Dvě nové Motoroly s Push to talk

Dva nové mobilní telefony Motorola se liší ve spoustě vlastností, avšak mají také něco společného. Tímto společným jmenovatelem je podpora technologie Push To Talk, která začíná vystrkovat své ostré drápky. Uchytí se?
Dvě nové Motoroly s Push to talk | wikipedia

Technologie Push To Talk není v mobilních sítích žádným nováčkem a postupně se s ní potkáváme také v mobilních telefonech pro sítě GSM. Co na tom, že při svém uvedení na podzim roku 2003 bylo možné spočítat operátory nabízející tuto technologii na prstech jedné ruky.

Jak PTT vlastně funguje? Ve své podstatě se ani nejedná o nic přehnaně složitého: technologie Push to talk zavádí do světa mobilních telefonů nový způsob komunikace, který známe spíše z vysílaček. Hovor probíhá v jednom okamžiku pouze jedním směrem, čemuž se v odborném jazyce říká simplex. K řízení komunikace je třeba tlačítka, jímž se přepíná, kterým směrem se má hlas přenášet. Odtud tedy Push to talk – Stiskni a mluv. Zajímá-li vás více podrobností, určitě byste neměli přehlédnou tento článek.

Multimediální ďábel a hezký střízlík

Jak šel čas, přibývaly nové mobily s podporou této technologie stále více. Zaručeně posledními mobilními telefony s plnou podporou PTT – alespoň tedy v době psaní tohoto článku – jsou nedávno představené Motoroly C698p a C381p.

Klepněte pro větší obrázek Motorola C698p

Motorola C698 je svým vzhledem až nápadně podobná současnému modelu E398 (chcete si přečíst naši recenzi?), se kterým sdílí také společnou hardwarovou platformu. Je to triální mobilní telefon podporující mobilní sítě běžící na frekvencích 900/1800/1900 Mhz s plnou podporou rychlých datových přenosů GPRS třídy 10. Rozměry tohoto telefonu jsou 110 × 45 × 21 milimetrů což je o pár milimetrů méně než u předchozího modelu E398. Novinka si o deset gramů polepšila i s hmotností; pokud tento telefon totiž položíte na misku vah, zastaví se jejich ukazatel na kulaté hodnotě 100 gramů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Motorola C698p

Multimediální funkce tohoto telefonu mají být korunovány dvojicí stereofonních reproduktorů pro dokonalý hudební zážitek. Aktivní grafický TFT displej nabízí k zobrazení vašich informací plochu 176 × 220 obrazových bodů s podporou šestnáctibitové barevné hloubky. Z dalších funkcí jmenujme především podporu multimediálních zpráv MMS, wapový prohlížeč a podporu pro hry a aplikace vytvořené v Javě. Integrovaný digitální fotoaparát nabízí dnes již běžné VGA rozlišení, což je pro snímání alespoň trošku lepších fotografií žalostně málo. Mnoho nepomůže ani maličký vestavěný blesk, protože kde chybí rozlišení snímacího čipu, tam zkrátka můžete blýskat jako o život. Fotografie jsou ukládány na proprietární paměťovou kartu T-Flash, která je bohužel nekompatibilní se zbytkem mobilního i počítačového světa.

Máme jenom obrázky

Druhá novinka Motorola C381p má být levným mobilem určeným nejširším masám kupujících. Bohužel o ní nemáme k dispozici příliš mnoho informací, oficiální vyjádření Motoroly hovoří pouze o plné podpoře multimediálních zpráv MMS (bude tedy podporovat GPRS), vestavěném kalendáři a kontaktech synchronizovatelných se stolním nebo přenosným počítačem za pomoci dodávané aplikace Motorola Phote Tools. Telefon má mít vestavěno také hlasité handsfree. Cena žádného z těchto telefonů nebyla oznámena, v případě modelu C698p můžeme cenu odhadnout z ceny modelu E398. Ta je v současné době ve volném prodeji za necelých sedm tisíc.

Oba dva nové telefony navíc plně podporují technologii Push To Talk, která si jistě najde své příznivce. Při příznivém způsobu tarifikace totiž může být zajímavou alternativou k běžným textovým zprávám. Bude se stejně dařit také novým Motorolám s PTT?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Motorola C381p
Diskuze (3) Další článek: Dva nové tarify T-Mobilu pro firmy

Témata článku: Motorola, Motor, Nové moto

Určitě si přečtěte