Ericsson: alespoň v něčem jednička

Na svou demisi v mobilech má švédský výrobce velice lukrativní náplast: dokázal utržit 31 miliard dolarů za vybavení pro telekomunikace.
Ericsson: alespoň v něčem jednička
Na svou demisi v mobilech má švédský výrobce velice lukrativní náplast: dokázal utržit 31 miliard dolarů za vybavení pro telekomunikace.

První světová osmička výrobců telekomunikačního vybavení (tj. infrastruktury, ne „drobotiny“ pro koncové uživatele) je až neuvěřitelně vyrovnaná - obrat prvního Ericssonu je 31 miliard dolarů, osmý Alcatel trží 22 miliard. To také znamená vypjaté konkurenční prostředí, kde jsou všichni hráči zhruba stejně silní, všichni dramaticky investují do technologického vývoje a kde se může i drobná chyba pekelně vymstít. To potvrzuje případ Lucentu, který jen drobně zakolísal, spadl z předloňského prvního místa na třetí a firma je ve vážných finančních problémech. Tabulka první osmičky je velmi zajímavá a vypadá takto:

Firma Rok 2000 Rok 1999
Ericsson 31,3 25,7
Nortel 30,3 21,3
Nokia 27,2 20,1
Lucent 25,8 33,8
Cisco 23,9 15,0
Siemens 22,8 20,0
Motorola 22,8 19,7
Alcatel 21,6 17,1
Celkem osmička 205,7 172,7

Obraty jsou přepočtené z lokálních měn na miliardy dolarů.

Jediný, který poklesl, je Lucent Technologies a zdá se, že o hodně – firma ale loni vyčlenila svoji jednu divizi do samostatné firmy Avaya (také se zabývá telekomunikačním vybavením) a v součtu s Avayou by Lucent utržil 33,2 mld. dolarů – i tak by to ale byl pokles. Čísla pocházejí z výzkumu firmy Gartner Group; ta k nim má několik poznámek. Velmi pěkný růst Nokie by se v příštích letech měl zpomalit; firma nemá dostatek produktů, které by mohly další růst zapříčinit. Nejrychlejší růst (o více než 50 %) zaznamenalo Cisco, které se do této výlučné osmičky propracovalo docela nedávno a už je nyní na pátém místě – i zde se ale očekává, že se jeho růst zpomalí nebo dokonce zastaví. Rok 2001 se ale očekává pro všechny tyto firmy jako docela špatný: stagnace je evidentní a stejně tak je zřejmé, že telekomy a mobilní operátoři podstatně utnou investice právě do telekomunikačního vybavení. Gartner proto tvrdí, že letos se bude spíš tržit na různých opravách a servisech než na zbrusu nových instalacích - z toho výrobci zařízení určitě radost nemají. Těžký rok – a možná jich bude i více – má podle Gartnera nejlépe přečkat jednak Ericsson, který skvěle umí GSM sítě a má výborně našlápnuto v 3G, a pak Nortel, který zase nejlépe na světě umí žádanou „optiku“.

Stojí také za zmínku se podívat na celkový obrat první osmičky: dvě stě miliard je gigantická suma na jakýkoli průmysl. Ukazuje se, že tento rychle rostoucí segment se dnes vyrovná výrobě počítačů, periferií nebo software – celkový obrat segmentu této skupiny (nejedná se o celkové obraty zmíněných firem, jenom jejich část!) několikanásobně převyšuje obraty takových gigantů, jako je IBM, HP nebo Intel.

Váš názor Další článek: Černý puntík: Paegas by měl lépe informovat

Témata článku: Ericsson, Ostatní, Ericsson, První Ericsson, Jednička, Švédský výrobce, Rostoucí segment, Drobná chyba

Určitě si přečtěte