Emulátory pro Symbian 60: počítačové hry v mobilu

Dnešní chytré mobilní telefony mají hardwarovou výbavu daleko výkonější než osobní počítače, které jsme obdivovali před deseti lety. Co takhle si zavzpomínat na legendární ZX Spectrum, Commodore nebo i modernější Game Boy a zahrát si na chytrém mobilu některou z tehdejších her?
Emulátory pro Symbian 60: počítačové hry v mobilu

Množství her určených pro operační systém Symbian se každým dnem rozšiřuje, ale náruživým hráčům to přesto nemusí stačit. Mnozí vzpomínají na doby již dávno minulé, kdy se podobně jednoduché hry hrávaly na tehdejších počítačích a herních konzolách. Pokud si chcete rozšířit arzenál her na svém chytrém mobilu se Symbianem máte možnost šáhnout také do archivu těchto starších her a pomocí emulátorů oprášit některé z tehdy oblíbených „pařeb“.

Emulátor a emulace.

Emulátor je program, který umožňuje počítači chovat se jako počítač úplně jiný. Co toto tvrzení znamená v praxi u mobilního telefonu? Například to, že mobilní telefon se po spuštění emulátoru bude chovat jako starší počítač nebo herní konzole. Nevýhodou emulátoru je to, že zařízení, na kterém emulátor běží, musí mít dvojnásobný výkon CPU oproti emulovanému počítači. Proto např. na Nokii N-Gage nespustíme hry pro Game Boy Advance, který má o pár MHz výkonnější procesor než samotná N-Gage. Programy pro legendární ZX Spectra, Game Boye či Commodore nebudou však dnešním mobilům činit žádné velké potíže.

Emulací rozumíme vlastní proces překladu programu určeného pro jiný počítač do jazyka srozumitelného počítači, na kterém je spouštěn. Emulace probíhá pomocí interpretačního překladače nazývaného emulátor.

PicoDrive

PicoDrive je program, který umí z vašeho telefonu se Symbianem Series 60 udělat herní konzoli Genesis, v Evropě též známou pod názvem MegaDrive. K dispozici pro ni je ohromné množství her, mezi nejlepší a nejznámější patří například Golden Axe, Lemmings, Sonic a další. Nevýhodou PicoDrive je, že neumí u některých her emulovat zvuk.

Stáhnout PicoDrive
Cena: Freeware

 
Nabídka emulátoru a ukázka jedné z her konzole Genesis

GoBoy

GoBoy je emulátor známé kapesní herní konzole Game Boy. Umí spustit jak soubory *.GB (Game Boy), tak i *.GBC (Game Boy Color). Takže už s sebou nemusíte nosit Game Boy, stačí vám Symbianový telefon Series 60. Umí emulovat i zvuk, ale to jen za pomoci patche GoBoy Plus, který umí také spouštět hry ze zip souborů a posílat ROM soubory jiným lidem, například pomocí Bluetooth. Patch už ale stojí € 10, narozdíl od GoBoye samotného, který je ke stažení zdarma.

Stáhnout GoBoy
Cena: Freeware

Stáhnout GoBoy Plus (trial)
Koupit
(€10)

   
Nabídka emulátoru a ukázky z her

Spectrian

Jde o emulátor osmibitového počítače Sinclair ZX Spectrum a to konkrétně modelů ZX Spectrum 48 (dnes již legendární gumák) a ZX Spectrum 128/+2/+2a. Používá hlavně formát TAP, tedy stejný formát, v jakém byly hry uloženy na kazetě pro počítač. Tento formát je i nejrozšířenější. Nebo lze použít formáty Z80 + SNA, tedy uložení kompletní paměti ZX Spectra za chodu. Při jeho spuštění program pokračuje od místa, kde byl uložen. Jedná se o nejlepší emulátor ZX Spectra, který je na S60 k dispozici a má obsáhlé možnosti nastavení. Za to se ale platí, v tomto případě € 15. Spoustu her najdete na World of Spectrum. Velkou recenzi programu najdete na Symbian Fóru.

Stáhnout demo Spectrian
Koupit
(€ 15)

  
Prohlížeč her a ukázka některých z nich

ZXBoy

Stejně jako Spectrian umožňuje spustit programy pro ZX Spectrum. Je však o poznání starší, nemá proto tolik možností jako jeho konkurent. Program se po instalaci rozdělí na dvě části – samotný emulátor ZXBoy a Game Browser, který umožňuje procházet a stahovat hry z World of Spectrum. Velkou recenzi programu najdete zde.

Stáhnout dem ZXBoy
Koupit
(€ 10)

   
Prohlížeč her a ukázky některých z nich (hrát můžete i s displejem naležato)

E32Frodo

E32Frodo je emulátorem známého počítače Commodore 64 z roku 1982. (Zajímavý web o něm a mnoho věcí ke stáhnutí najdete zde. Další dobrou anglickou stránkou je například www.c64.com.) V diskuzi na Symbian Fóru se řešila částečná nefunkčnost, resp. problémy při spouštění her. E32Frodo je freeware a existuje ve verzích se 16 a 256 barvami. Oficiální stránka emulátoru je zde. Další zajímavou informací může být, že program je Open Source a že existuje i ve verzích pro Nokii 9210i a Sony Ericssony Px00.

Stáhnout
Cena: Freeware

 Commodore vás vítá

Budoucnost?

Budoucnost emulátorů je růžová, se zvyšujícími se výkonu procesorů telefonů se jistě budou objevovat další emulátory počítačů a herních konzolí s vyššími výkony. Na internetových fórech se objevují informace, že by se měl objevit emulátor konzole SNES a podobných.

Přehled všech dostupných emulátorů pro Series 60 najdete zde (anglicky).

Diskuze (18) Další článek: Eurotel: až 300 minut měsíčně za korunu pro současné paušály i Go

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Hry, Nokia N-Gage, Emulátor, Počítač, Stejný formát, Oficiální stránka, Náruživý hráč, Gumák, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15