Ericsson otestoval v Norsku malý autonomní trajekt připojený k 5G síti

Ericsson otestoval v Norsku malý autonomní trajekt připojený k 5G síti

Výrobce telekomunikační infrastruktury Ericsson testuje 5G sítě pro nejrůznější účely. Jedním z těch hojně využívaných má být do budoucna autonomní doprava, těžící z rychlé odezvy 5G sítí v řádu milisekund. V norském Trondheimu proběhl na sklonku roku 2019 test malého autonomního trajektu.

Na testování spolupracoval Ericsson s operátorem Telia a norskou technologickou univerzitou NTNU. Malý trajekt MilliAmpére pro osobní dopravu sloužící k převozu lidí přes fjordy byl připojen k 5G síti a řízen umělou inteligencí. 5G vybavení od Ericssonu umožnilo bezpečný přenos velkého objemu dat potřebných pro podporu autonomního trajektu.

Klepněte pro větší obrázek
Společnost Ericsson testovala autonomní trajekt připojený k 5G síti v norském Trondheimu (Foto: NTNU)

Trajekt  je vybavený senzory, které monitorují nejen jeho okolí, ale také řídicí systém na palubě. Tento proces generuje velké množství dat, která je třeba sdílet s řídicím centrem. Při testování dosahovaly přenosové rychlosti až 200 Mb/s u nahrávání a více než 1 Gb/s u stahování dat.

Díky rychlé analýze a zpracování dat se plavidlo dokáže samo vyhnout překážkám v cestě, umí změřit vzdálenost do přístaviště a také bezpečně zakotvit. V případě nouze lze plavidlo dálkově ovládat lidským operátorem z řídicího střediska prostřednictvím stejné mobilní sítě.

Ukázka dokování autonomního trajektu:

Diskuze (3) Další článek: Tak nakonec to bude Galaxy Z Flip. Na koncepčním videu vypadá impozantně

Témata článku: Technologie, 5G, Ericsson, Autonomní vozidla, Trajekt, Telia, Data, Norsko, Síť


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

** Samsung se letos zaměřil na střední třídu, a my jsme otestovali další výsledek jeho snažení ** Galaxy A50 vás naláká na skvělý displej, velkou baterii a trojitý fotoaparát ** Plastová konstrukce nevadí, vůbec poprvé jsme si Samsungů vyzkoušeli optickou čtečku otisků prstů.

Martin Chroust | 27

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

** Xiaomi Mi 9 má ambice dobýt ty nejvyšší příčky za polovinu ceny ** Vůbec poprvé (v rámci značky) tak přichazí s trojitým fotoaparátem ** Snapdragon 855 mu pak zajišťuje bezprecedentní výkon

Milan Měchura | 51

RECENZE: Nokia 7.2 – elegantní odkaz na fotografické Lumie

RECENZE: Nokia 7.2 – elegantní odkaz na fotografické Lumie

** Jednoduchost, elegance a čistý operační systém, to je Nokia 7.2 ** Hlavním tahákem je velmi pěkný displej a kvalitní fotoaparát ** Naopak zklamáním bude výsledné video či obyčejná sluchátka

Jakub Vrbacký | 8