Duel: Ericsson T68 versus Nokia 8310

Protože se nám v redakci sešly dvě severské novinky, Nokia 8310 a Ericsson T68, rozhodli jsme se udělat stručné srovnání obou prcků. Shodou okolností jsou to také nejnovější přírůstky do rodiny obou skandinávských výrobců. Který z obou mobilů je lepší?
Duel: Ericsson T68 versus Nokia 8310

Tento článek je nejen přímým srovnáním obou mobilů, ale také můj názor na oba mazlíčky; první recenze obou mobilů totiž psal Marek Lutonský, který má na oba mobily přece jen trošku odlišný názor. V článku také nebudu popisovat všechny možné funkce, které oba mobily mají, od toho jsou tu naše starší recenze, které doporučuji pečlivě přečíst ještě dříve, než se zakousnete do tohoto článku.

Odkazy: recenze Nokie 8310, recenze Ericssonu T68

Cena

Začnu pěkně od podlahy, a sice od ceny. Ta je pro našinec určitě nejdůležitější, protože ne každý má šrajtofli otevřenou dokořán jako Viktor Kožený. Nokia 8310 stojí podle toho, kde ji kupujete, okolo 17 tisíc i s daní. Je tedy o více než pět tisíc levnější než T68, který jsem viděl nejlevněji za 22300 Kč. Pokud vám záleží na každé korunce, asi sáhnete po 8310 nebo počkáte, až cena Ericssonu klesne na přijatelnější úroveň. Musím ale poznamenat, že vyšší cena je u T68 opravdu oprávněná a není tak vysoká jen proto, že jde o novinku, byť jakkoliv očekávanou.

Skóre Ericsson T68: Nokia 8310 - 0:1

Atraktivita

Dalším velmi důležitým hodnotícím hlediskem mobilu je jeho vzhled. Zde si dovolím být velmi subjektivní a napíšu, že Ericsson T68 se mi líbí víc. Nokia 8310 je na můj skromný vkus až příliš extravagantní a hodí se spíše do rukou teenagera než člověka, který se honosí drahým koženým pouzdrem na housle a luxusním oblekem. Pokud chcete, aby vás mobil reprezentoval, budete nejspíše volit Ericsson T68, pokud vám nevadí výstřednost a extravagance, berte všemi deseti Nokii 8310. Té navíc můžete měnit kryt jak na běžícím pásu, takže můžete mít každý den klidně jiný mobil. I přestože je vzhled záležitostí subjektivní, dávám zde bod Ericssonu, který mi prostě přijde povedenější. Ti z vás, kterým se líbí více Fin, mi jistě prominou a do šatlavy plné lvů mne snad neuvrhnou.

Skóre - 1:1

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Ergonomie a ovládání

Přejděme rovnýma nohama a rukama k ovládání a ergonomii. Zatímco Nokia 8310 používá léty osvědčené ovládání ve stylu stařičké Nokie 2110, které se dědí z jednoho mobilu na druhý a podle mého názoru je velmi pohodlné, Ericsson T68 na to jde originálněji. Vězte, že hlavním ovládacím prvkem je zde malý pětisměrový joystick, který umí také potvrzovat akce stiskem. Přitom ale mobil zůstává u dobrých zvyklostí Ericssonů - joystick je vlastně jen jiné vyjádření pro kurzorové klávesy, které používají starší modely. Výbornou vlastností je možnost potvrzení akce stiskem, díky čemuž nemusíte skoro sundat prstík z „minipáčky“.

A klávesnice? Oba mobily mají tlačítka z tvrdých plastů a u obou mobilů je stisk potvrzen jasným cvaknutím. Jenomže: klávesy 8310 jsou dále od sebe, i když je mobil tak malý. Jsou také větší, proto se mi mačkají; psaní na klávesnici Nokie 8310 mi tak přijde pohodlnější. Jde ale o to, co se bude zdát pohodlnější vám.

A které ovládání vyhovuje více? Každé má své kouzlo, mně osobně se o trošku lépe pracuje s Nokií 8310; bod tedy dostává Fin. Věřte ale, že to bylo o prsa a o uši, a pokud se vám bude lépe pracovat s Erikem, vůbec mi to nevadí.

