Dvě novinky od HTC: Windows Mobile, rychlé procesory, 3G a HSDPA (první pohled)

HTC má dvě novinky - komunikátor TyTN s velkým dotykovým displejem a výsuvnou plnohodnotnou klávesnicí, který je nástupcem populárního MDA Varia, a smartphone MTeoR, který můžeme považovat za nástupce Qteku 8310. Těšte na bohatou výbavu, podporu 3G a dokonce HSDPA!
Dvě novinky od HTC: Windows Mobile, rychlé procesory, 3G a HSDPA (první pohled)

HTC TyTN: na Vario zapomeňte

Společnost HTC má v oblasti výroby zařízení s operačním systémem Windows Mobile poměrně dlouhou tradici. Jednou z novinek je právě komunikátor HTC TyTN, který navazuje na oblíbený Qtek 9100 neboli MDA Vario. Stejně jako předchůdce je jeho uživatelské prostředí postaveno na operačním systému Windows Mobile 5.0 od společnosti Microsoft. Podstatně vylepšen byl ale procesor, jehož taktovací frekvence se zvýšila ze 195 na rovných 400 MHz. Místo Texas Instruments jej nyní dodává Samsung.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
HTC TyTN

Velkou funkční inovací je ale především podpora sítí třetí generace, která u staršího modelu chyběla. Kromě standardního UMTS by však měl HTC TyTN zvládat i nástavbu HSDPA. A s ní už se jedná o opravdu rychlá mobilní data. Mimo velká města pak jistě přijde vhod EDGE i GPRS třídy 10. S podporou sítí třetí generace přímo souvisí také přední CIF kamera pro videohovory s rozlišením jen 352 × 288 bodů. Vylepšen byl i hlavní fotoaparát na zadní straně. Jeho počet obrazových bodů se zvýšil z 1,3 na 2 miliony.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Předchůdce: MDA Vario

Pro datové přenosy na krátké vzdálenosti bylo zachováno Wi-Fi i Bluetooth, přičemž Wi-Fi by mělo zvládat kromě pomalejšího standardu „b“ i rychlejší „géčko“. Přes kabel komunikátor spojíte díky konektoru miniUSB. Inovace bohužel nijak nezasáhly vnitřní paměť o velikosti 128 MB ROM a 64 MB RAM, ani displej. VGA rozlišení se tedy nedočkáme. Postačit bude muset 320 × 240 bodů s podporou 65 tisíc barev. Displej je samozřejmě aktivní a dotykový. Pro psaní textu ale můžete využít i velmi praktickou QWERTY klávesnici. Tu známe již z Varia a opět se zasouvá pod displej. Slot pro paměťové karty se zmenšil. Nyní pojme karty typu microSD.

Energii bude celému zařízení dodávat Li-Pol baterie s kapacitou 1350 mAh, což je o 100 mAh více než u staršího modelu. Výdrž se bude odvíjet od toho, zda bude zařízení připojeno do GSM nebo UMTS sítě. Podle oficiální specifikace by ale měla dosahovat okolo 200 hodin v pohotovostním stavu a 240 minut hovoru. Rozměrově nový komunikátor nepatrně povyrostl, o dva milimetry ale klesla jeho tloušťka. Jeho rozměry jsou 113 × 58 × 22 mm a hmotnost 176 g. Do prodeje by se novinka měla dostat ve třetím čtvrtletí toho roku. Cenu zatím neznáme.

HTC MTeoR: s UMTS, ale bez Wi-Fi

Druhou včera představenou novinkou je HTC MTeoR. Jedná se o smartphone postavený na platformě Windows Mobile 5.0. Jeho předchůdcem je známý Qtek 8310. Ten se v našem katalogu po dlouhou dobu držel na první pozici. Při pohledu do specifikace odhalíme, že hlavním vylepšením je podpora sítí třetí generace. Zřejmě ale bez HSDPA. Podle oficiálních údajů ale u toho modelu chybí přední kamera pro videohovory. Hlavní fotoaparát najdeme na zadní straně, má rozlišení 1,3 megapixelu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
HTC MTeoR

Srdcem celého zařízení je procesor od Samsungu s taktovací frekvencí 300 MHz, což je o 105 MHz více než u Qteku. Kvalitní displej zůstal zachován beze změn, má rozlišení 320 × 240 bodů a podporuje 65 tisíc barev. Prohlížet si na něm budete moci soubory aplikací Word, Excel, PowerPoint i Acrobat Reader. Velikost vnitřní paměti je stejná jako u první novinky, pro její rozšíření poslouží slot pro paměťové karty microSD. U Qteku byl ovšem slot na karty miniSD, které zde již nepůjde použít.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Předchůdce: Qtek 8310

V datové oblasti si MTeoR kromě 3G rozumí i s technologiemi EDGE, GPRS a Bluetooth. Bohužel nově bude chybět Wi-Fi, což je citelná ztráta. Smartphone půjde synchronizovat i přes datový kabel s konektorem miniUSB.

Půdorysné rozměry se nepatrně zvětšily na 112 × 49 mm. Tloušťka ale klesla z osmnácti na patnáct milimetrů. Citelné je ovšem zvýšení hmotnosti o 14 g na hodnotu 120 g. Baterie má kapacitu 1 190 mAh. O výdrži ale specifikace nemluví. HTC MTeoR by se měl do prodeje dostat v nejbližší době.

Vyplatí se vyměnit?

Obě novinky jsou špičková mobilní zařízení s operačním systémem Windows Mobile 5.0. Oproti svým předchůdcům přinášejí zejména rychlejší procesory a podporu sítí třetí generace. U HTC MTeoR bohužel nebylo zachováno Wi-Fi. Jinak je jejich funkční výbava se staršími modely srovnatelná. Pokud tedy vyloženě netoužíte po sítích třetí generace, přecházet na nové zařízení se zřejmě nevyplatí. Pakliže ale nejste majitelem starších kousků, počkejte si. Obě novinky budou v prodeji co nevidět.

Témata článku: HTC, Windows, Smartphony, Software pro mobily, 3G, HTC Mteor, HTC Tytn, Qtek 8310, T-Mobile MDA Vario, První pohled, Mobil, Windows Mobile, Procesor

Určitě si přečtěte

LG Q6: za pár peněz jemnost skoro bez rámečků [recenze]

LG Q6: za pár peněz jemnost skoro bez rámečků [recenze]

** Vzhled alá LG G6 znamená drobné rámečky ** Displej s poměrem stran 2:1 je zajímavý bonus ** Zajímavá je i cena, jedná se tedy o úspěšný mix?

Včera | Vrbacký Jakub | 5

Fitbit Ionic: chytřejší náramek v hodinkovém provedení [recenze]

Fitbit Ionic: chytřejší náramek v hodinkovém provedení [recenze]

** Hodinky mají svůj platební systém, v ČR jim ale zatím chybí podpora ** Jejich velkou předností je baterie, která je v chodu udrží i celý týden

14.  12.  2017 | Měchura Milan | 7