Dvě čísla v mobilu: vzpomínáte si?

Pojďme si připomenout služby, které umožňují používat na jedné kartě SIM dvě telefonní čísla. Kdo ji provozuje, kolik za ni zaplatíte a jak vlastně funguje? Vyplatí se jen firmám, nebo ji mohou využít i běžní uživatelé?
Dvě čísla v mobilu: vzpomínáte si?
Dvě čísla na jedné kartě SIM u nás zpřístupní služby, které provozují dva operátoři: Eurotel a Oskar. K jejich používání stačí jen jedna karta, což je výhoda oproti telefonu Benefon Twin. Ten sice uměl také volat ze dvou čísel, ovšem jen díky speciálnímu slotu a upravenému prostředí pro použití dvou karet.

Není to žádná novinka

Služba je u nás v provozu již několik let. První zmínka o ní se u nás objevila již v roce 2000. U telefonů se SIM kartou Oskara byla možnost změny linky, karty byly připraveny na podporu služby ALS. Ta umožňuje plnohodnotné využívání dvou čísel na jedné kartě SIM.

Operátor ale službu podporovat nezačal. Začalo se o ní mluvit o rok později, nakonec však Oskara předběhl Eurotel. Ten se se svojí nabídkou ukázal v květnu 2002. Nevyužíval přitom stejnou technologii jako u karet Oskara. Ovládání dvou čísel u Eurotelu probíhalo přes SIM Toolkit.

Nakonec s touto možností přece jen přišel i Oskar – v červenci roku 2003. Kupodivu ale také nevyužil toho, že všechny jeho SIM karty podporují technologii ALS. Vsadil na stejný způsob jako Eurotel.

Stále funguje. Jak?

Eurotel pro karty, které si musíte pořídit, používá název Kombi karta, Oskar SIM 2v1. U Eurotelu stačí mít zavedené jedno číslo, při zařizování Kombi karty vám pak bude přiděleno další. Výhoda u Eurotelu je, že tuto kartu si může pořídit každý, zatímco u Oskara Vodafonu musíte přijít s firemním číslem. Mladší operátor se totiž u této služby zaměřuje právě na zákazníky, kteří jeden přístroj chtějí používat jak k volání přátelům, tak k firemním účelům.

Služby obou operátorů jsou podobné, obě se ovládají pomocí aplikace SIM Toolkit. Spustíte ji v hlavní nabídce, ikonu dokážou zobrazit všechny současné telefony (někdy ale s menšími problémy), poradí si i většina starších. Umožní vám přepínat mezi dvěma čísly: jedno je aktivní, druhé neaktivní. Příjem hovorů z neaktivního čísla probíhá pomocí automatického přesměrování hovorů, jehož aktivace je při zavedení služby zdarma. Pro přečtení zpráv bohužel musíte mezi čísly přepínat.

Na karty určené k těmto službám se vejde také více kontaktů a SMS, to však v dnešní době telefonů s velkou pamětí není nic, nad čím bychom mohli jásat.

Dvě čísla nejsou zadarmo

Kromě aktivace za službu musíte platit i měsíční paušál. Cena aktivace je poměrně vysoká, u Eurotelu zaplatíte 453 Kč, u Oskara 339 Kč včetně DPH. I měsíční poplatky jsou u Eurotelu vyšší, pokud ale ke službě však nehodláte využívat firemní telefon, musíte zvolit právě Eurotel.

Každé číslo má oddělené účtování, měsíční i případné další dodatečné poplatky se účtují číslu A – tedy tomu, které je vedeno jako první.

  Eurotel Kombi karta Oskar Vodafone SIM 2v1
Aktivace

453 Kč

339 Kč

Měsíční paušál

94 Kč

60 Kč

Změna druhého čísla

113 Kč

339 Kč

Komu je určena všichni zákazníci firemní zákazníci
Ovládání SIM Toolkit SIM Toolkit

Pokud vás služby zaujaly, přečtěte si, co o nich píše Eurotel a Oskar na svém webu.

Diskuze (21) Další článek: Symbian S60: freeware, který musíte mít

Témata článku: Operátoři, Vodafone, O2, První zmínka, Mobil, Benefon Twin


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136