Duel: Ericsson T39m versus T68m

Protože se mnozí z vás rozhodují, zda si koupí mobil s nejlepším poměrem ceny a výkonu Ericsson T39m, nebo zda raději připlatí za barevný a větší displej zhruba osm tisíc korun, udělal jsem velmi stručné srovnání parametrů, funkcí a ergonomie.
Duel: Ericsson T39m versus T68m

Poznámka: V článku neporovnávám každou prkotinu, zaměřuji se na rozdíly, které jsou nejvíce patrné. Jen tak šlo zajistit, aby délka článku nepřesáhla rozumnou mez.

Jak jsem již naznačil v perexu, funkčně jsou oba mobilní telefony hodně podobné, ne-li totožné. Oba mají také stejnou cílovou skupinu – jsou stylové, jsou „nabušené“ funkcemi a nejsou zrovna levné; zkrátka stylové mobily pro manažery. Kromě rozdílů ve vzhledu, ergonomii a dalších drobnostech mají zcela odlišnou cenu. T39m je starší a podstatně levnější (prodává se běžně za 10500 Kč s daní), T68m je novější a o dost dražší – běžná cena činí asi 18 tisíc korun. Má tedy cenu do novinky investovat, nebo se spokojíte s méně atraktivním bratříčkem?

Tipy:

Provedení

S koncepcí, jakou používá T39m, přišel Ericsson již před několika lety. Tehdy takřka revoluční vzhled a provedení modelu T28s uchvátilo příznivce značky natolik, že se tento mobil prodává ještě dnes. T39m vypadá jen trošku jinak, stále má aktivní kryt klávesnice a robustní anténu, která spíše sluší než kazí vzhled. Oproti T28s chybí jen vystřelování - T39m musíte otvírat ručně; sám jsem ale toto řešení uvítal. Protože je kryt aktivní, slouží pro zvednutí i položení hovoru, navíc díky němu nemusíte zamykat klávesnici. Celý mobil má magneziový rám, takže konstrukce je patřičně robustní a mobil perfektně sedí v ruce. T39m je i příkladně lehká, má jen 86 gramů, což je i dnes nadprůměr.

Klepněte pro větší obrázek
Rozměry bez antény jsou skoro stejné, jen T68m je hubenější.

T68m je oproti tomu prvním mobilem Ericssonu, který od kovového rámu upouští – celý mobil je prostě „bakelitový“. Nevím, zda na to má vliv moje podvědomí, ale když vezmu mobil do ruky, zdá se mi, jako by byl z cukru; takový měkký, poddajný; i když konstrukce sama je velmi pevná a odolná. Baterie se však po chvíli používání nepříjemně hýbe a plastový kryt na druhé straně reproduktoru vrže. T68m nemá aktivní kryt klávesnice, takže je vhodné nastavit automatický zámek nebo zamykat ručně – k tomu slouží kontextové tlačítko. Za výhodu lze považovat integrovanou anténu (i to byl asi důvod, proč konstrukce není kovová), díky níž v kapse nic nepíchá. Příznivci švédské značky sice budou nesouhlasně brumlat, ale pevná anténa už je přežitek.

Klepněte pro větší obrázek
T39m v otevřeném stavu velikostí bratříčka hravě překoná.

Klepněte pro větší obrázek
Zatímco T39m je vzadu dokonale plochý, T68m má různé „vlnky“.

Celkově na mě T39m působí robustnějším a techničtějším dojmem, je to mobil, z něhož spíše než styl a elegance září praktičnost a funkce. Oproti tomu T68m je elegán všemi směry a dokážu si jej daleko lépe představit v ženské ruce než T39m. Ovšem vzhled je záležitostí ryze subjektivní, takže finální zhodnocení samozřejmě nechávám na vás.

