Duel: Nokia 7110 versus Siemens S35i

Oba telefony stojí u Oskara stejně – proto je rozhodnutí, který koupit, velmi těžké. Abychom vám to usnadnili, porovnali jsme oba telefony opravdu pečlivě.
Duel: Nokia 7110 versus Siemens S35i
Oba telefony stojí u Oskara stejně – proto je rozhodnutí, který koupit, velmi těžké. Abychom vám to usnadnili, porovnali jsme oba telefony opravdu pečlivě.

Nokia 7110 – zázrak nebo vystřízlivění?

Nokia 7110 přišla na trh koncem loňského roku. Do té doby to byl neočekávanější telefon, který však mnohé uživatele záhy zklamal. Mnoho chyb a vystřelovací kryt odrazoval od koupě. Telefon má svoje nesporná plus, zejména funkce, ale kvůli těžkým začátkům si asi navždy získal pověst rychle spíchnutého a nepoužitelného mobilu. Pravdou je, že se mobil stal dobře funkčním až rok po začátku prodeje – nový firmware 4.94 je stabilní, přidává některé funkce (např. ve wapování možnost zadat přímo adresu stránky) a hlavně se telefon podstatně zrychlil. Rolování válečkem v menu je nyní opravdu paráda – telefon reaguje svižně a přesně.

Siemens S35i – prcek s mnoha funkcemi

Siemens S35i byl představen v období letošního CeBITu a uveden v létě, je tedy podstatně mladší. Jeho hlavní devizou je malá velikost, integrovaná anténa a nízká hmotnost, díky níž telefon sotva cítíte v ruce; navíc se vejde do jakékoliv kapsy. Není tedy nutné nosit pouzdro jako u Nokie 7110. Na první pohled vás na S35i uchvátí velký displej, který je neuvěřitelně detailní. Telefon je i s původním firmwarem (verze 5) dobře použitelný a celkem stabilní, i když nějaké mušky tu samozřejmě jsou. Pokud máte cestu kolem servisu Siemensu, určitě se vyplatí na dvanáctku upgradovat.

Rozměry a hmotnost

Nokia 7110 je na dnešní poměry příliš velká a těžká, kvůli velkému displeji také docela baculatá. Pokud vytáhnete kryt tlačítek, má s anténou téměř 19 cm! Siemens S35i je oproti ní střízlík, hlavně díky integrované anténě. Je také štíhlejší a tenčí. Nokii 7110 tedy těžko budete nosit v kapse u kalhot. Přesné rozměry a hmotnost najdete v tabulce v pokračování článku.

Displej

Fyzicky je displej Nokie 7110 větší, ovšem Siemens S35i má o pár pixelů vyšší rozlišení, i když je displej samotný zhruba o třetinu menší; grafika je tedy detailnější. V pohotovostním stavu ukazuje S35i kromě času také datum, což velmi oceňuji; tohle zatím neumí žádná Nokia a je to škoda. Na displej S35i se také vejde větší a logo operátora (101 x 40 bodů!), hračičkové si tedy mohou dostatečně vyhrát. Na druhou stranu lze na Nokie poslat loga vzduchem (SMS), zatímco u Siemensů potřebujete kabel, který stojí minimálně osm stovek.

Co do počtu řádků jsou na tom oba mobily shodně. Při wapování zobrazí oba shodně čtyři (u S35i lze zvýšit až na šest, ale to není vidět stavový řádek a horní lišta), při čtení SMS využívá Nokia 7110 čtyři řádky, S35i pět – u Nokie 7110 je však vidět neustále i číslo, od koho zpráva je (u S35i tento údaj při čtení odroluje).

Podsvícení má rozhodně lepší Nokia, s ní si můžete téměř svítit na cestu. Zatímco Nokia 7110 je v tomto ohledu slunce za jasného letního dne, S35i svítí jen jako měsíc. Líbí se mi však postupné zhasínání displeje.

Ovládání

Nokia 7110 jako jediný telefon používá místo kurzorových kláves váleček. Ten je hodně pohodlný zejména při wapování, kdy se můžete na běžných mobilech „uklikat“. Váleček je aktivní, tedy umožňuje stiskem potvrzovat volby – velké plus pro Nokii. Jsou však lidé, kterým váleček vyloženě vadí, ale to určitě není můj případ. Díky válečku tak máte vlastně tři funkční tlačítka, které mají určité významy – jedna pro návrat v menu a mazání, jedna pro potvrzování akcí a váleček pro vstup do menu.

