Ericsson R520: švédský trhák za rozumnou cenu

Již koncem minulého roku se měl objevit výjimečný a všemi očekávaný Ericsson R520. Čím je tento mobilní telefon tak zvláštní? Inu – umí vše, na co si vzpomenete.
Ericsson R520: švédský trhák za rozumnou cenu
Již koncem minulého roku se měl objevit výjimečný a všemi očekávaný Ericsson R520. Čím je tento mobilní telefon tak zvláštní? Inu – umí vše, na co si vzpomenete.

Poznámka: mobil jsme měli v ruce pouze na CeBITu. Tento článek shrnuje všechny známé parametry a je obohacen o krátké zkušenosti s mobilem. Nejde tedy o klasickou recenzi, kterou zveřejníme později.

Design? Prostě stylový!

Věřím, že většina z vás již R520 viděla alespoň na obrázcích. Je to taková dlouhá placka. Jeho rozměry jsou 130 x 50 (výška x šířka), tloušťka jen 16 milimetrů – podobně tenký je Ericsson R320. Ve stříbrné barvě vypadá R520 opravdu elegantně, o nic hůř nevypadá tento telefon ve známější béžovošedé (na CeBITu byl vystaven ve stříbře). Jedinou vadou na kráse je černá, celkem dlouhá anténa, která výslednou délku telefonu ještě zvětšuje. Na první pohled vás zaujme velký, zeleně podsvícený displej (rozlišení je 101 x 67 bodů), který umožňuje zobrazit 4 až 6 řádků textu v závislosti na zvolené velikosti písma (tři stupně), což ocení hůře vidící uživatelé.

Na kopečku v Africe

Ovládání telefonu není nijak složité. Rozhodně nebudete muset studovat manuál, abyste se dostali do telefonního seznamu. Pro začátečníky přidal Ericsson praktickou nápovědu. Nevíte co ta která položka znamená? Zůstaňte na ní a po chvilce se vysune jednoduchá nápověda. Vcelku zajímavé je i tlačítko, které na první pohled vypadá jako přímý vstup do telefonního seznamu. Jeho stiskem se vám objeví standardní menu, avšak ochuzené o položky, které jste v poslední době nepoužívali. Některé funkce, jako třeba přidání položky do telefonního seznamu jsou však zbytečně krkolomné. Na druhou stranu umí R520 uložit telefonní číslo nebo e-mailovou adresu přímo z přijaté textovky. E-mailovou adresu? Ano! Erpětsetdvacítka obsahuje e-mailového POP3/SMTP klienta, jež vám dovolí vyřizovat svou poštu, aniž byste použili WAP, či se připojovali k Internetu.

Vše, na co si vzpomenete

Začneme od základní věci – telefonního seznamu. Přístroj obsahuje slušných 511 pozic a každá může obsahovat jméno, číslo mobilního telefonu, číslo domů, či do práce, e-mailovou i klasickou adresu a další informace. Telefon je triální – podporuje našich 900 a 1800 MHz, ale i „amerických“ 1900 MHz, což jistě ocení nejeden cestovatel. Absence vibračního vyzvánění by byla v této třídě jistě velkou ostudou. Pro zkrácení volné chvíle si můžete zahrát jednu ze dvou her; tenis můžete hrát dokonce i ve dvou. Tentokrát ale ne přes infraport, jak jsme byli zvyklí u Nokie, ale přes mnohem pohodlnější Bluetooth. Rychlé datové přenosy a schopnost komunikovat se svým „okolím“ je hlavní devízou tohoto telefonu. Vedle synchronizace s PC nebo PDA, ať už přes kabel, IrDA, či Bluetooth, to jsou oba u nás již používané datové přenosy HSCSD a GPRS.

