EMS: pošlete si logo, melodii nebo animaci

EMS jsou novým standardem, ke kterému se kromě Nokie hlásí všichni přední výrobci mobilů. EMS nám umožní posílat si v textovkách obrázky, melodie a animace. Nokia konečně nebude jediná, která tuto možnost má.
EMS: pošlete si logo, melodii nebo animaci
EMS jsou novým standardem, ke kterému se kromě Nokie hlásí všichni přední výrobci mobilů. EMS nám umožní posílat si v textovkách obrázky, melodie a animace. Nokia konečně nebude jediná, která tuto možnost má.

SMS jsou na světě již dlouhá léta. I když se v USA příliš neuchytily, v Evropě se jedná o hojně používaný způsob komunikace. Vždyť jen v lednu 2001 se jich po celém světe poslalo více než 20 miliard. SMS ale mají přijít do starého železa. Proč? Protože 160 znaků holého textu je v dnešní době přeci jen trochu málo. Přicházejí tedy EMS – Enchanced Messaging Service.

Co nám přinesou EMS?

EMS toho umějí podstatně více než jejich poněkud zastaralý předchůdci SMS. Samozřejmě, že do nich můžete psát text, ten jde ale na rozdíl od běžných textovek formátovat. Můžete mít tedy zarovnání vlevo, vpravo nebo na střed a můžete si zvolit jestli písmo bude malé, normální nebo velké. Velice pěknou funkcí je také volba řezu písma – můžete si zvolit normální, tučné, podtržené nebo přeškrtnuté písmo. Samozřejmě nechybí ani kurzíva.

Obrázky jsou další „novinkou“, kterou EMS zvládají. V uvozovkách to píši proto, že například telefony Siemens nebo Philips uměly do textovek vkládat obrázky již dávno. Takovéto textovky však šly posílat pouze mezi jednotlivými modely jednotlivých značek. Nyní konečně přichází standard, který by měl přenést obrázky do všech telefonů. U obrázků si opět můžete volit z několika druhů – malý, velký a s uživatelsky definovanými rozměry, které mohou být maximálně 96´64 bodů (to je zhruba displej telefonu SONY CMD-Z5). Otázkou ale zůstává, jak se budou tyto obrázky zobrazovat na displejích s menším rozlišením než bude velikost daného obrázku.

Když mluvíme ale o obrázcích, tak nesmíme zapomenout na ty pohyblivé neboli animace. Ty budou celkem dvou druhů – malé (8´8 bodů) a velké (16´16 bodů). Jedinou nevýhodou zatím zůstává, že jak obrázky, tak animace jsou v EMS specifikovány pouze s 1 bitovou hloubkou, tzn. že budou pouze černobílé.

Mluvící EMS

Co by to bylo za multimediální dobu, kdyby EMS neuměly také zvuky. EMS je samozřejmě umí, čímž už se podstatně liší od zastaralých SMS. Každý telefon jich bude mít pevně definovaných deset, a k tomu ještě bude obsahovat prostor pro další, uživatelsky definovatelné, zvuky. Když pak takovou EMS budete pročítat, tak poté, co se dostanete na určité místo ve zprávě, se daný zvuk přehraje. Tato funkce by mohla být v kombinaci s vhodnou animací obzvláště efektní.

Jak fungují EMS

EMS „zevnitř“ vypadají v podstatě stejně jako klasické textovky. Kromě textu zde ale naleznete nejrůznější formátovací znaky. Je to v podstatě něco jako, když se podíváte na běžnou webovou stránku. Vy vidíte text a nějaké obrázky podobně jako v textovém editoru, ale když si dáte v prohlížeči zobrazit zdrojový kód, tak zjistíte, že kromě textu a obrázků, které jste viděli, jsou zde ještě nejrůznější formátovací značky a na obrázky jsou zde pouze odkazy.

Co se posílání EMS týče, tak EMS se bude posílat naprosto stejně jako SMS, jen bude o něco delší (délka záleží na vás, ale jisté technologické omezení zde bude) a pokud přesáhnou délku jedné textovky, tak se odešlou po jednotlivých částech, které se pak v telefonu vybaveném EMS opětovně spojí do jedné zprávy. Zde ale narážíme na jeden, celkem podstatný problém. Jedna EMS bude dosti pravděpodobně účtována jinak než jedna SMS. Na to, jak toto účtování bude probíhat, si budeme muset ale ještě nějaký ten pátek počkat. A jak to bude se starými dobrými SMS? Pokud pošlete SMS na telefon s podporou EMS, zobrazí se bez problémů. Pokud se rozhodnete pro opačnou činnost, tak na telefon, který bude umět jen SMS, přijde několik textovek, kde kromě textu budou ještě zobrazeny nicneříkající formátovací znaky.

Ťuk, ťuk. EMS jsou již za dveřmi

Když ťuk, ťuk, tak to znamená, že EMS jsou opravdu za dveřmi a netrpělivě čekají, až je lidé začnou používat. Konsorcium výrobců, kteří ohlásili podporu EMS, se totiž chystá uvést první telefony s touto technologií již ke konci června 2001 (tedy za měsíc), nicméně Ericsson T29, který už je na trhu, tuto technologii (i když podle našeho názoru v omezené míře) používá.

A kdo že se přihlásil k podpoře této technologie? Jsou to Ericsson, který tuto technologii v podstatě vymyslel a vyvinul, poté Motorola, Siemens a Alcatel. Ten už ji koneckonců prezentoval na CeBITu ve svém novém modelu Alcatel OT 511. K EMS se také nesměle hlásí Panasonic a Samsung. Co se Sony týče, jeho divize mobilních telefonů se v podstatě slučuje s Ericssonem, takže příští modely Sony, pokud se tak ještě budou jmenovat, by EMS měly určitě podporovat.

Nokia: Smart Messaging nám stačí

A co Nokia? Tu zatím budete v uvedeném výčtu hledat marně. Ta se totiž zatím snaží prosadit svůj proprietární standard Smart Messaging, který funguje pouze na Nokiích a to ještě ke všemu téměř u každého modelu trochu jinak. Není tedy zatím ještě příliš jasné, zda Nokia bude stát paličatě za svým SmartMessagingem nebo jestli se připojí k ostatním výrobcům mobilních telefonů a začne také podporovat EMS. Její situace by se dala trefně označit názvem jednoho literárního díla Aloise Jiráska – Proti všem. Nicméně Nokia má jednu velkou výhodu – Smart Messaging tu už hezkou řádku let funguje a díky ní si můžete posílat melodie a loga na displej mobilu.

Diskuze (13) Další článek: Oskar: aktuálně z tiskové konference

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Sony CMD-Z5, Logo, Log


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14