Duel: Siemens CX65 a Alcatel One Touch 756

Ve střední třídě to pěkně vře. Telefonů je v současné nabídce opravdu hodně a na trh jsou přiváděny stále nové modely. V cenové hladině do sedmi tisíc korun patří mezi nejlepší mobily Siemens CX65 a Alcatel One Touch 756. Který z nich vyhraje ve vzájemném srovnání?
Duel: Siemens CX65 a Alcatel One Touch 756

Když se Siemens CX65 objevil na českém trhu, rychle se zařadil na prodejní špičku a stal se jedním z nejoblíbenějších telefonů, což mu zůstalo dodnes. S elegantním designem přinesl i velký displej a pořádnou nálož funkcí, která většině zájemcům o mobil do sedmi tisíc korun bohatě dostačuje.

Trochu se zpožděním zasáhl do krutého boje i konkurent od Alcatelu s označením One Touch 756. A může se chlubit v podstatě stejně: má velký a kvalitní displej, nevtíravý elegantní design bez zbytečných výstřelků a hromadu funkcí. Na rozdíl od Siemensu je však výrobcem pasován do role multimediálně zaměřeného přístroje.

Mnoho lidí, kteří zvažují nákup nového mobilního telefonu střední třídy váhají právě mezi těmito modely. Pokusíme se nyní o jejich srovnání, aby si každý mohl udělat obrázek o tom, který telefon by mu vyhovoval více.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dnešní dva soupeři

Vzhled a konstrukce

Pokud se díváme na telefony v nejběžnějším barevném provedení, tzn. Siemens v šedivé a Alcatel ve stříbrné, jsou si na první pohled docela podobné. Oba zaujmou velikým displejem, elegantním ztvárněním a barevně vyváženým designem i klávesnicí bez velkých experimentů. Alcatel se však zdá na první pohled trochu kompaktnější a budí dojem telefonu z vyšší třídy. Siemens se sice také nedá zahanbit, ale obzvlášť v zadních a bočních partiích v tomto ohledu hodně ztrácí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Alcatel One Touch 756

Siemens má displej posazený o trochu níž a pro klávesnici tak zbylo méně prostoru než u konkurenta, což má za následek větší zalamování palce. Po stránce ergonomie a ovladatelnosti jsou však obě klávesnice dobře zpracované. Tlačítka jsou velká a dobře rozdělená, v obou případech doprovází stisk jemné cvaknutí. Siemens trochu ztrácí, protože jeho tlačítka mírnou vůli, kdežto u Alcatelu drží vše jak má.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Siemens CX65

Žádná velká extravagance se u těchto rivalů nekoná. Jediným prvkem, který je trochu nezvyklý, je velké zrcátko pro autoportréty na zadním krytu Alcatelu. Nějak však nenarušuje střídmý design celého telefonu. Siemens zrcátko nemá a jediným ozdobným prvkem zadní části je stříbrný lem okolo čočky fotoaparátu. Telefon se ale může pochlubit schopností vizuálního upozornění díky dvěma bíle zářícím diodám, které jsou nenápadně ukryté v oblasti nad displejem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Velké zrcátko fotoaparátu Alcatelu • skryté signalizační diody se nachází po stranách reproduktoru

Oba telefony mají v horní části nezbytné poutko pro uchycení šňůrky na krk a u Alcatelu hned vedle něj najdeme okénko infraportu. Siemens má toto okénko na levém boku, což je možná praktičtější. Zesilovací nebo jiná tlačítka po stranách žádný z telefonů nemá. Ve spodní části pak nalezneme konektory: u Siemensu klasický univerzální datový, Alcatel má pouze zdířky pro nabíječku a handsfree – datový kabel se dá připojit pouze pomocí konektoru schovaného pod zadním krytem, což je oproti německému protějšku značná nevýhoda. Tato možnost navíc není oficiálně podporovaná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Univerzální konektor Siemensu • Alcatel má ve spodní části oddělené konektory pro nabíječku a handsfree

Zadní kryt Alcatelu je dobře uchycený a skrývá pod sebou baterii Li-Ion s kapacitou 950 mAh. V útrobách Siemensu se schovává baterie stejného typu, ale s kapacitou pouze 750 mAh. Uchycení krytu se zdá být trochu ledabylé, ale vše pevně drží. Oba telefony se však neubrání nepříjemnému vrzání, Siemens je na tom ale o poznání lépe.

Na závěr hodnocení konstrukce nechme hovořit čísla:

  Alcatel OT 756 Siemens CX65
výška 106 mm 108 mm
šířka 46 mm 46 mm
tloušťka 19 mm 18 mm
objem 92,6 cm3 89,4 cm3
hmotnost 92 g 90 g
výdrž při hovoru 540 min 330 min
výdrž v pohotovosti 250 h 300 h

Jak je vidět, rozměry obou telefonů se liší pouze minimálně a také v oblasti hmotnosti jsou velice vyrovnané. Tady je to čistá remíza. Ale v oblasti výdrže je znát vyšší kapacita baterie Alcatelu, která se znatelně projeví i v praxi. 

Pohodlné klávesnice

Hlavní ovládací prvek u Alcatelu není kupodivu joystick, ale čtyřsměrná navigační klávesa s potvrzovacím tlačítkem uprostřed. Ovládání je velmi snadné a nedochází k nechtěným překlikům a podobně. Joystick najdeme naopak u Siemense. Lze jím pohybovat v pěti směrech a přesto, že je jeho ovládání poměrně jisté a palec nemusí opustit stanovenou pozici, na Alcatel si zvyknete rychleji a bude se vám ovládat o trochu lépe.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice Siemensu • ovládací pětisměrný joystick • klávesnice je decentně bíle podsvícena

Oběma mobilům by prospělo lepší umístění kontextových kláves. U stříbrného elegána jsou pouze velice úzká a přehmaty na tlačítka pod nimi jsou na denním pořádku. U Siemensu tlačítka obklopují joystick a opět se snadno přehmátnete s vedle umístěnými klávesami na okrajích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice Alcatelu • hlavní ovládací skupina • modré podsvícení je až příliš silné

Podsvětlení klávesnic obou telefonů v podstatě vyjadřují zaměření mobilu a styl značky. Decentní Němec spoléhá na nevtíravé, bílé osvětlení, kterému by možná neškodilo trochu přidat na intenzitě. Francouz dává okamžitě najevo, že je mobil určený pro zábavu a neskrývá své emoce v podobě sytě modrého světla, které vyzařuje ze šesti diod. Zde by zase naopak bylo vhodnější na intenzitě trochu ubrat, v tmavém prostředí z takové záře až oči přecházejí.


V druhé kapitole shodnotíme displeje, ovládání a prostředí nabídky a podíváme se jak si v přímém srovnání povedou integrované fotoaparáty obou telefonů.

Témata článku: Alcatel, Siemens, Duel, Alcatel One Touch 756, Siemens CX65, Vynikající vlastnost, Solidní telefon, První cíl


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31