E15: noví uchazeči o místo čtvrtého operátora

Krom U:fona svůj zájem nabízet mobilní služby ohlásila i GTS Novera. Možná ale nakonec vyhraje někdo úplně jiný. Že by exotická 3 z Hong Kongu?
E15: noví uchazeči o místo čtvrtého operátora

I přestože je tuzemský trh nasycený ze 130 %, slibuje tendr na čtvrtého GSM/UMTS operátora zajímavou událost. Tuzemští operátoři nejsou zrovna nejlevnější a slůvko „inovace“ jim po dlouhá léta vůbec nic neříkalo. Mnoho nespokojených zákazníků, kteří nejsou ze svého operátora příliš nadšeni a současně nevěří, že by to u jednoho ze dvou zbylých bylo lepší, si vstup dalšího plnohodnotného či virtuálního operátora už dlouho přejí. Vkládají do něj nemalé neděje a věří, že dravá štika by dokázala přinutit ke změně dobře usazené a vykrmené kapříky.


Klepněte pro větší obrázek

Čtěte také: Čtvrtý operátor v Česku? Kolotoč se roztočí na jaře

ČTÚ chystá na příští rok výběrové řízení na dalšího GSM operátora. Od nováčka se bude čekat rozpoutání cenové války.


Bude samozřejmě záležet na kandidátech, kteří se do výběrového řízení přihlásí. Přeci jen takový krok nutně představuje závazek začít brzy masivně investovat do výstavby infrastruktury a nic by na tom neměnila ani případná dohoda o národním roamingu s některým současným operátorem. A to bude v našich podmínkách ještě hodně těžké i kdyby se snad ČTÚ rozhodl toto operátorům nařídit.

Každopádně svůj zájem pro ekonomický deník E15 deklarovala GTS Novera, která v současné době nabízí fixní služby. Ráda by ale do svého portfolia zařadila také služby mobilní a stala se tak konvergovaným operátorem jako je O2 či nově T-Mobile. Na příkladu O2 je tato výhoda jasně viditelná. Operátor nabízí například levnější mobilní internet ke svému ADSL, poskytuje slevu na mobilní tarify NEON a nabízí vzájemné volání mezi dvěma mobilními čísly zdarma. A to už jsou dobré důvody, které zákazníky konkurenčních mobilních operátorů mohou nalákat k O2.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nového operátora čeká a nemine masivní investice do infrastruktury, neochota stávající trojice k nasmlouvání národního roamingu a v podstatě žádní volní zákazníci, kteří by ještě neměli jednu či více SIM karet konkurence

Svůj zájem zatím ani nepotvrdili, ale ani nevyloučili další alternativní fixní operátoři působící na tuzemském trhu, ale dá se předpokládat, že České Radiokomunikace se do tendru nepřihlásí. Jednak společnost odprodala značnou část T-Mobile a za další s něčím takovým se neslučuje její budoucí strategie, kterou ČRa formulovala po sňatku s magentovým operátorem. Jen pro pořádek, téměř 100% jistý je zájem společnosti Penta, respektive Mobilkomu provozující u nás síť U:fon postavenou na technologii CDMA.

Naproti tomu nechává výběrové řízení ledově chladným společnosti UPC a Rio Media, které u nás provozují kabelovou televizi, poskytují rychlé širokopásmové připojení k internetu a VoIP telefonii. „Záměrem RIO Media je provozování nejmodernějších optických sítí, proto o licenci pro poskytování mobilních služeb nemáme zájem. V této oblasti budeme působit jako distribuční partner a dodávat například televizní obsah pro mobilní telefony nebo VoIP služby,“ uvedla pro E15 obchodní ředitelka Ria Markéta Novotná.

Možná ale bude vše úplně jinak a vyhraje někdo ze zahraničí. Zájem už dříve naznačil (a později zase popřel) France Telekom, který své služby poskytuje pod značkou Orange. Spekuluje se rovněž o exotických operátorech jako je Three (více napoví analýza na na blogu pod odkazem níže), což je jedna z vícero aktivit hongkongské společnosti Hutchison Whampoa. Své obálky do tendru ale mohou poslat i jiní operátoři působící v Rusku či v Asii, především v Číně.


Klepněte pro větší obrázek

Čtěte také blog redaktorů: Irská 3 by byla česká jednička

Naši operátoři jsou předražení. V Irsku mají výhodnější tarify i levnější mobily, prostě takový malý mobilní ráj.


Do jisté míry bude také rozhodující zda se jejich představy o ceně za licenci střetnou s představou ČTÚ, potažmo našeho státu. Jak už jsem uvedl, koupě licence je v balíku peněž nutnou pro výstavu infrastruktury spíše marginální suma, ale ani tak nebude nikdo chtít zaplatit více, než bude nezbytně nutné.

Diskuze (33) Další článek: Motorola spustí vlastní obchod s aplikacemi pro Android

Témata článku: Příslušenství, Vzájemné volání, Operátor, Čtvrt, Irská, Nespokojený zákazník, Společnost upc, Budoucí strategie


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34