Duel pokračuje: Alcatel OT 756 a Siemens CX65 v praxi

Včera jsme provedli základní srovnání dvou velkých rivalů ve střední třídě: Alcatelu One Touch 756 a Siemensu CX65. Dnes se podíváme, jak si tito soupeři vedou v praktických, modelových situacích a který se lépe a rychleji ovládá.
Duel pokračuje: Alcatel OT 756 a Siemens CX65 v praxi

Přečtěte si předchozí článek o srovnání Alcatelu One Touch 756 a Siemensu CX65 z hlediska vzhledu, konstrukce a paramatrů.

Dříve než začneme s porovnáváním obou telefonů v různých situacích pokusím se nejprve zhodnotit, jaký dojem na mne udělalo prostředí, když jsem telefony poprvé zapnul a začal si s nimi pohrávat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dnešní dva soupeři

Barevný Alcatel

Když na mne displej Alcatelu poprvé zazářil byl jsem mile překvapen kvalitou zobrazení tapety na pozadí. Na displeji je přehledně zobrazeno datum, čas a název operátora sice trochu kostrbatým písmem, ale vše je přehledné a vzhledem k velikosti písma dobře čitelné. Ve stavovém řádku se nachází odkazy funkce kontextových tlačítek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej Alcatelu v pohotovostním režimu při různém nastavení

Při vstupu do nabídky jsem byl ohromen pěkně vykresleným obrázkem ikony kalendáře, ale jakožto zastánce maticových nabídek jsem si telefon okamžitě přizpůsobil. Možnost změny jsem intuitivně hledal pod ikonkou s klíčem a šroubovákem s názvem nástroje, ale překvapením mi bylo objevení funkcí organizéru na tomto místě. Cíl jsem našel pod velkým srdcem ve složce moje nastavení. Pak už žádný zádrhel nebyl. Po přepnutí do maticového vzhledu jsem byl nemile překvapen chabou kvalitou kostrbatých ikonek a jejím množstvím. I kdyby se počet ze stávajících dvanácti upravil na devět, na přehlednosti by to neubralo, ba naopak.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka maticová • hezčí ikonová • a nejhezčí obrázková, která však není příliš praktická

Se Siemensem vždy na první pokus

Po zapnutí Siemensu jsem byl požádán o ještě jedno potvrzení, že to myslím vážně a pak už se objevil pohotovostní displej. Písmo údajů na displeji je menší oproti Alcatelu a zbývá pak více volného místa pro obrázek tapety, který je opět velmi kvalitně zobrazený. Ve spodní části opět nalezneme stavový řádek s funkcemi kontextových tlačítek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Pohotovostní displej Siemensu při různém nastavení

Nabídka mě uvítala pěknými ikonkami uspořádanými do matice o devíti prvcích. Při výběru se ikonka mírně zvětší a nenápadně animuje. Cvičně jsem si zkusil změnit nabídku na větší zobrazení. V menu jsem se okamžitě zorientoval a po krátkém zaváhání nad názvem funkce „Velká písmena“ jsem se dopracoval k výsledku. I při dalším brouzdání v nabídce a přizpůsobování telefonu jsem se cítil jistěji se Siemensem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Maticová nabídka zobrazena v různých barevných profilech • nabídka ve formě velkých samostatných ikon

U obou telefonů musím pochválit rychlost, se kterou reagují na stisk každé klávesy. I při psaní dlouhých SMS zpráv jsem nezaznamenal žádné prodlevy.


V následujícím hodnocení budeme porovnávat, jak se s telefonem pracuje při modelových situacích. Je možné, že při delších zkušenostech s ovládáním telefonu najdete rychlejší způsob, jak některé funkce vyvolat. My ale budeme vycházet ze standardních, intuitivních postupů.

Přizpůsobení šetří čas

Oba telefony nabízí širokou možnost personalizace. Pokud ji využijete, můžete si mnohdy ušetřit spoustu času. Nejpoužívanější funkce si totiž můžete zpřístupnit rychleji než hledáním v menu například pomocí seznamu nejoblíbenějších funkcí. Tím disponují oba telefony, stejně jako možností přiřadit funkce rychlé tlačítkové volbě, jak to známe s telefonními čísly. Ta je možné pochopitelně tlačítkům také přiřadit. A když už jsme u zrychlených voleb funkcí, připomeňme, že v obou telefonech se můžete v menu pohybovat rychleji pomocí volby čísla položky, kterou chcete vybrat. Takže už žádné posunování po záznamech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo Siemens, vpravo Alcatel

Alcatel je navíc vybaven možností hlasové volby funkce. Pro její aktivaci stačí dlouze stisknout zelené tlačítko a „vyslovit přání“.

Telefony si však samozřejmě můžete přizpůsobovat tapetami, vyzváněním, barvami a podobně. O tom už jsme se ale zmiňovali ve včerejším článku a podrobněji se tím nebudeme zabývat.


Ve druhé kapitole prověříme a srovnáme práci s telefonními čísly a telefonním seznamem každého z telefonů. Nebude chybět krutý souboj slovníků T9 a Zi s hodnocením dalších funkcí pro práci se zprávami

Témata článku: Alcatel, Siemens, Duel, Alcatel One Touch 756, Siemens CX65

Určitě si přečtěte

Duel v drsné střední třídě: Huawei P9 Lite (2017) vs. Samsung Galaxy A3 (2017)

Duel v drsné střední třídě: Huawei P9 Lite (2017) vs. Samsung Galaxy A3 (2017)

** Dva z nejprodávanějších modelů střední třídy ** Dva největší rivalové mezi androidovými výrobci ** Rozhodne velikost nebo cena?

19.  5.  2017 | Holčík Tomáš, Láska Jan | 26

Týden mobilně 158: duel méně známých tabletů

Týden mobilně 158: duel méně známých tabletů

Na trhu existují desítky tabletů méně známých anebo úplně neznámých značek. Jak jsou na tom s kvalitou a provedením?

1.  12.  2012 | Kůžel Filip, Láska Jan | 45

Týden mobilně 72: androidový double duel

Týden mobilně 72: androidový double duel

V čem je Xperia Arc lepší než starší X10? Který z levných tabletů s Androidem má navrch? A jaká je velikost Filipovy obuvi?

19.  3.  2011 | Kůžel Filip, Láska Jan | 42

Duel dvoujader: LG Optimus 2X – Samsung Galaxy S II

Duel dvoujader: LG Optimus 2X – Samsung Galaxy S II

Výrobci se předhánějí, kdo z nich nabídne výkonnější dvoujádrový smartphone. Který z dvojice LG Optimus 2X a Samsung Galaxy S II je na tom aktuálně lépe?

17.  2.  2011 | Láska Jan | 41

Dotykový duel: Apple iPhone vs. Nokia Tube

Dotykový duel: Apple iPhone vs. Nokia Tube

iPhone znamenal zlom a pobláznil davy. Uživatelé jej chtějí, výrobci jej napodobují. Jak dopadne srovnání dotykových velikánů?

21.  1.  2009 | Korb Kryštof | 143

Duel nejlepších fotomobilů dneška

Duel nejlepších fotomobilů dneška

Nokia N95 vs. Sony Ericsson K810i – který telefon lépe nahradí fotoaparát? Sesadí Nokia Sony Ericsson z trůnu krále fotomobilů?

17.  5.  2007 | Polesný David | 90

Duel: tři mega s autofokusem

Duel: tři mega s autofokusem

Nokia vs. Sony Ericsson – dva nadupané telefony oblíbených značek bez operačního systému. Který z nich má lepší 3Mpx fotoaparát?

6.  2.  2007 | Polesný David | 17