E-Ten Glofiish X650: šestistovka s VGA displejem

Ti, kdo stále volají po VGA displejích, se dočkali. Novinka X650 si přitom zachovává kompaktní rozměry.

E-Ten představil na veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas nástupce svého úspěšného komunikátoru Glofiish X600. Nový model ponese označení X650 a už číselný kód spolu s uvedením pouhých pár měsíců po předchůdci napovídá, že nepůjde o z gruntu nový komunikátor. Design X600 se povedl, je elegantní a zároveň moderní, proto nebylo nutné vzhled nějak zásadně měnit. Detailem, který obě kapesní PC od sebe odliší, je linie po obvodu přístroje. U X650 byla vínová nahrazena konvenčnější stříbrnou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Glofiish X600 a X650: z obrázku rozdíly nepoznáte

Hlavní a téměř jediná inovace je v displeji. Původní QVGA s 65 tisíci barev nahrazuje u novinky X650 2,8“ VGA displej se stejným počtem barev. Znamená to, že na stejné ploše zobrazíte čtyřikrát více pixelů. Uvidíme, jak si se zvýšenými nároky na zobrazovač poradí osazený 500MHz procesor od Samsungu, a následně také baterie. Ta by měla podle údajů výrobce vydržet až 7 dní v pohotovosti. Podle zatím obdržených informací by kapacita použité paměti RAM měla zůstat na 64 MB, ale doufejme, že u finálních vzorků, které půjdou do prodeje, bude zdvojnásobena. VGA displej je sice hezká věc, ale pomalé odezvy dokážou uživatele pořádně otrávit.

Klepněte pro větší obrázek
Konečně VGA displej 

V ostatních parametrech zůstává nový E-Ten stejný jako předchůdce. Poběží na Windows Mobile 6, zavoláte si s ním na čtyřech frekvencích sítě GSM, data pošlete přes GPRS nebo EDGE třídy 10 a připojíte se i bezdrátově přes Wi-Fi nebo Bluetooth. X650 dále nabídne vestavěný modul GPS. Doplňkem je stále pouze 2Mpx fotoaparát, vybavený automatickým ostřením.

Klepněte pro větší obrázek
GPS modul zůstává stejný

Drobným vylepšením FM tuneru je nově přítomnost vysílače, díky němuž můžete přenést naladěnou frekvenci případně vlastní uloženou hudbu do jiného radiopřijímače. Hodit se tato funkce může například v autě, pokud vaše autorádio není vybaveno audio vstupem pro externí přehrávač. V komunikátoru si nastavíte frekvenci, na které budete vysílat svoje uložené MP3 a na autorádiu jednoduše tuto frekvenci naladíte, jako by to byla obyčejná rozhlasová stanice.

TIP: Na MobilManii pro vás už brzy připravujeme velký test komunikátoru E-Ten Glofiish X600.

Glofiish X650 by se měl prodávat v černém nebo tmavě fialovém provedení. Dostupnost na jednotlivých trzích ani konečná cena zatím nebyly stanoveny.

E-Ten Glofiish X650 ve zkratce:

 • rozměry a hmotnost: 107 × 58 × 14,7 mm; 136 g
 • sítě a data: GSM 850/900/1 800/1 900 MHz, GPRS/EDGE obojí třídy 10
 • procesor: Samsung S3C2442 500 MHz
 • displej: dotykový TFT-LCD 2,8" VGA (480 × 640 pixelů), 65 tisíc barev
 • operační systém: Windows Mobile 6 Professional
 • paměť: 256 MB interní ROM rozšiřitelná kartami microSD, 64 MB operační RAM
 • konektivita: Wi-Fi, Bluetooth 2.0 vč. EDR, USB
 • GPS: integrovaná, SiRF Star III (20 kanálů), podpora TMC 
 • fotoaparát: 2Mpx s automatickým ostřením, natáčení videa
 • rádio: FM tuner + vysílač
 • další funkce: MMS/SMS/Instant Messaging, e-mail (POP/IMAP/SMTP)
 • výdrž: až 7 dní v pohotovostním režimu, až 6 hodin hovoru
Diskuze (22) Další článek: Pozor: SMS do mých5 může stát i třikrát více

Témata článku: Displeje, VGA, Displej, Externí přehrávač, Fialové provedení, Radiopřijímač

Určitě si přečtěte