Duel: Philips Azalis 288 versus Sony CMD-J6

Philips Azalis 288 i Sony CMD-J6 se u nás prodávají za zhruba stejnou cenu. Postavme tedy oba konkurenty vedle sebe a podívejme se, jak si povedou v přímém porovnání.
Duel: Philips Azalis 288 versus Sony CMD-J6

Oba přístroje se prodávají v předplacené sadě Eurotelu s cenovým rozdílem jednoho tisíce korun. Podívejme se tedy společně, který z telefonů je lepší. Probereme každou část zvlášť, v každém nadpisu uvedu klasické skóre, jak jej známe třeba z fotbalu. Stupnice bude tříbodová, čím více bodů přístroj v dané oblasti získá, tím je lepší. Skóre nelze vztahovat k přístrojům jiné značky, jde jen o rozdíl mezi těmito dvěma modely. V komentáři pak vysvětlím, proč dostal ten který přístroj tolik bodů a proč je rozdíl takový, jaký je.

Vzhled a dílenské zpracování – remíza 2:2

Oba přístroje jsou lehké, velikostně však k nejmenším nepatří. Azalis je tlustější, zato se drží lépe v ruce, než placatý J6. Proč jsou přístroje v tomto směru srovnatelné? J6 má naprosto perfektní klávesnici s jistým stiskem, ovšem hodnocení si velmi snižuje tím, že po vyjmutí baterie přijdete o všechna vámi uložená slova ve slovníku T9, což je neomluvitelné. Klávesy Azalise mají taktéž jistý stisk, dost hlasitá mechanická odezva klávesnice se dá omluvit, kdyby ovšem nebyla tlačítka v horní polovině slyšet mnohem víc než hvězdička či nula. Tato skutečnost kazí dobrý dojem. Chybičku však Azalis kompenzuje gumovým nápisem Philips na spodním krytu baterie, který přístroj drží na rovné ploše jako přilepený. Mobil si tedy jen tak ze stolu neshodíte. Abych byl důsledný, gumový nápis oceníte jestliže nepoužíváte vibrační vyzvánění. V opačném případě budete gumový nápis nenávidět. Celý telefon se totiž při příchozím hovoru velmi rozdrnčí.

Vraťme se ale ke kladům. Mírné zapuštění displeje zabrání poškrábání, u J6 je displej zarovnán a tedy na poškrábání více náchylný. Za dobré také považuji u Azalise připojení baterie pomocí krátkého kablíku. Měníte-li tedy SIM kartu, nepřijdete o svá data. Design přístrojů do hodnocení nezahrnu, jde o čistě subjektivní záležitost. Mně se líbí oba přístroje zhruba stejně. Azalis mi svým decentním designem pasuje spíše do dámské ručky, J6 svým technickým vzezřením padne spíše mužům.

Displej – 3:2 pro J6

J6 má na první pohled mnohem lepší displej. Proč je tedy rozdíl jen jeden bod? To, že má J6 velký displej s více odstíny šedi, je všem známo. Ovšem horší je to s homogenitou a kontrastem. Azalis sice nemá čtyři stupně šedi a jeho displej je mnohem menší, ke kladům však musíme přičíst intenzitu podsvícení, skvělý kontrast a také funkci zoom, kterou J6 nemá. Zkrátka – J6 má rozměry a odstíny šedi, Azalis má kontrast a podsvícení. Rozložení informačních ikonek je sice odlišné, ovšem ani jeden z modelů v tomto směru nevyniká, zde si tudíž ani jeden nepolepší.

Klepněte pro větší obrázek

Ovládání a menu - 3:2 pro Azalis. 

U každého z obou modelů je ovládání realizováno úplně odlišným způsobem. Azalis se ovládá pomocí osvědčeného čtyřsměrového tlačítka, zatímco u J6 je realizováno u Sony velmi oblíbeným kolečkem jog-dial. To slouží pro pohyb v menu, stiskem koečka provádíte potvrzení. Přístroj je dost dlouhý a kolečko je situováno hodně vysoko. Navíc, tlačítko s červeným telefonkem, sloužící jako storno, je umístěno na přední masku. Naštěstí pro pohyb o úroveň zpět můžete déle podržet JogDial, takže není nutné přehmatávat.