Skóre - 1:2

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Displej

Aréna diváků se zachvěla. Ke slovu totiž přichází displej. Zatímco u Nokie 8310 je displej naprosto standardní, jeho velikost je stejná jako u dosluhující Nokie 8210 a zobrazí tedy jen pět řádků, Ericsson T68 má „zobrazovátko“ opravdu obrovské. Zobrazí totiž osm řádků a podstatně více znaků na jednom řádku než Nokia. Věřte mi, že wapování nebo práce s e-maily je na takovém displeji pohodička.

Trošku horší je to ale u T68 s čitelností displeje. Zatímco Nokia 8210 má běžný černobílý displej, který je na slunci i ve tmě vidět naprosto špičkově (ve tmě zejména díky bílému podsvícení s vysokou intenzitou), T68 má displej barevný. To je na jedné straně výhoda (barvy se hodí), na straně druhé nevýhoda. Displej je špatně čitelný za šera, na přímém slunci to také není žádná sláva a tak nejlépe uděláte, když s ním půjdete do tmy. Tma a skoro tma jsou jediné světlené podmínky, kdy se na displej dá koukat. Navíc se jedná o pasivní displej, takže není vidět z jiného než přímého úhlu. Výhoda barevného displeje je také hodně diskutabilní, protože ho mobil nijak nevyužívá; hezké je snad jen barevné pozadí. Oba mobily tedy dostávají po bodu - T68 za velikost, 8310 za dobrou čitelnost a jasné podsvícení.

Mimochodem, Nokia 8310 září tak jasně, že ji můžete v noci s klidem použít jako baterku. Může za to také podsvícení klávesnice - kryt je totiž průhledný. Před pár dny se mi stalo, že mi došla textovka v době, kdy jsem usínal a když jsem se podíval na zářící bílý displej, téměř jsem oslepnul. 8310 je prostě žárovka.

Skóre - 2:3

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Kvalita zpracování

Zatímco Nokia 8310 na první pohled působí docela plastově, za což mohou průhledné výměnné kryty, a po té, co ji vezmete do ruky, se vám tento pocit jen potvrdí, T68 vypadá o něco lépe. I když v ruce působí spíše křehce, nikde nevrže, a to ani tehdy, když mobil chytnete oběma rukama a pokusíte se jej zkroutit. Nokia 8310 má smůlu, protože má výměnné kryty a navíc nemá pevnou baterii spojenou se zadním krytem jako Ericsson T68. Vůbec vrzání je neduhem všech mobilů, které mají výměnné kryty a neubrání se tomu ani drahé modely jako Nokia 8210 a 8310. V kvalitě zpracování tedy boduje Ericsson, to je bez debaty.

Skóre - 3:3

Za sebou tedy máme exteriér, pojďme se podívat, co se skrývá uvnitř.

Volání a telefonní seznam

Práci s telefonním seznamem a adresářem má vyřešenu lépe 8310. Umí také zobrazit současně záznamy na SIM a kontakty v mobilu. Kromě toho rychleji najdete jméno, které chcete volat, protože 8310 umí vyhledávat i podle více začátečních písmen v případě, že máte zobrazen seznam. T68 oproti tomu tuhle vlastnost nemá, takže pokud máte v seznamu více jmen a potřebujete najít někoho od DIT, musíte podržet joystick vpravo a napsat počátek jména. Seznam pak sice jméno vyhledá, ovšem dále se můžete pohybovat opět jen podle prvního písmena. Velikost paměti na kontakty je stejná, k jednomu jménu můžete uložit stejné množství záznamů. Ač o fous, musím dát bod Nokii 8310; mobil je totiž při práci se seznamem o poznání rychlejší - rychleji najdete jméno, které chcete volat, rychlejší je listování kontakty a jejich úprava.

Skóre - 3:4

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Zaměřeno na textovky

Hned po volání je druhou nejčastější mobilní činností psaní a čtení textových zpráv. Zde záleží zejména na rychlosti mobilu a dobré klávesnici. Kdo používal oba mobily, mi dá jistě za pravdu, že psaní je o poznání lepší s Nokií. Ericsson se ke konci psaní zpomaluje, pokud navíc používáte českou T9, je psaní téměř nesnesitelné. Práce se seznamem textovek je naopak pomalejší u Nokie 8310, která seznam otvírá tak dlouho, jako Nokia 6210, která si za tuto vlastnost vysloužila oprávněnou kritiku. Je to ale menší zlo než pomalý editor u T68. Nokia vede také v počtu textovek, které uložíte do paměti, navíc si můžete dělat vlastní složky, kam textovky můžete uchovávat. Příznivci Ericssonu prominou, ale zde vede Nokia.

