EPlayM: plná verze grafického MP3 přehrávače pro Psiony

O přehrávači MP3 pro kapesní počítače Psion jsem již na Živě psal zhruba před měsícem. Tehdy jsem v závěru článku vyjádřil přání, aby autor nezanechal vývoje a dodělal pro přehrávač grafické prostředí, které by nahradilo příkazový řádek. A hele, nová verze programu je tady a vypadá opravdu dobře.

Novou verzi programu si můžete stáhnout od nás. Samotný přehrávač má nějakých sto kilo, takže v paměti skoro nic nezabere. Kromě samotného programu si můžete nainstalovat rovněž ukázkový MP3 soubor Classic1.

Tip: Přečtěte si starší článek.

Jak jsem psal již v perexu článku, příkazový řádek starší betaverze byl nahrazena kompletním grafickým prostředím, které lze ovládat perem; klávesnici bohužel program ignoruje, což je docela škoda. Okno programu je přizpůsobeno tak, aby bylo viděl celé na S5/MX; majitelé Reva budou muset trošku rolovat. Velikost okna na obou mašinkách můžete vidět na obrázcích.

Klepněte pro větší obrázek

Na Psionu 5 MX se okno krásně vejde na obrazovku.

Klepněte pro větší obrázek

Emulátor Reva - vidíte, že okno není vidět celé...

Dlouho, babičko, dlouho

Hudební soubory můžete mít nahrané kdekoliv na disku, implicitně se hledá v adresáři Music. Bohužel, žádný z Psionů, ani netBook nebo netPad nemá datový kabel připojitelný na USB, takže kopírování MP3 souborů přes sériový kabel bude hodně pomalé.

Program umí vytvářet playlisty, které lze i ukládat na disk. Při přehrávání lze využít funkci Shuffle, která přehrává písničky v náhodném pořadí a Repeat, která playlist opakuje. Jinak jsou funkce standardní: přehrání, pauza, posun vpřed a zpět, skok na další písničku. Zajímavá je funkce Scale, která digitálně zvýší hlasitost zdrojového souboru, aniž by se měnila hlasitost reproduktoru. Protože jsou soubory s hudbou přiřazeny k přehrávači, můžete hudbu přehrávat přímo ze správce souborů.  

Kvalita nic moc

Podle mých krátkých testů je zcela nemožné poslouchat na Psionu 5 MX soubor MP3 stereo v kvalitě128 kb/s, dokonce i při polovičním bitrate se počítač občas seká. Ideální je tedy 56 kb/s, ve kterém je nahrána i dodávaná ukázka. Pokud si chcete hudbu MP3 na Psionu poslouchat, musíte svoji existující hudbu překódovat do nižší kvality; jinak budete slyšet jen úryvky. Pokud však máte netBook (netPad), budete spokojeni. Ten totiž přehraje i běžný 128kb/s soubor, aniž by bylo výrazněji patrné zpomalení počítače.

Bohužel, kvalita reproduktoru běžných Psionů (S5 5M, Revo) není nijak vysoká, resp. je hodně špatná. I přesto, pokud zrovna neočekáváte hifi výstup, budete docela spokojeni. Podstatně lépe jsou na tom majitelé netBooků, případně netPadů, které mají 12bitovou zvukovku. I když to stále není stejné jako na běžném PC, je znát výrazné zlepšení. Za to ale nemůže program, ale hardwarové vybavení Psionů - s tím se nedá nic dělat.

A po chvíli zhasnul

Spokojenému poslouchání však brání jedna docela velká překážka: stejně jako přehrávání jakýchkoliv zvuků na Psionech i zde je odběr energie velmi vysoký - 280-300 mA bez zapnutého podsvícení. Když jsem podsvícení na S5 MX zapnul, hudba se začal přerušovat, až nakonec zvuk vypadl úplně. MP3 přehrávač je tedy solidní baterko-žrout. Na rychlejším netPadu je situace podobná - přes 300 mA s maximálním podsvícením, okolo 250 mA s minimálním podsvícením. Nemá tedy smysl poslouchat MP3, aniž byste byli připojeni k síťovému napájení. Přehrávání MP3 v Psionu je tedy spíše nouzovou záležitostí vzhledem k vysoké spotřebě energie.

Ale i přesto díky autorovi, který ukázal, že Psiony se svými multimediálními schopnostmi nepatří do starého železa.

Váš názor | Hry po kapesní počítače Psion, část V.

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Plná verze, Graf, Přehrávač, Psion, Verze, Krátký test

Určitě si přečtěte

ČD aktualizovaly aplikaci, In karta může konečně do mobilu. Vytvoříte ji zdarma

ČD aktualizovaly aplikaci, In karta může konečně do mobilu. Vytvoříte ji zdarma

** Stojíte o In kartu, ale nikdy se vám nechtělo ji složitě vyřizovat? ** S aplikací Můj Vlak je to snadné, fyzicky už kartu potřebovat nebudete ** 25% sleva na tři roky vyjde na necelou tisícovku, pro mladé 490 Kč

16.  1.  2018 | Pospíšil Aleš | 19

Tohle bude hit roku 2018. Čtečka v displeji je pomalejší, ale stejně ji budete chtít

Tohle bude hit roku 2018. Čtečka v displeji je pomalejší, ale stejně ji budete chtít

** Vivo všem vypálilo rybník, má první smartphone se čtečkou v displeji ** Vivo začne prodávat v prvním čtvrtletí a brzy dostane řadu konkurentů ** Čtečka od Synaptics pracuje s OLED panely, IPS displeje mají smůlu

15.  1.  2018 | Chroust Martin, Kůžel Filip | 112