Dotované mobily skončí, připravte se na splátky

Zaplatíte dva tisíce a od amerického T-Mobilu si odnesete iPhone 5. Zbytek splatíte měsíčně. Žádná dotace ani úpis, přesto operátor vymyslel jak zákazníka podržet.
Dotované mobily skončí, připravte se na splátky

Když v lednu loňského roku vstoupil na francouzský trh Free Mobile, nabídl mobily na splátky namísto tradiční kombinace dotace plus úpis na roky. Princip je jednoduchý – platíte fixní paušál a k tomu splácíte telefon třeba po dobu dvou let. Splátky jsou výhodné, k aktuální ceně nepřeplatíte nic nebo jen minimum, a když se šikne lepší nabídka, můžete za ní jít, aniž by vás operátor pokutoval za vypovězení smlouvy. Telefon však splácíte dál, dokud není celý váš.

Zdá se, že právě takový princip začnou operátoři využívat ve větší míře, jelikož ceny služeb ve světě výrazně klesají, trh je velmi pružný, mnohdy se ceny služeb mění doslova ze dne na den a drahé mobily levně či zdarma ke smlouvě na obligátní dva roky se operátorům přestávají vyplácet. Ale také zákazník může klidněji spát, jelikož nemá svázané ruce.

Kde je levně, zvoní dotacím hrana

Smartphony na splátky jsou běžnou praxí například v Litvě. Ono to ani jinak nejde, pokud operátor nabízí 1000 minut, 5000 SMS a 300 MB dat za necelé dvě stovky korun, pak není z pohledu operátora pro dotaci prostor a je třeba hledat kompromisní řešení.

Opačná situace nastává, pokud si operátor za podobný tarif účtuje 1 500 Kč (Česká republika), to pak lze nějakou malou dotaci dát, zákazníka navnadit a postaru uvázat smlouvou na léta. Není to ale trend, který by do budoucna sledovali operátoři ve světě. Ano, mnoho z nich tento model stále využívá, ale s klesajícími tržbami a přesunem směrem k rychlým datovým sítím a internetovým službám včetně VoIP zcela nepochybně začne model „kup si sám či na splátky“ vytlačovat tradiční dotace a smlouvy na dobu určitou. Jenže smlouvy by si operátoři rádi podrželi.

 
Jak zařídit aby měl zákazník svobodu a přesto měl svázané ruce? Co takhle blokovat telefony!?
 

Nového modelu se chopil americký T-Mobile, který se v minulosti potýkal se silným odlivem zákazníků ke konkurenci. Nyní operátor mění strategii a telefony bude prodávat na splátky, avšak pozor, budou blokované! Na druhou stranu, zákazník oproti ceně v době koupě nic nepřeplatí, naopak ušetří. Třeba iPhone 5 s pamětí 16 GB vyjde na sto babek (2 000 Kč) přímé platby a čtyřiadvacet měsíčních splátek po dvaceti dolarech (400 Kč). Suma sumárum 11 600 Kč, což je cena o 1 400 Kč nižší, než na Apple Storu.

Klepněte pro větší obrázek
Úvodní sdělení na webu amerického T-Mobilu a telefony na splátky

T-Mobile bude blokovat jen telefony v procesu splátkování a po řádném splacení je odblokuje. Ostatně jak při prezentaci nové nabídky poznamenal John Legere, šéf T-Mobilu, magnetový operátor není přítelem zablokovaných zařízení… Vlastně doufá, že zákazníci konkurence s nevyužitým telefonem si k T-Mobilu přijdou čistě pro SIM s tarifem pro sebe i pro rodinu. A čím víc paušálů si zřídí, tím více ušetří.

Klepněte pro větší obrázek
V přepočtu za tisícovku nabízí americký T-Mobile neomezené volání, SMS a 500 MB dat

S boomem virtuálů a za neustálého poklesu cenové hladiny nelze očekávat nic jiného, než uplatňování modelu splátkování telefonů na dalších trzích včetně ČR.

Líbil by se vám takový způsob koupě telefonu?

Diskuze (50) Další článek: BlackBerry hlásí návrat k zisku, zabraly nové modely smartphonů

Témata článku: Operátoři, Smartphony, Nákup a ceny, Hospodaření a finance, John Legere, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 5, Apple iPhone 5 32GB, Apple iPhone 5 64GB, Fixní paušál, Kompromisní řešení, Mobil, Dot, John Leger


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

** Nova 3 je smartphone pro mladé a náročnější uživatele ** Obsahuje špičkovou výbavu, nešetřilo se skoro nikde ** Potěší hlavně baterie s dobrou výdrží a 3,5mm jack

Jan Láska | 22

Huawei Mate 20 Pro nadělá konkurenci vrásky. Superphone nemá slabé místo

Huawei Mate 20 Pro nadělá konkurenci vrásky. Superphone nemá slabé místo

** Nová vlajková loď Huawei prakticky nezná kompromisy ** Přináší ohromný výkon a nezvykle mnoho inovací ** Nejzajímavější je čtečka v displeji a nový typ paměťovky

Jan Láska | 153

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 11 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 53

RECENZE: Huawei Nova 3i — když se po hvězdě zrodí i hvězdička

RECENZE: Huawei Nova 3i — když se po hvězdě zrodí i hvězdička

** Levnější odvozenina od Huawei Nova 3 má jen málo ústupků ** Zařadila se však do plného rybníka konkurence, včetně té vlastní ** Doufejme, že jí to nesrazí vaz, jedná se o povedený smartphone

Jakub Vrbacký | 31