Skóre - 3:5

Kalendář a úkoly

Kalendář je na první pohled propracovanější u T68 než u 8310. Zatímco organizér 8310 má jen základní funkce a chybí mu např. týdenní nebo měsíční grafický pohled, T68 má práci s organizérem téměř dokonalou. I úkoly jsou v T68 zpracované o poznání lépe než v Nokii 8310; ta vypadá vedle Ericssonu spíše jako chudý příbuzný. Zde nemohu jinak než dát velký bod Ericssonu. Co na tom, že je organizér stejný jako u T39m nebo R520m, když je povedený a plně funkční? Je vidět, že manažerské funkce nejsou Švédům cizí.

Skóre - 4:5

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Datové funkce

Co se datových funkcí týče, jsou mobily vybaveny prakticky stejně. Oba podporují rychlá data, jak GPRS, tak HSCSD, nechybí samozřejmě WAP, který více vynikne na velkém a barevném displeji Ericssonu. Oba mobily mají hardwarový modem, takže se můžete připojit přes mobil k Internetu. Infračervený port vám zajistí připojení z kapesního počítače nebo notebooku. Co ale Nokii 8310 chybí, je datový konektor, což může být pro mnohé hodně velké omezení; stolní počítače totiž běžně infra nemají. Na druhou stranu je pravda, že Nokia 8310 není manažerský mobil, takže se absence datového konektoru dá pochopit. I přesto ale putuje bod na konto švédského mobilu.

Ericsson T68: Nokia 8310 5:5

Další možnosti

Na řadě jsou další funkce a možnosti, které oba mobily nabízí. Zde už získává Ericsson jednoznačnou převahu. Podporuje e-mailového klienta, který ač má trošku podivnou funkčnost (přečtěte si naši recenzi), dobře poslouží v nouzi (bod pro T68). Ericsson vede i v zábavních funkcích: má skladatele melodií, můžete si dávat různá pozadí na plochu, posílat velké množství obrázků v textovce, nechybí ani grafický editor a množství her. Opět bod pro Ericsson. Poslední bodík ode mne dostává tento mobil za podporu Bluetooth, kterou sice v současné době příliš nevyužijete (až na praktické bezdrátové sluchátko), ale je to bezesporu investice do budoucna. Hlasový záznamník mají mobily oba, stejně jako hlasové vytáčení. U obou také nechybí skupiny volajících a profily, opět funkčnost je podobná. Poslední bod v celém klání získává Nokia 8310 za integrované rádio, které funguje s jakoukoliv bondovkou.

Konečné skóre - 8:6

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Vítězí Švédsko

Oba telefony, jak T68, tak 8310, jsou velmi dobré. Ani v jednom není tolik inovací, abych mohl říct, že jde o převratné novinky. Celkově však vede T68, která má nové ovládání, barevný displej, a k tomu přidává funkce, které Nokia 8310 nemá. Nepředpokládám ale, že by vítězství Ericssonu někoho překvapilo, nejspíše to čekal každý, kdo četl naši recenzi. Je to mobil, který má plno užitečných funkcí, a přitom je stylový. Pokud o něj máte zájem a nechcete platit tak vysokou cenu, počkejte si na její pokles (v současné době je podle mého názoru T68 předražený); na začátku příštího roku by mohl T68 stát klidně i pod dvacet tisíc s daní. Mobily Ericssonu totiž zlevňují až nebezpečně často, zatímco Nokie se drží svých zavádějících cen velmi dlouho.

A který mobil se líbí více vám?

 

Diskuze (159) Další článek: Mobil v tahu – co teď?

Témata článku: Ericsson, Nokia, Smartphony, Ericsson, Duel, Nokia 6210 Navigator, Nokia 8210, Nokia 8310, Velký bod, Velké omezení


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21