Duel: tři mega s autofokusem

Nokia vs. Sony Ericsson – dva nadupané telefony oblíbených značek bez operačního systému. Který z nich má lepší 3Mpx fotoaparát?
Kapitoly článku

Nokia na trh vypustila první „obyčejný“ telefon vybavený třímegapixelovým fotoaparátem, navíc s automatickým zaostřováním. Odpůrci chytrých telefonů se zálibou ve fotografování by mohli zajásat, že se jim dostalo pravého konkurenta pro Sony Ericsson K800i. Ale tak tomu úplně není. Hlavním rivalem tohoto Sony Ericssonu zůstane i nadále chytrá Nokia N73, protože „hloupý“ model 7390 je kupodivu stylové véčko.

Nepřehlédněte:

Proč se Nokia rozhodla použít nejkvalitnější fotoaparát mezi obyčejnými modely zrovna u stylového kousku z kolekce L’Amour? Možná proto, že zákazníkům toužícím po maximální výbavě operační systém Symbian vadit nebude, anebo třeba proto, aby bylo designem jedinečné véčko 7390 výjimečné i z jiných důvodů. Nicméně očekávám, že by třeba už na blížícím se 3GSM kongresu v Barceloně mohl být představen decentnější telefon klasické konstrukce nastupující po modelu 6233, který už bude 3Mpx fotoaparátem vybaven také. A vzhledem k unifikaci dílů je zřejmé, že by takový telefon dostal fotoaparát stejný jako v modelu 7390.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tři megapixely v podání Nokie

Ať už Nokia představí takový telefon nebo ne, srovnání technologické vyspělosti není nikdy na škodu. Jak se Nokii povedl „řadový“ třímegapixel? Bude sahat na kvality Sony Ericssonu K800i nebo si zájemci o kvalitní fotografie z mobilu budou muset připlácet na model N73 ozdobený logem Carl Zeiss.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tři megapixely konkurence dostupné na našem trhu

Nokia 7390

Nejnovější telefon z módní kolekce L’Amour není jen „stylovka pro holky“, ale velmi kvalitním telefonem, jehož design se zalíbí i mnohým mužům. Kombinace barev není v tmavém provedení nijak zvlášť provokující a tvar telefonu je docela strohý. Praktické véčko je vybaveno dvěma barevnými displeji, ten hlavní se chlubí QVGA rozlišením.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 7390

Softwarová výbava je založena na osvědčeném prostředí Series 40, hardwarové vybavení zahrnuje kromě kvalitního fotoaparátu také například slot pro paměťové karty, bluetooth, FM rádio, miniUSB konektor, tlačítka na předním krytu sloužící nejen k ovládání přehrávače hudby a také podporu sítí třetí generace a rychlých datových přenosů EDGE.

Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát Nokie 7390

Fotografovat můžete buď s otevřeným telefonem nebo pohodlněji podélně pomocí vnějšího displeje. Ten je však malý a na slunci trochu hůře čitelný. Práce s hledáčkem je proto méně pohodlná. Ale samotné fotografování je už rutinní záležitostí – tlačítko spouště na boku telefonu je přímo pod ukazovákem a je dvoustupňové. Nejprve zaostříte, potom teprve vyfotíte. Ostření je docela rychlé, ale několik vteřin zabere uložení fotografie do paměti. V šeru pomůže velmi výkonná přisvicovací dioda, v nabídce najdete standardní možnosti nastavení.

Sony Ericsson K800i

Elitní model Sony Ericssonu se proslavil především jako nejlepší fotomobil. Decentní telefon klasické konstrukce se pohodlně ovládá, nabízí kvalitní QVGA displej a především fotoaparát s rozlišením 3,2 Mpx ozdobený logem Cyber-shot.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson K800i

Telefon pracuje v sítích třetí generace nebo v klasických GSM. Nabízí slot pro paměťové karty, hudební přehrávač, rádio s RDS, bluetooth a velmi bohatou softwarovou výbavu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát je chráněn posuvnou krytkou

Objektiv je chráněn posuvnou krytkou, fotografuje se samozřejmě s přístrojem naležato. K dispozici je dvoupolohové tlačítko spouště a v nabídce mnoho pokročilých voleb. Hledáčkem je velký displej s rychlým překreslováním snímané scény. Při snímání v šeru pomůže velmi výkonný xenonový blesk. Nevýhodou je nízká kvalita videozáznamů.

Témata článku: Nokia, Smartphony, Duel, Nokia 7390, Nokia N73, Nokia N73 Music Edition, Nokia N80, Nokia N93, Nokia N93i, Samsung D900, Sony Ericsson K790i, Sony Ericsson K800i, Auto, Hloupý model, Autofokus, Špičkový fotomobil, Nízká kvalita, Mega, Obyčejný model, Chytrá nokia


Určitě si přečtěte

Operátoři zlevňují neomezené tarify a přidávají gigabajty. Po Vodafonu se přidává T-Mobile

Operátoři zlevňují neomezené tarify a přidávají gigabajty. Po Vodafonu se přidává T-Mobile

** Vánoční nabídka Vodafonu pokračuje jakoby se nechumelilo ** Nový tarif T-Mobilu není úplně na očích, u nás ale odkaz najdete ** O2 na oba konkurenty nestačí přestože data zdojnásobil

Aleš Pospíšil | 83

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

** Nokia 7 Plus je smartphone vyšší třídy s rozumnou cenovkou. ** Lákadlem je čistý Android, skvělá výdrž i fotoaparát Zeiss ** Bonusem je dostatek výkonu i paměti

Martin Miksa | 63

MEGATEST: Srovnání 18 přenosných reproduktorů

MEGATEST: Srovnání 18 přenosných reproduktorů

** Bezdrátové reproduktorů jsou mraky. Jak se nespálit? ** Některé se hodí spíše na doma, jiným si líbí i venku ** Časopis Computer otestoval 18 modelů s cenami do 4 a 6 tisíc

Jakub Michlovský | 15