DVB-H: pustíme si televizi v mobilu

Fotoaparát, přehrávač hudby a videa, rádio... Mobilní telefony se stávají nástrojem zábavy a brzy dostanou další mocnou zbraň – digitální televizi. Jak bude TV v mobilu fungovat, kdy se televize v mobilech dočkáme u nás a jak se k nové technologii staví čeští operátoři?
DVB-H: pustíme si televizi v mobilu
Kapitoly článku
Není to tak dávno, co na implementaci tunerů pro příjem televizního vysílání do mobilních telefonů padaly jen návrhy. Tehdy se navíc počítalo jen příjmem analogového signálu. S šířením digitálního televizního vysílání pro běžné obrazovky přišla myšlenka využít tento způsob i pro mobilní telefony. V Asii jsou již dokonce takové služby v provozu, země jako Japonsko a Korea jsou v oblasti digitálních technologií vždy napřed, Evropa se však své zpoždění snaží dohnat.

V Evropě se bude používat jiný standard než v Asii a budou tedy potřeba i nová zařízení. Bude se jednat o technologii s označením DVB-H, která se sice ještě nikde komerčně nevyužívá, v řadě lokalit se však již testuje a původně evropskou normu zkouší i v Americe. V Itálii se už spuštění pro komerční provoz chystá, během první poloviny příštího roku ho pravděpodobně operátor Telecom Italia Mobile spustí jako první na světě. A ani Česká republika nezůstane stranou tohoto vývoje.

H jako handheld

Služba vychází ze zavedeného standardu digitálního televizního vysílání DVB (Digital Video Broadcasting), doplňující písmeno H značí, že je určena pro mobilní zařízení (handheldy). Jedná se o příjem signálu šířícího se po pozemních televizních vysílačích, patří tedy do skupiny DVB-T (terrestrial), šíření signálu s využitím satelitu je alespoň v Evropě zatím v plenkách. Samotné DVB-T má za úkol nahradit současné analogové vysílání. Výhody digitálního vysílání jsou především v kvalitnějším nerušeném přenosu a také v tom, že dokáže vysílat signál komprimovaně. V jednom pásmu bude tedy možné přenášet více programů najednou, speciální zařízení pak přijatý signál rozdělí a umožní volbu programu. Rychlost přenosu na jeden program bude odpovídat zhruba 3-6 Mbit/s, díky čemuž bude na běžných obrazovkách obraz vynikající.

Klepněte pro větší obrázek 
Kde všude funguje DVB-T nebo podobné systémy

Pro malé displeje mobilních zařízení je však taková rychlost zbytečná, pro rozlišení 352 × 288 bodů dostačuje rychlost menší než 400 kb/s, což umožní právě technologie založená na standardu DVB-H. Běžný způsob příjmu signálu je velmi náročný na energii, což by u přenosných zařízení způsobovalo nemalé problémy, proto u DVB-H probíhá příjem signálu odlišným způsobem. Používá se technika časového segmentování (time-slicing), která umožní příjem signálu jen v pravidelně se opakujících intervalech a spojení tedy nebude probíhat kontinuálně, což ušetří velké množství energie.

Princip šíření signálu vychází z DVB-T. Používají se pozemní vysílače a oproti běžným datovým sítím určeným k přístupu na internet se jedná o jednosměrný přenos – od vysílače. Pro kvalitní pokrytí by měla hustota vysílačů v síti pro DVB-H odpovídat jejich výkonu a také kvalitě zařízení pro příjem signálu. Frekvence, v jaké budou vysílat, zatím není nijak ustanovena, pro testování v několika oblastech bylo vyčleněno pásmo mezi 1 670 MHz a 1 675 MHz, jinde ale také kolem 1 460 MHz. Pro komprimaci videa budou používány kodeky MPEG-4 nebo MPEG-2 u audia pak AAC. Technologie kromě obyčejného vysílání bude podporovat také vysílání spousty nejrůznějších dodatečných zpráv a interaktivních služeb, které si pak na mobilu bude možné současně s programem nechat zobrazit či přehrát.

Jsou i jiné možnosti

DVB-H není jediný způsob, jak si na mobilu pustit digitální televizi. V Asii už fungují služby založené na standardu DMB (Digital Multimedia Broadcasting), o kterých jsme podrobně psali již dříve. DMB však vychází z technologie pro digitální přenos zvuku DAB (Digital Audio Broadcasting), narozdíl od DVB-H, které je koncipováno přímo pro video. I přesto tato služba bude možná předvedena na pražském setkání organizace World DAB Forum, které se uskuteční začátkem listopadu. Bude se mluvit právě o DAB a jeho budoucnosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázky telefonů pro DMB od Pantechu, LG a Samsungu

Televizi do mobilu je však možné dostat jednodušším způsobem prostřednictvím streamingu videa přes klasické datové sítě. Eurotel v souvislosti s ohlášením blížícího se spuštění jeho sítě UMTS oznámil, že tento způsob plánuje využít. Představil službu Eurotel Video, se kterou bude možné na displejích telefonů podporujících UMTS sledovat např. TV Óčko. Zda budou v nabídce i jiné programy zatím Eurotel neprozradil, budeme si muset počkat na prosinec.

Streaming videa má výhodu v tom, že přístroje s UMTS jsou již poměrně rozšířené, zatímco těch s DVB-H je jen pár a zatím jsou určené jen pro testování. Kvůli nevelké úspornosti běžných datových sítí je ale zřejmé, že streamovaná videa nedosáhnou ani v sítích UMTS takové kvality, jako při příjmu digitálního signálu z televizních vysílačů. Navíc je tady problém s kapacitou sítě – pokud se v okolí jednoho vysílače bude na mobilní televizi dívat několik lidí, musí se o kapacitu podělit.


V druhé kapitole se budeme věnovat koncovým zařízením a dozvíte se, co brzdí rychlost rozvoje DVB-H

Témata článku: Ostatní, Běžný obraz, Kvalitní pokrytí, Uložený soubor, Evropský telefon, Odlišný způsob, Mobil, Pozemní vysílač, Hudební klip, Kvalitní zážitek


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 9T – šikovný hezoun, který periskopem nakukuje o třídu výš

RECENZE: Xiaomi Mi 9T – šikovný hezoun, který periskopem nakukuje o třídu výš

** Cenovka střední třídy, avšak pocitově napůl v třídě nejvyšší ** Periskopová selfie kamerka a stylová záda = designový skvost ** Minimum kompromisů a chyb, tohle by mohl být prodejní trhák

Jakub Vrbacký | 28

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

** V Česku máme mnoho možností, jak platit bezkontaktně ** Na výběr jsou různé platformy i typy zařízení ** Co je potřeba udělat, abyste mohli platit taky?

Jan Láska | 73

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

** Xiaomi Mi 9 má ambice dobýt ty nejvyšší příčky za polovinu ceny ** Vůbec poprvé (v rámci značky) tak přichazí s trojitým fotoaparátem ** Snapdragon 855 mu pak zajišťuje bezprecedentní výkon

Milan Měchura | 51