Elon Musk nacpe tisíce drobných jehel přímo do mozku. Postiženým tak umožní ovládat počítače

Elon Musk se znovu dostal do popředí zájmu. Jeho start-up Neuralink založený v roce 2017 představil výsledky své práce. Společnost pracuje na čipech, které mají lidem s tělesným postižením umožnit ovládat počítač nebo smartphone pomocí myšlenek.

Musk naznačil i to, že by nový vynález mohl pomoci bojovat proti některým poruchám mozku: „Většina lidí si to neuvědomuje, ale my můžeme tyto problémy vyřešit pomocí čipů.“ Doplnil také, že chce se svým startupem dosáhnout „symbiózy s umělou inteligencí“. 

Implantáty budou šetrně zapuštěny do mozkové tkáně. Jejich speciální schopností je, že dokáží snímat elektromagnetické impulsy přímo v nervové síti. Implantáty Muskovy společnosti dokáží tyto podněty rozeznat, a jejich nositel tak může myšlením ovlivnit to, co se bude dít. V lékařství takové technologie sice existují, ale Neuralink údajně vytvořila takové implantáty, které mozkovou tkáň téměř vůbec nepoškozují.

Elon Musk prozradil, že Neuralink pracuje na zařízení, které dokáže do mozku dostat příslušné implantáty. Základem technologie je velmi přesné umístění tisíců elektrod, drobných jehel s tloušťkou 4 a 6 mikrometry. To je zhruba třetina průměru lidského vlasu. Takovou operaci nezvládne člověk, proto Neuralink konstruuje robota s velmi přesnou optikou a mechanismem pro přesné umístění elektrod aniž by došlo k výraznému poškození cévního systému.

Server The New York Times ale uvedl, že Muskův nový projekt má před sebou ještě „dlouhou cestu“, než bude moc být použit pro komerční účely. 

Testování nové technologie probíhá zatím na myších a opicích, které dokázaly pomocí své mysli počítač ovládat. Musk však nyní doufá, že by se technologie mohla testovat na lidských subjektech. A to už příští rok. Neuralink by také nově měla spolupracovat s neurochirurgy ze Stanfordské univerzity.

Diskuze (12) Další článek: Nokia 7.2 nabídne tři fotoaparáty v kruhu. Hlavní snímač bude mít rozlišení 48 MPx

Témata článku: Technologie, EMUI, SOB Top, Elon Musk, Neuralink, Přesné umístění, Implantát, Elektroda, Počítač, Jehla, New York Times, Muskovy, Mozková tkáň, Mozek


Určitě si přečtěte

NÁVOD: Jak získat neomezený mobilní internet na léto za 100 Kč

NÁVOD: Jak získat neomezený mobilní internet na léto za 100 Kč

** Jedinečná šance okusit neomezený internet v mobilu od T-Mobilu ** Twist karta s kreditrem 200 Kč aktuálně v Bille za 99,90 Kč ** Surfovat neomezeně můžete celé léto, dokonce i v roamingu

Filip Kůžel, Aleš Pospíšil | 65

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 126

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 143