Ericsson R380 – „chytrý“ telefon pro náročné

Nový mobil Ericssonu R380 se velikostí z vzhledem téměř neliší od manažerského telefonu R320. Podobně jako Nokia 9110 má však skrytou tvář – kapesní počítač. Je však menší, lehčí a zdá se, že i více přítulný.
Ericsson R380 – „chytrý“ telefon pro náročné
Nový mobil Ericssonu R380 se velikostí z vzhledem téměř neliší od manažerského telefonu R320. Podobně jako Nokia 9110 má však skrytou tvář – kapesní počítač. Je však menší, lehčí a zdá se, že i více přítulný. Pokud jste byli na Invexu, mohli jste si jej navíc sami osahat.

Jen jeden velký displej

Prvního rozdílu mezi Ericssonem R380 a Nokií 9110 si všimnete záhy. Nokia 9110 má dva displeje, jeden klasický pro telefon, druhý velký se skrývá uvnitř a objeví se až tehdy, když telefon otevřete podobně jako běžný kapesní počítač. Oproti tomu R380 má displej jen jeden – v klidovém stavu vypadá telefon tak, jak jej vidíte na obrázku, tedy jako R320. Klávesnici však lze odklopit; pod ní se skrývá zbytek velkého displeje (viz další obrázky).

V pohotovostním stavu se tváří jako obyčejný mobil. Na displeji vidíte jméno sítě, stav nabití baterie a sílu signálu. Po otevření, tedy odklopení klávesnice, se telefon změní v kapesní počítač. Zvláštní je také kryt s klávesnici – využívá se toho, že displej je dotykový. Klávesnice je membránová, takže tlačítka prostě promačkáváte na displej. Protože kryt není aktivní, tudíž jeho odklopením nepřijmete hovor, téměř nic se nestane, když jej ulomíte. Všechny operace totiž můžete provádět přímo z „počítače“, v zásadě ani nemusíte telefon zavírat – k telefonnímu seznamu, zprávám apod. máte přístup jak při zavřené klávesnici (přístroj se chová jako telefon), tak při otevřené klávesnici (přístroj se chová jako kapesní počítač).

Komfort v kapse

Telefon, resp. kapesní počítač, se ovládá stylusem, tedy dotykovým perem. To je uloženo v baterii, nikoliv přímo v telefonu. V baterii je tedy malá díra, proto nelze používat baterie z Ericssonu R320; ostatní příslušenství by však mělo být stejné. Velikost displeje je menší než u Nokie 9110, 300 na 100 bodů, bohatě to však stačí jak zobrazení všech potřebných informací, tak pro psaní poznámek nebo zobrazení wapových stránek.

A co všechno telefon umí? Jak už jsem naznačil, má WAP, který je díky velkému displeji velmi komfortní. Umí také posílat a přijímat poštu, podporuje protokoly IMAP4, POP3 a SMTP. Poštu lze samozřejmě synchronizovat s poštovními programy, podporovány jsou programy Lotus Notes, Organizer a Outlook. K telefonu dostanete také kabel, jinak je možné spojit mobil s počítačem přes infračervený port. Velikost paměti je jen 2 MB, takže byste si měli dát pozor, abyste paměť nezahltili stovkami e-mailů. Synchronizovat lze samozřejmě i kontakty a úkoly, nejenom poštu.

Pisálci si přijdou na své

A jak se na R380 píše? Můžete si zapnout emulaci klávesnice, podobně jako u PDA s operačním systémem Windows CE. Na displeji se ukáže malá klávesnice, na níž jednotlivé znaky vyťukáváte. To však není příliš pohodlné, proto máte k dispozici i druhý způsob – rozpoznávání písma, které napíšete na displeji. Při troše cviku je tento způsob podstatně lepší, kdo má Palma, dá mi jistě za pravdu.

Telefon má samozřejmě kalendář a „úkolovník“, tedy organizér času. Můžete si také kdykoliv zapisovat poznámky, které se neváží k určitému datu či času. Ovládání telefonu je velmi pohodlné, a to jak v zavřeném, tak v otevřeném stavu. Zvláštní je, že pokud je telefon zavřený, jste funkčně omezeni oproti běžným telefonům – některé klasické operace lze prostě dělat jen v režimu kapesního počítače.

     

Snad bude i český

Zatím nevíme, kdy se telefon objeví na trhu ve finální podobě. Jeho cena by se mohla pohybovat někde na úrovni Nokie 9110, dokázal bych si ji představit i níže vzhledem k faktu, že R380 má méně funkcí (např. chybí internetový prohlížeč), menší displej a podle všech údajů není rozšiřitelný, tj. nepůjdou do něj nahrávat další aplikace. I tak je to špičkový přístroj pro manažery všeho druhu.

Parametry

  • Rozměry: nezjištěny
  • Hmotnost: 164 g
  • Baterie: nezjištěna
  • Maximální pohotovostní doba: 110 hodin
  • Maximální doba hovoru: 4 hodiny 50 minut
  • Sítě: 900 a 1800 MHz
  • Paměť: 2 MB
  • Displej: 300 x 100 bodů při otevřené klávesnici
  • Zvonění: 18 typů
  • Další funkce: modem, infračervený port, WAP, organizér, kalendář, poznámky, hlasové vytáčení a odpověď, hodiny včetně světového času, budík, operační systém Symbian, kalkulačka, hry
Diskuze (12) Další článek: Odkud z webu odeslat textovou zprávu na mobil

Témata článku: Ericsson, Smartphony, Ericsson, Chytrý, Telefon


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80