Azalis vyhrál díky čtyřsměrovému tlačítku, všechny důležité úkony (potvrzení, pohyb a storno) máte pod palcem, CMD-J6 se mi ovládá hůře. Ke kladům bezesporu patří i hlasové ovládání a možnost navolit si pod numerické klávesy nejrůznější povely. Na druhou stranu si Azalis trochu pohoršil směrováním šipek, jsou horizontální, zatímco pohyb některými menu je vertikální. Také tlačítko @ mi je proti srsti. Jeho nešťastným úkolem je připojit vás na WAP jediným krátkým stiskem. Na toto se však dá celkem rychle zvyknout, proto této skutečnosti nepřikládám takový význam. Menu obou modelů je přehledné a intuitivní, přeložení do češtiny však není dokonalé ani u jednoho ze soků.

Textové zprávy 3:1 pro J6

Důvodem tak velkého deficitu Azalise je velmi pomalá odezva při psaní textovek, řazení všech zpráv do jednoho seznamu a v neposlední řadě neodpočet znaků. K lepšímu hodnocení nepomůžou ani smajlíci. Ti si rozumí jen s mobilními telefony Philips od Savvy výše. Vodou na mlýn jé šestky je bezesporu český slovník pro prediktivní vkládání textu T9, velký displej a výborná klávesnice. J6 umí taktéž odesílat obrázky, ty jsou však korektně doručeny jen na mobilní telefon Sony CMD-J5/J6, této skutečnosti tudíž nepřidávám velký význam. J6 je zkrátka jedním z nejlepších telefonů pro práci s textovkami.

Klepněte pro větší obrázek 

Zvonění a vibrace 2:2

Jsem si jist, že si nyní každý čtenář znalý obou přístrojů pomyslí: „Jak může mít Azalis srovnatelné hodnocení, když neumí nahrát vlastní melodii a vyzváněcí melodie nejsou zdaleka tak hezké jako u J6?“ Má odpověď je prostá. Je sice hezké, že J6 umí nahrát štěkot psa či hubující profesorku, ovšem čemu je to platné, když je hlasitost zvonění nedostačující a síla vibračního vyzvánění jednoduše žalostná? Myslím, že na nic. Možná pro frajeřinku.  Azalis má taktéž vcelku hezké melodie, nemůže se sice rovnat polyfonním melodiím J6, ale alespoň umí zvonit nahlas. A co víc, vibrace Azalise jsou velmi silné.

Ani jeden z přístrojů nenabízí nastavitelné profily. J6 má od výrobce předdefinované pouhé čtyři (tiché, vibrace, normální, diskrétní), Azalis je na tom trochu lépe, na výběr je auto, venku, normálně, potichu, schůzka, samostatně a sluchátko.

Poznámka: Jestliže nevyužíváte vibrační vyzvánění, zejména slečny, které nosí mobily v kabelkách, nebo se nepohybujete v hlučném prostředí, kde byste slabé zvonění neslyšeli, pak pro vás v tomto odstavci zvítězí J6.

Telefonní seznam 3:2 pro J6

Důvody náskoku J6 jsou následující. J6 má vnitřní paměť na pět stovek položek. Navíc, telefonní seznam je vícepoložkový a jména můžete řadit až do třiceti skupin, kterým lze přiřadit odlišná zvonění. Ke každé položce je možno přiřadit tři čísla a dvě textové poznámky. Telefonní seznam Azalise nemá ani jednu z výhod J6, navíc má jen hlasové vytáčení. Osobně považuji za důležitější vícepoložkový seznam a kapacitu, než vytáčení hlasem. To je ovšem jen můj subjektivní názor. Používáte-li třeba mobilní telefon v autě, bude se vám z hlediska bezpečnosti více hodit hlasové vytáčení.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek

Baterie – 3:1 pro Azalis

Zde je jednoznačným vítězem Azalis. Ten má, dle údajů výrobce, vydržet v pohotovosti téměř třikrát tolik, co J6. Udávaná doba hovoru či datové komunikace je u Azalise o hodinu větší než u J6. V praxi Azalis vydrží na jedno nabití při běžném používání zhruba týden. U J6 musíte hodně šetřit, abyste nabíjeli až za tři dny. Pro Azalis také hovoří doba nabíjení, půldruhé hodiny oproti dvěma a půl až třem hodinám u J6. Obě baterie jsou typu Li-Ion. Malým překvapením je skutečnost, že má Azalis o 90 mAh nižší kapacitu baterie než J6.

Organizér 3:2 pro J6

Vítězství si zde J6 získal zejména několikanásobně větší pamětí než má Azalis. Ten umí uložit jen dvacet osm záznamů po dvaceti znacích. Kapacita organizéru je závislá na velikosti volné paměti, ta je totiž sdílená s pamětí pro nahrané melodie. Oba organizéry jsou jednoduché na obsluhu a každý obsahuje nějakou příjemnou zvláštnost. Azalis umí zorganizovat i profily, můžete tedy nastavit čas, kdy se má přístroj přepnout do jiného profilu. J6 má přehlednější kalendář a umí najednou vymazat všechny staré události.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek

WAP 3:2 pro J6

Wapování je s oběma přístroji velmi pohodlné a intuitivní. Osobně jsem se nesetkal s nejmenším problémem. J6 má ale větší displej, na kterém se wapovalo přeci jen pohodlněji. Používáte-li přístroj v síti Eurotel,  můžete u J6 využít přenosové rychlosti až 14,4kb/s. Osobně jsem si však velkého zrychlení nevšiml. Oba přístroje umožňují nastavení několika profilů pro různé operátory.

Další funkce 3:2 pro J6

Podívejme se na srovnání ostatních funkcí, o kterých jsme ještě nemluvili. J6 má emailový klient, sice nepracuje offline, ale je tam. Taktéž využívám, a tudíž oceňuji, hlasité hands-free, jehož zvuk je mnohem kvalitnější než u Alcatelů. J6 má navrch i po tak, v dnešní době, důležité stránce jako jsou hry. Ty jsou u J6 čtyři oproti jedné jediné u Azalise. Na druhou stranu, mnohem raději jsem hrával BRIX (arkanoid) u Azalise, než tři více méně poťouchlé hry u J6. J6 se dá ještě vytknout budík nefungující při vypnutém přístroji. Azalis má diktafon na dvaadvacet sekund, J6 lze taktéž použít jako diktafon, záznamy můžete ukládat jako vyzváněcí melodie.

A výsledek těžkého boje?

Kdybych hodnotil samostatně i cenu, vyšel by lépe Sony J6. Ten je totiž v předplacené sadě Eurotelu o tisícovku levnější než Philips. Projdete-li si všechny odstavce zvlášť, zjistíte, že ve většině případů vede J6 a že je tudíž mnohem výhodnější než Azalis. Po stránce vybavení máte pravdu. Azalis však bezesporu vede v takové zásadní věci jakou je výdrž baterie. Nevadí-li vám trošku nezvyklé ovládání, slabá výdrž baterie či nízká hlasitost vyzvánění, běžte do J6. Chcete vítěze? Je to, jak můžete tušit, Sony CMD-J6. Jde o povedený mobil za ještě povedenější cenu.

Podrobné informace o mobilech najdete v naší databázi: Philips Azalis 288 a Sony CMD-J6.

 

Diskuze (67) Další článek: Objevil se nový firmware 4.30 pro Nokii 3330

Témata článku: Philips, Sony, Smartphony, Duel, Philips Azalis 288, Sony CMD-J6, Slabá výdrž baterie, Pomalá odezva, Son, Skvělý kontrast


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10