Duel pokračuje: Alcatel OT 756 a Siemens CX65 v praxi

Včera jsme provedli základní srovnání dvou velkých rivalů ve střední třídě: Alcatelu One Touch 756 a Siemensu CX65. Dnes se podíváme, jak si tito soupeři vedou v praktických, modelových situacích a který se lépe a rychleji ovládá.
Duel pokračuje: Alcatel OT 756 a Siemens CX65 v praxi

Přečtěte si předchozí článek o srovnání Alcatelu One Touch 756 a Siemensu CX65 z hlediska vzhledu, konstrukce a paramatrů.

Dříve než začneme s porovnáváním obou telefonů v různých situacích pokusím se nejprve zhodnotit, jaký dojem na mne udělalo prostředí, když jsem telefony poprvé zapnul a začal si s nimi pohrávat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dnešní dva soupeři

Barevný Alcatel

Když na mne displej Alcatelu poprvé zazářil byl jsem mile překvapen kvalitou zobrazení tapety na pozadí. Na displeji je přehledně zobrazeno datum, čas a název operátora sice trochu kostrbatým písmem, ale vše je přehledné a vzhledem k velikosti písma dobře čitelné. Ve stavovém řádku se nachází odkazy funkce kontextových tlačítek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej Alcatelu v pohotovostním režimu při různém nastavení

Při vstupu do nabídky jsem byl ohromen pěkně vykresleným obrázkem ikony kalendáře, ale jakožto zastánce maticových nabídek jsem si telefon okamžitě přizpůsobil. Možnost změny jsem intuitivně hledal pod ikonkou s klíčem a šroubovákem s názvem nástroje, ale překvapením mi bylo objevení funkcí organizéru na tomto místě. Cíl jsem našel pod velkým srdcem ve složce moje nastavení. Pak už žádný zádrhel nebyl. Po přepnutí do maticového vzhledu jsem byl nemile překvapen chabou kvalitou kostrbatých ikonek a jejím množstvím. I kdyby se počet ze stávajících dvanácti upravil na devět, na přehlednosti by to neubralo, ba naopak.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka maticová • hezčí ikonová • a nejhezčí obrázková, která však není příliš praktická

Se Siemensem vždy na první pokus

Po zapnutí Siemensu jsem byl požádán o ještě jedno potvrzení, že to myslím vážně a pak už se objevil pohotovostní displej. Písmo údajů na displeji je menší oproti Alcatelu a zbývá pak více volného místa pro obrázek tapety, který je opět velmi kvalitně zobrazený. Ve spodní části opět nalezneme stavový řádek s funkcemi kontextových tlačítek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Pohotovostní displej Siemensu při různém nastavení

Nabídka mě uvítala pěknými ikonkami uspořádanými do matice o devíti prvcích. Při výběru se ikonka mírně zvětší a nenápadně animuje. Cvičně jsem si zkusil změnit nabídku na větší zobrazení. V menu jsem se okamžitě zorientoval a po krátkém zaváhání nad názvem funkce „Velká písmena“ jsem se dopracoval k výsledku. I při dalším brouzdání v nabídce a přizpůsobování telefonu jsem se cítil jistěji se Siemensem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Maticová nabídka zobrazena v různých barevných profilech • nabídka ve formě velkých samostatných ikon

U obou telefonů musím pochválit rychlost, se kterou reagují na stisk každé klávesy. I při psaní dlouhých SMS zpráv jsem nezaznamenal žádné prodlevy.


V následujícím hodnocení budeme porovnávat, jak se s telefonem pracuje při modelových situacích. Je možné, že při delších zkušenostech s ovládáním telefonu najdete rychlejší způsob, jak některé funkce vyvolat. My ale budeme vycházet ze standardních, intuitivních postupů.

Přizpůsobení šetří čas

Oba telefony nabízí širokou možnost personalizace. Pokud ji využijete, můžete si mnohdy ušetřit spoustu času. Nejpoužívanější funkce si totiž můžete zpřístupnit rychleji než hledáním v menu například pomocí seznamu nejoblíbenějších funkcí. Tím disponují oba telefony, stejně jako možností přiřadit funkce rychlé tlačítkové volbě, jak to známe s telefonními čísly. Ta je možné pochopitelně tlačítkům také přiřadit. A když už jsme u zrychlených voleb funkcí, připomeňme, že v obou telefonech se můžete v menu pohybovat rychleji pomocí volby čísla položky, kterou chcete vybrat. Takže už žádné posunování po záznamech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo Siemens, vpravo Alcatel

Alcatel je navíc vybaven možností hlasové volby funkce. Pro její aktivaci stačí dlouze stisknout zelené tlačítko a „vyslovit přání“.

Telefony si však samozřejmě můžete přizpůsobovat tapetami, vyzváněním, barvami a podobně. O tom už jsme se ale zmiňovali ve včerejším článku a podrobněji se tím nebudeme zabývat.


Ve druhé kapitole prověříme a srovnáme práci s telefonními čísly a telefonním seznamem každého z telefonů. Nebude chybět krutý souboj slovníků T9 a Zi s hodnocením dalších funkcí pro práci se zprávami

Témata článku: Alcatel, Siemens, Duel, Alcatel One Touch 756, Siemens CX65


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10