Displej

Displej je největší výhodou T68m. Zatímco T39m zobrazí maximálně pět řádků, T68m jich zvládne osm. Oba mají přitom stejně velké písmo a šířka displeje je srovnatelná. Protože je v případě maximálního počtu řádků písmo hodně malé, je možné ho díky funkci zoom až dvojnásobně zvětšit včetně jednoho mezistupně. T39m v tom případě zobrazí tří řádky, T68 pět. U T68m se tak lépe wapuje, lépe se orientuje v seznamu, lépe se čtou e-maily a SMS.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Velikost displeje je jasně větší u T68m, to je bez debat.

Poznámka: Pokud máte nastaveno větší písmo, mobil se celkově zrychlí; markantní je to zejména při psaní SMS a rychlém listování v seznamu.

Druhým velkým rozdílem je provedení displeje. Zatímco T39m má běžný displej, T68m jako jeden z prvních mobilů přišel s displejem barevným. Zobrazí až 256 a je pasivní; je tedy jasné, že to není žádný zázrak, ale barva to je. Jaké jsou výhody a nevýhody obou řešení?

Klasický displej u T39m zobrazí čtyři odstíny šedi a je velmi dobře čitelný za přímého slunečního světla. Naopak v šeru je to slabší. Barevný displej T68 je výborně čitelný za šera a tmy, na slunci však budete mít potíže, protože svítivost displeje nedosahuje např. na Nokii 9210, kterou považuji za etalon v této třídě. Je to logické – čím displej více svítí, tím více spotřebuje energii, proto šel Ericsson zlatou střední cestou. Na rozdíl od 9210 je tedy displej pasivní, což se bohužel projevuje na rychlosti překreslování; to subjektivně celý mobil zpomaluje.

Barevnost ale umožňuje lepší práci s multimédii – EMS, MMS (s podporou se počítá do budoucna, viz naše články o T68i), pozadí na plochu, apod. Barva na displeji je tedy určitě správným krokem kupředu, za pár let si už na monochromatické displeje mobilů už nikdo nevzpomene. Škoda jen, že displej musí neustále svítit, jinak na něm nic neuvidíte; špatně čitelné jsou i hodiny nastavené jako šetřič.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
V rozměrech vede Ericsson T68m, o tom není pochyb. T68m navíc umí dát obrázek
na pozadí celé plochy, T39m nikoliv.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Pro psaní SMS má T68m o tři řádky více.

Klávesnice

Tvar tlačítek je u obou mobilů téměř totožný, u T68 však mají nízký zdvih a jsou blíže u sebe. Jednoduše řečeno, na T39m se mi píše o něco lépe, i když se kvůli krytu mobil drží méně přirozeně a kryt může někdy při stisku spodní řady kláves vadit.

Ovládání

S klávesnicí částečně souvisí i ovládání. Zatímco T39m používá naprosto běžné „ericssoní“ ovládání, klávesy vlevo a vpravo slouží pro vstup do menu a pohyb v něm (vertikální i horizontální), u T68m plní funkci kurzorových kláves joystick. Ten zároveň nahrazuje potvrzovací funkcí klávesy Yes, protože jej lze i stisknout. Celkově je ovládání T68m pohodlnější, protože joystick umožňuje pohyb ve všech směrech a jediným okamžikem, kdy z něj musíte sundat prst, je při návrat u úroveň změt klávesou No. Joystick nemá ostré hrany a ve všech směrech je dostatečně měkký.

Výhodou T68m je i kontextová klávesa, jejíž absenci musí T39m řešit delším stiskem náhradní klávesy – u WAPu klávesou Yes, při psaní SMS delším podržením mřížky apod. Zkrátka T68m se ovládá lépe, o tom není pochyb.

Menu

Po displeji a provedení je největší změnou u T68m oproti „starým“ Ericssonům nové menu, resp. jeho úvodní obrazovka. Nenajdete zde klasické záložky, z nichž po stisky Yes vyroluje dané podmenu, ale devět ikon v matici třikrát tři. Jsou samozřejmě a po vybrání joystickem se zvětší takřka na dvojnásobek. Oproti T39m však nejsou tyto ikony animované.

