HandleEasy 328gsm nenabízí nouzové hovory, nevidím mnoho jiných důvodů, proč bych ho nemohl doporučit seniorům. Ovládá se pohodlně, i na ta kritizovaná boční tlačítka se dá zvyknout. Navíc oproti minule testovanému Doru má mnohem čitelnější displej s většími písmeny. Pro běžné uživatele žádající jednoduchost se telefon může taktéž hodit. Ti by ale mohli být nepříjemně zaskočeni absencí psaní textových zpráv.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Doro, Recenze, Pro seniory, Doro HandleEasy 328i gsm, Doro HandleEasy 330gsm, Doro HandlePlus 326i gsm, Doro HandlePlus 334gsm

5 komentářů

Nejnovější komentáře

  • SW 5. 6. 2009 9:25:04
    Je to mobil kterej nic neumí je předraženej a nemyslim si že by seniorům...
  • Karel4 4. 6. 2009 8:17:16
    Moje tchýně je VELMI autoritativní žena. Nikomu, ani své dceři, nedovolí...
  • droopy 3. 6. 2009 18:38:21
    Ako mozete takychto ludi nechat samych???
Určitě si přečtěte

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

** Nenápadný navenek, povedený uvnitř ** Lenovo Moto G5 potěší výbavou, ale hlavně čistým Androidem ** Díky speciální úpravě přežije déšť i polití

16.  8.  2017 | Miksa Martin | 16

Honor 6A: kvalitní základ [recenze]

Honor 6A: kvalitní základ [recenze]

** Povedený telefon s rozumnou cenovkou ** Evropská verze bohužel bez čtečky otisků prstů ** Odladěné prostředí nad Androidem 7 s řadou užitečných funkcí

13.  8.  2017 | Herodek Martin | 13

Nokia 5: kovový odkaz na řadu Lumia je jen dobrý [recenze]

Nokia 5: kovový odkaz na řadu Lumia je jen dobrý [recenze]

** Precizní kovové zpracování a líbivý design ** Výdrž na baterii je solidní a čistý Android je velké plus ** Zklamala pomalá čtečka otisků i škobrtání fotoaparátu

9.  8.  2017 | Vrbacký Jakub | 34

Honor 9: Když je jedno z dvojčat hezčí a levnější [recenze]

Honor 9: Když je jedno z dvojčat hezčí a levnější [recenze]

** Srovnáváte s Huawei P10? Volba je jasná – Honor 9 ** Designem a poměrem výkon/cena obstojí i proti ostatní konkurenci ** Oproti loňské generaci je dražší, ale dostanete dvojnásobek paměti

6.  8.  2017 | Kůžel Filip | 85

Vodafone Smart V8: kdeže loňské sněhy jsou [recenze]

Vodafone Smart V8: kdeže loňské sněhy jsou [recenze]

** Vodafone Smart V8 je letošní jedničkou modelové řady od Vodafonu ** Svou výbavou se řadí do nižší střední třídy ** Lákat bude na kovové zpracování nebo čtečku otisků prstů

30.  7.  2017 | Měchura Milan | 9

Vodafone Smart N8: dravější konkurence mu bere vítr z plachet [recenze]

Vodafone Smart N8: dravější konkurence mu bere vítr z plachet [recenze]

** Evoluce osvědčeného konceptu bez výrazných chyb ** Konkurence nespí a pořádně Vodafonu zatápí ** Zajímavý poměr cena/výkon už není tak atraktivní jako dříve

27.  7.  2017 | Herodek Martin | 14

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

** Asus Zenfone AR vás přenese do rozšířené i virtuální reality ** Nekompromisní výbava uspokojí i ty nejnáročnějí uživatele ** Celkový dojem kazí jen vyšší cena

23.  7.  2017 | Miksa Martin | 4

Asus Zenfone Zoom S: zdařilá reinkarnace s dvojicí fotoaparátů [recenze]

Asus Zenfone Zoom S: zdařilá reinkarnace s dvojicí fotoaparátů [recenze]

** Tělo i komponenty jsou z předchozích modelů, navíc je tu dvojice fotoaparátů ** Potěší neskutečná výdrž a možnost použít telefon jako powerbanku. ** Asus se chlubí 2,3x optickým zoomem, který tak úplně optický není

16.  7.  2017 | Vrbacký Jakub | 2


komerční sdělení

Komerční sdělení