Easy Studio: software pro Samsung SGH-E700

Samsung pro své véčko SGH-E700 a další současné telefony uvolnil nový software pro práci s počítačem. Lze s ním editovat telefonní seznam, pracovat s textovkami, do telefonu nahrávat obrázky a vyzváněcí melodie.
Easy Studio: software pro Samsung SGH-E700

Protože standardní balení mobilního telefonu Samsung SGH-E700 neobsahuje cédéčko se softwarem, celý měsíc od představení tohoto mobilu se spekulovalo, jestli program pro spolupráci s počítačem bude k dispozici nebo ne. V druhém případě by to bylo přinejmenším mrzuté: z telefonu by se obrázky daly posílat pouze jako MMS, nové tapety a vyzváněcí melodie by bylo možné získat jen přes wap. Oba tyto způsoby jsou poměrně drahé a zdlouhavé.

Přání však byla vyslyšena a majitelé Samsungu SGH-E700 si mohou z internetu stáhnout softwarový balík EasyStudio. Zatím ale musí trochu hledat a dostanou se při tom až na švédský web Samsungu (www.samsung.se). Přímý odkaz pro stáhnutí souboru ZIP o velikosti 65 MB nabízíme zde.

EasyStudio lze používat se Samsungem SGH-E700 a dalšími třemi mobilními telefony nové řady: E100, X100 a X600. Programy jsou určeny pro operační systémy Windows XP, 2000, 98 a 95.

Tip: přečtěte si megarecenzi mobilního telefonu Samsung SGH-E700 a také článek s delšími zkušenostmi 

Čtyři stateční 

EasyStudio je balík čtyř programů, které se instalují samostatně:

  • PIMS & File Manager: slouží pro správu dat v telefonu
  • Image editor: je určen pro tvorbu tapet na displej
  • Internet Access: pro nastavení připojení k internetu přes mobil
  • Sample: galerie obrázků a vyzváněcích melodií

Samsung SGH-E700 je možné k počítači připojit buď prostřednictvím datového kabelu, který však asi ještě dnes neseženete, nebo pomocí infraportu. Při testech jsem zvolil druhou možnost – spojení přes infraport je však nutné v nastavení programu aktivovat.

PIMS & File Manager

Tento program je z celého balíku asi nejdůležitější. S jeho pomocí lze spravovat telefonní seznam, kalendář, pracovat s textovkami a se seznamy hovorů. Slouží také k přenášení obrázků a vyzváněcích melodií mezi mobilem a počítačem.

Po úspěšném spojení se do telefonu začnou načítat data, což není úplně nejrychlejší. V případě úplně plné karty SIM to je záležitost až na několik desítek sekund a tuto dobu musíte přetrpět pokaždé, když program spustíte.

 A čekáme ...

V okně se potom objeví zvlášť telefonní seznam na kartě SIM, zvlášť v telefonu, jednotlivé položky lze vybrat a zkopírovat či přesunout do paměti v počítači (a obráceně). Tímto způsobem lze telefonní seznam zálohovat. Podobně se pracuje i s textovými zprávami nebo přehledem hovorů, i s kalendářem. Program však vůbec nedokáže sáhnout na zprávy MMS uložené v telefonu.

   
Přehled položek v telefonním seznamu, práce s textovkami, kalendářem a seznamy hovorů

Při úpravách je možné pracovat s českými diakritickými znaménky, háčky i čárky se do telefonu správně přenesou, ačkoli přímo v něm je nelze napsat. Program při každé změně přímo sahá do paměti telefonu, nepracuje se v žádné dočasné databázi, které se potom celá nahraje do mobilu.

 Editace jména v telefonním seznamu

Při práci s telefonním seznamem lze využít různé importní a exportní funkce. Celý seznam lze například uložit do formátu CSV, do adresáře programu Microsoft Outlook apod. Zajímavý je také import kontaktů přímo z adresáře Microsoft Outlooku. Do velké paměti Samsungu SGH-E700 se vejde i velká databáze jmen a jediným důvodem, proč jsem tuto funkci nakonec nepoužil, bylo řazení položek podle křestních jmen a ne podle příjmení.

Ovšem pozor, v tomto případě nejde o synchronizaci dat s počítačem. Program nedokáže sledovat změny v telefonu a v Outlooku, nezvládne je posuzovat a slučovat dohromady. Vždy můžete jen stáhnout jednu databázi a celou - nebo ručně vybrané položky - potom nahrát do mobilu.

Klepněte pro větší obrázek Volba importních a exportních funkcí

Zvuky a melodie

Pomocí funkce File Manager lze do telefonu nahrávat nové tapety a vyzváněcí melodie, položky s ním můžete také stahovat z telefonu do počítače. Obrázek si před nahráním můžete prohlédnout, melodii poslechnout a do telefonu se tak dostane jen to, co opravdu budete chtít.

  
Nahrávání vyzváněcích melodií a obrázků do telefonu, stahování pořízených fotografií

Programový balík Easy Studio bohužel nelze vůbec použít pro práci s javovými aplikacemi. Do paměti, která je jim vyhrazena, se z počítače nijak nedostanete, nahrávání nových midletů je možné pouze prostřednictvím wapu.

Ukázkové obrázky a zvuky

Po nainstalování části Sample se na pevný disk počítače rozbalí více než tři sta obrázkových tapet na pozadí displeje a přes devadesát kvalitních čtyřicetihlasých vyzváněcích melodií ve formátu MMF. Mezi melodiemi jsou sice nejvíc zastoupeny kýčovité úpravy klasických melodií, vedle nich se ale dají najít i poslouchatelná zvonění. Osobně doporučuji hardrockové kousky HM.mmf nebo Wolf rock.mmf.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázky několika obrázků, které lze uložit na displej telefonu

Image editor

Pokud nestačí nabídnuté obrázky, můžete si další vytvořit v Image editoru. To je program pro jednoduchou úpravu grafických souborů do podoby vhodné k vystavení na displeji.

 
Prostředí Image editoru: obrázek si lze prohlédnout tak, jak bude vypadat na displeji

   Na obrázky lze aplikovat řadu různých efektů

Internet Access

Program Internet Access pomůže při nastavení připojení k internetu prostřednictvím mobilního telefonu Samsung. Kdybychom žili v západní Evropě, stačilo by vybrat zemi a mobilního operátora, u nás to máme složitější, protože musíme vyplnit i základní konfigurační údaje.

  
Česká republika není v hlavním seznamu zemí, část parametrů je proto
nutné zadat ručně; nastavit lze i pokročilé parametry

Jednotlivá nastavení se uloží do konfiguračních profilů, které lze poklepáním spustit a okamžitě se prostřednictvím mobilu připojit k internetu

 
Konfigurační profily a okno pro rychlé připojení k internetu

Chvála za to všechno

Samsung současné a budoucí uživatele modelu SGH-E700 i ostatních podporovaných telefonů určitě potěšil. Až nyní, po měsíci používání, jsem si díky softwarovému balíku konečně mohl z řady vyzváněcích melodií vybrat tu pravou - dříve, když jsem nové položky mohl do mobilu nahrávat pouze přes wap, se mi do toho nikdy nechtělo.

Je jen trochu škoda, že se program nedodává na cédéčku přímo s mobilem, balík o velikosti pětašedesát megabajtů není žádný drobeček a například přes GPRS bych ho asi nechtěl stahovat.

Diskuze (38) Další článek: Sony Ericsson Z600 má ze všech mobilů nejnižší vyzařování SAR

Témata článku: Samsung, Software, Studio, Velká databáze, Konfigurační profil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34