Změna uspořádání první stránky menu je však změnou spíše kosmetickou, protože hlavní změny jsou až uvnitř. Zatímco u T39m (T65s či T66m) je hlavní menu rozdělenou na sedm částí, u T68m je to devět. Dělení jednotlivých funkcí je nyní logičtější, v jednotlivých podmenu najdete funkce, které k sobě mají blíže. Např. v menu Organizátor najdete kalendář, budík, časovač, stopky aj., zatímco dříve bylo vše schováno v menu doplňky třeba mezi  funkcemi jako infra nebo Bluetooth. Stejně tak najdete pohromadě funkce související s daty, sítí a synchronizací – vše je v menu Připojit. Při starém zůstávají menu Telefonní seznam, Zprávy, Hovory, WAP, Nastavení a Vlastní menu. Zkrátka, zvýšením položek na hlavní úrovni došlo u T68m k větší přehlednosti a rychlejší orientaci v menu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Hlavní menu se odlišuje, ale další úrovně jsou stejné.

Rychlost

To, co je oběma mobilům a vůbec všem novým Ericssonům nejvíce vytýkáno, je rychlost. Již T39m je docela pomalý, a to jak při psaní SMS, tak při listování seznamem, T68m je tom ještě hůře; zdá se, že svoji vinu na tom má i barevný a větší displej – je nutno zobrazit více informací. Podle mých osobních zkušeností jsou oba mobily tím pomalejší, čím menší písmo si nastavíte.

Listování a hledání v telefonním seznamu se navíc zpomaluje úměrně tomu, kolik máte v paměti kontaktů; je-li plná (500 čísel), je to docela k nesnesení, zejména u T68m. Rovněž práce s textovkami je docela utrpení; editor se ke konci psaní zpomaluje a prodlevy mezi „probliknutím“ jednoho písmenka jsou téměř sekundové. U T68m je pak téměř nepoužitelné psaní SMS se zapnutou českou T9, kdy se nejen omezí velikost textovky na polovic oproti standardu, ale psaní se stává doslova útrpené. Stačí, když si pak takový majitel T39m nebo T68m zkusí např. Nokii 6210 a bude mu hned jasné, na čem se textovky píší rychleji.

Funkce

Budu se opakovat už poněkolikáté, když řeknu, že funkční vybavení mobilů je totožné. Oba mají stejný telefonní seznam, stejnou práci s e-maily, správami, stejný wapový prohlížeč, oba jsou vybaveny infračerveným portem, GPRS, HSCSD, Bluetooth apod. Jedinou výjimkou je několik her navíc u T68 a absence české T9 v T39m, ovšem to nepovažuji za takový problém, protože T9 v T68m je spíše na obtíž než pro dobro věci. Více si můžete přečíst v recenzi Marka Lutonského.

Tip: Pokud se chcete o funkcích obou mobilů, o nastavení dat či o práci s programy na PC dozvědět více, přečtěte si článek, který rekapituluje všechny možnosti současných Ericssonů - Všechno, co jste kdy chtěli vědět o Ericssonu T39m.

Jaký?

Ve funkčnosti tedy žádné výhody jeden oproti druhému nemá. Co to znamená? Že se budete rozhodovat jen podle toho, který mobil se vám více líbí a s kterým se vám lépe pracuje. Někdo může preferovat aktivní kryt klávesnice, někdo jiný zase velký barevný displej. Záleží na vás a na tom, kolik máte peněz. V tomto srovnání vítězí T39m, a to kvůli velmi dobré ceně. Je tedy škoda, že Sony Ericsson plánuje brzké ukončení výroby, protože T39m by si jistě našel ještě spoustu zájemců.

Poznámka: V článku jsem se nevěnoval opravdovým drobnostem, které by na konečné hodnocení neměly vliv. Pokud si myslíte, že jsem přece jen opomenul některé rozdíly mezi mobily, klidně mi napište do diskuse; ozvu se, jakmile to bude možné.

Diskuze (75) Další článek: Nová Motorola A820 – přenosná televize

Témata článku: Ericsson, Smartphony, Ericsson, Duel, Ericsson T39m, Rychlé listování, Starý Ericsson


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15