Ericsson: držák na opasek je nebezpečný

Společnost Ericsson již nějaký čas dodává ke svým telefonům originální klip na opasek. Tento klip se dodává k typům T28s, R320s, R520m, ale i k některým novějším telefonům této značky. Jeho užívání ale může být pro vašeho mobilního miláčka poněkud nebezpečné. Může se totiž ne vaší vinou rozbít.
Ericsson: držák na opasek je nebezpečný

Originální řešení

Výše zmíněné telefony Ericsson mají poměrně originální řešení pouzdra. Žádné totiž nepotřebujete. Do telefonu našroubujete na místo k tomu určené šroubek, který najdete přímo v krabici od telefonu. Tento šroubek pak zacvaknete na klipu na opasek a je to. Telefon je bez obalu a přitom jej můžete nosit bez problémů na svém opasku. Tedy to „bez problémů“ je jen zdánlivé.

Klepněte pro větší obrázek

Pozor na něj!

Jak klip funguje již víme, teď ale k tomu jak klip používat. Ačkoliv se jedná o klip na opasek, tak se jeho nošení na opasku nejeví jako příliš bezpečné. Klip se kromě toho po čase ochodí, takže v něm telefon příliš nedrží. Pokud jste zvyklí nosit telefon spíše vzadu, pak si musíte dát v případě modelu R320s obzvláště velký pozor. Téměř při každém nastoupení do auta totiž telefon z klipu vypadne a spadne na zem. To ale „ertřistadvacítce“ příliš nevadí, protože pád na rovnou plochu z půl metru s ní nic neudělá.

Zrada číslo dvě je ale v tom, že se může stát, že se klip po delším používání a častém nasazování na opasek samovolně rozpadne na dvě části, čímž na opasku přestane držet. Při chůzi pak může dojít k tomu, že telefon spadne i s klipem. Přesně to se mi stalo na dovolené uprostřed lesa. Telefon spadl asi z metrové výšky na kámen a najednou přestal jít displej.

Klepněte pro větší obrázek

Návštěva v servisu

Po návratu z dovolené jsem navštívil společnost GSMobil, kterážto provozuje autorizovaný servis telefonů Ericsson. Svůj problém jsem technikovi vysvětlil a on mi k mému údivu odpověděl, že záruka se bude na opravu vztahovat pouze v případě, že budou poškozené kontakty a nebude poškozený displej. Požádal jsem ho tedy, jestli by mohl zjistit, zda je displej poškozený či ne a kolik by stála případná oprava. On mi řekl, že v případě, že nebudu chtít telefon opravit, tak budu muset zaplatit manipulační poplatek ve výši 300 Kč. S tím jsem tedy souhlasil a telefon mu dal. Za 5 minut mi pak přišel v ruce ukázat rozbitý displej, který byl prasklý v místě, kde můžete na fotografii na telefonu vidět prasklinu (displej totiž pokračuje ještě do míst, kam zvenčí nevidíte) a že by oprava stála 2.600 Kč (bez DPH). Telefon jsem si tedy nechal vrátit neopravený a zkusil jsem se zeptat na tento problém přímo v české divizi mobilních telefonů Ericsson.

Co na to Ericsson

Bylo mi divné, že když se telefon následkem použití originálního příslušenství rozbije, že by jeho oprava nespadala pod opravu záruční. Stanovisko Ericssonu bylo ale stejné. Na poškození přístroje vzniklé používáním originálního klipu na opasek Ericsson se záruka nevztahuje.

Zkoušel jsem se ještě podívat do záručních podmínek společnosti Ericsson, které jsou uvedeny v manuálu k telefonu. Zde jsem nalezl, že:

Záruka se nevztahuje na poruchy výrobku způsobené použitím jiného než originálního příslušenství Ericsson.

Logickou negací tohoto výroku (a matematici mi dají snad za pravdu) však získáme větu, že:

Záruka se vztahuje na poruchy výrobku způsobené použitím pouze originálního příslušenství Ericsson.

Z této věty by však mělo vyplývat, že se záruka na tento typ poškození telefonu vztahuje, takový je alespoň můj osobní názor. Podle bodu tři se záruka nevztahuje pouze na:

žádné vady výrobku způsobené normálním opotřebováním, nesprávným používáním včetně, ale bez omezení na použití jiným než normálním způsobem a běžným způsobem v souladu s pokyny Ericsson pro použití a údržbu výrobku, nehodou, úpravou nebo přizpůsobením, vyšší mocí, nesprávnou ventilací a poškozením vlivem kapaliny.

Ve výše zmíněných pokynech pro bezpečné a efektivní použití pak najdete větu:

Používejte pouze originální příslušenství Ericsson, jinak může dojít k ztrátě výkonu, poškození telefonu, požáru, zasažení nebo úrazu elektrickým proudem.

Nezbývá mi tedy než varovat před tímto nebezpečným klipem na opasek, neboť pokud vám náhodou díky tomuto klipu telefon upadne a rozbije se, pak si budete muset jeho opravu zaplatit sami.

 

Diskuze (26) Další článek: Zajímavý koníček: sběratel mobilních telefonů

Témata článku: Ericsson, Smartphony, Příslušenství, Ericsson, Případná oprava, Držák, Rozbitý displej, Poškozený displej, Nebe

Určitě si přečtěte