Vícefunkční tlačítka má i Siemens. Zde jsou to dvě kolébkové klávesy, z nichž ta levá plní většinou funkci kurzorových tlačítek. Výhodou je, že v pohotovostním stavu můžete levé kolébkové klávese přiřadit jednu z více funkcí (pokud nemáte kartu se SIM Toolkitem).

Velkou výhodou S35i oproti 7110 je možnost přiřadit vybrané funkce i číselným klávesám; Nokia umí jen telefonní čísla. Prakticky pak nemusíte vůbec do menu – na jednu klávesu si dáte napsání textovky, na další kalendář, kalkulačku, zapnutí infraportu a je to. S35i také vede díky klávesám na boku – umí pohybovat kurzorem a lze s nimi ovládat hlasitost při hovoru. Nokii 7110 musíte od ucha oddělat a hlasitost měnit válečkem.

Oba způsoby ovládání mají svoje výhody a nevýhody a těžko lze hodnotit, které je lepší, a které horší. Záleží totiž zejména na vašem vkusu a požadavcích na ergonomii.

Klávesnice

Klávesnici má 7110 lepší. Je měkčí a nedělám na ní překlepy. Kvůli krytu se sice hůře mačká křížek a hvězdička, ale stále je to lepší než tuhá klávesnice na S35i. Ten má navíc tlačítka velmi malá a natlačená hodně dole. Při psaní tak mobil téměř vypadává z ruky, je tedy vhodné si jej přidržovat druhou rukou. Kvůli tuhosti klávesnice se při psaní SMS téměř v každém větě uklepnu a místo třikrát zmáčknu klávesu jen dvakrát. V tomto ohledu jsou bezesporu lepší klávesnice M35i a C35i.

Telefonní seznam

Zde má Nokia 7110 jasně navrch. Tisícovka místo pro telefonní čísla je oproti stovce opravdu hodně a navíc si ke každému záznamu můžete přidat pět telefonních čísel (normální, mobil, domů, kancelář, fax) a tři záznamy (adresa, e-mail, poznámka). Tisícovku jmen sice těžko využijete, ale máte jistotu, že můžete přidávat stále nová a nová čísla, aniž byste museli ta stará mazat. Siemens S35i oproti tomu může k jednomu jménu přiřadit jen jedno číslo, jak je běžné.

U telefonního seznamu Nokie 7110 se ještě zastavím. Výborná je možnost poslat SMS na číslo ze seznamu, aniž musím do menu Zprávy. Záznam lze také poslat přes SMS nebo infra do jiného mobilu Nokia – zde se uloží přímo do paměti. S35i má tuto možnost také, ovšem funguje pouze přes infraport, a její využití je tedy omezeno jen na S35i. Pokud totiž pošlete záznam jako textovku, dojde jako obyčejná zpráva, do seznamu se automaticky neukládá.

Naopak nevýhodou 7110 je nemožnost pracovat zároveň se seznamem v mobilu a na kartě SIM. Pokud chcete využívat všech výhod 7110, musíte čísla ze SIM přesunout nebo zkopírovat do telefonu. To naštěstí velmi usnadňuje funkce hromadného kopírování, kdy celý seznam přesunete z karty SIM za několik desítek sekund. U S35i můžete záznamy přesouvat jen po jednom – jednou jsem byl nucen takto přesunout stovku záznamů. Je to jedna z činností, které už do smrti nechci opakovat.

Telefonní seznam 7110 má ještě jednu velkou výhodu: skupiny volajících. Celkem si můžete vytvořit pět skupin, do nichž postupně všechny záznamy umístíte. Každý skupina pak zvoní jinak, takže poznáte, zda volá kamarád či některá z milenek. Siemens S35i (a také S10, S25, C35i a M35i) má jen dvě skupiny: běžná a VIP. Vzhledem k tomu, že chci odlišit zvoněním svoji přítelkyni, nemám už skupinu pro zařazení kolegů z práce a přátel, a to mi dost vadí.

Pokračování článku s porovnáním textových zpráv, kalendáře a dalších funkcí a přehlednou tabulku s parametry zveřejníme zítra.

Diskuze (25) Další článek: Kolik stojí výměna karty SIM?

Témata článku: Nokia, Siemens, Duel, Siemens S35i, Vystřelovací kryt


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40