Elon Musk nacpe tisíce drobných jehel přímo do mozku. Postiženým tak umožní ovládat počítače

Elon Musk se znovu dostal do popředí zájmu. Jeho start-up Neuralink založený v roce 2017 představil výsledky své práce. Společnost pracuje na čipech, které mají lidem s tělesným postižením umožnit ovládat počítač nebo smartphone pomocí myšlenek.

Musk naznačil i to, že by nový vynález mohl pomoci bojovat proti některým poruchám mozku: „Většina lidí si to neuvědomuje, ale my můžeme tyto problémy vyřešit pomocí čipů.“ Doplnil také, že chce se svým startupem dosáhnout „symbiózy s umělou inteligencí“. 

Implantáty budou šetrně zapuštěny do mozkové tkáně. Jejich speciální schopností je, že dokáží snímat elektromagnetické impulsy přímo v nervové síti. Implantáty Muskovy společnosti dokáží tyto podněty rozeznat, a jejich nositel tak může myšlením ovlivnit to, co se bude dít. V lékařství takové technologie sice existují, ale Neuralink údajně vytvořila takové implantáty, které mozkovou tkáň téměř vůbec nepoškozují.

Elon Musk prozradil, že Neuralink pracuje na zařízení, které dokáže do mozku dostat příslušné implantáty. Základem technologie je velmi přesné umístění tisíců elektrod, drobných jehel s tloušťkou 4 a 6 mikrometry. To je zhruba třetina průměru lidského vlasu. Takovou operaci nezvládne člověk, proto Neuralink konstruuje robota s velmi přesnou optikou a mechanismem pro přesné umístění elektrod aniž by došlo k výraznému poškození cévního systému.

Server The New York Times ale uvedl, že Muskův nový projekt má před sebou ještě „dlouhou cestu“, než bude moc být použit pro komerční účely. 

Testování nové technologie probíhá zatím na myších a opicích, které dokázaly pomocí své mysli počítač ovládat. Musk však nyní doufá, že by se technologie mohla testovat na lidských subjektech. A to už příští rok. Neuralink by také nově měla spolupracovat s neurochirurgy ze Stanfordské univerzity.

Diskuze (12) Další článek: Nokia 7.2 nabídne tři fotoaparáty v kruhu. Hlavní snímač bude mít rozlišení 48 MPx

Témata článku: Technologie, EMUI, Elon Musk, Neuralink, SOB Top, Počítač, Muskovy, Elon, Elektroda, Mozková tkáň, Přesné umístění, Jehla, New York Times, Mozek, Implantát, Dojezd elektromobilu


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P40 Lite – tak trochu jiná střední třída

RECENZE: Huawei P40 Lite – tak trochu jiná střední třída

** Vyvážený mix nadprůměrných ingrediencí s přijatelnou cenovkou ** Vedle povedeného fotoaparátu možnosti videa zaostávají ** Chybějící služby Googlu jsou komplikací, nikoliv však neřešitelnou

Martin Herodek | 51

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 107