GPRS a WAP

R520 je první Ericsson s podporou rychlých datových přenosů GPRS (general packet radio system). Hlavním rozdílem GPRS a HSCSD je v tom, že u GPRS neplatíte za dobu strávenou čtením, ať už internetových či wapových stránek, nýbrž za přenesená data. Podle odborníků má GPRS vzkřísit – přiznejme si – skomírající WAP. Dnešní ceny pohybující se zhruba od jedné do tří korun za minutu jsou skutečně přemrštěné. Wapování tak není o pohodlném přečtení nových zpráv a informací, popřípadě vtipů a horoskopů, nýbrž o rychlém klikání – přečtení – odpojení, což je jistě škoda. Cena za přenos dat při surfování po internetu přes GPRS z praktických zkušeností také není nejlevnější. Navíc Ericsson zavedl podporu prediktivního vkládání textu T9 i do wapového prohlížeče, čímž se zadávání informací zrychlí. Nastavit si můžete až pět wapových profilů a 25 záložek pro rychlý přístup na své nejoblíbenější stránky, což je, dle mého názorů, dostačující počet.

Umí i HSCSD

Další „rychlá data“ představuje technologie HSCSD mohutně podporovaná zejména Nokií. HSCSD nám umožní přenášet data rychlostí až 4,5krát rychleji než u běžných mobilních telefonů, tedy 43,2 kb/s, což je rychlost minimálně srovnatelná se stolními faxmodemy! Tuto technologii u nás podporuje zatím jen EuroTel, jež si účtuje za každou započatou minutu 2,05 Kč (rozuměj: u HSCSD se platí za čas, ne za přenesená data jako u GPRS). Navíc můžete využívat HSCSD roaming již v šestnácti světových zemích. Oba druhy rychlých datových přenosů mají své klady i zápory. GPRS je vhodné pro wapování, či čtení internetových deníků. Navíc jste „pořád na drátě“, tudíž dostanete svou poštu bez nutnosti se k Internetu připojovat. HSCSD je zase vhodnější pro stahování pošty a objemných dat.

Tip: O HSCSD, roamingu a cenách za datové služby EuroTelu jsme psali zde!

Bluetooth: bez drátu kamkoliv

R520, jako první mobilní telefon, má v základní výbavě technologii bezdrátového přenosu dat Bluetooth. „Modrý zub“ pracuje ve frekvenčním pásmu 2,4 GHz a umožňuje nám přenášet data až do vzdálenosti deset metrů bez použití kabelů či přímé viditelnosti jako u IrDA. Bluetooth si bude postupem času (jedná se zatím o nepříliš rozšířenou technologii) rozumět s PDA, headsety, tiskárnami, Mp3 přehrávači, ostatními mobilními telefony atd.

Poznámka: Bluetooth můžete už dnes využívat např. s bezdrátovými sluchátky Ericsson nebo si koupit bluetooth baterii pro Nokii 6210.

Absolutní hands-free

Zdaleka neposlední zajímavou funkcí je hlasové ovládání. A to doslova. Hlasem můžete přijmout i odmítnout hovor, začít i ukončit nahrávání záznamníku, měnit profily, nebo vytáčet čísla. Když chcete někomu zavolat, třeba z automobilu nemusíte se pětsetdvacítky ani dotknout. Stačí říct „magické slovíčko“, jež si dle libosti nadefinujete, a telefon zapne rozpoznávání hlasu. Pak stačí říct jméno volaného či další příkaz. Přístroj vše ostatní zařídí sám, automaticky také zapne hlasitý odposlech. Tomu říkám bezpečné telefonování za jízdy.

Baterie a výdrž

Ericsson bude nabízet k R520 tři druhy baterií.

Standardní ultratenká Lithium-polymerová baterie o kapacitě 600 mAh udrží telefon v pohotovosti až 300 hodin, nebo maximálně jedenáct hodin hovoru, což jsou parametry, na tak tenkou baterii (měří jen 4,4mm), přinejmenším zajímavé.

Střední baterie je typu Li-Ion o kapacitě 850 mAh. Její tloušťka je 9,4 mm a hmotnost 38 gramů. Odměnou za vyšší hmotnost i celkovou velikost je delší doba hovoru (4,5 – 15,5 hodiny) i pohotovosti na úctyhodných 225 – 435 hodin.

Vysokokapacitní baterie je vyrobena z iontů lithia o kapacitě úctyhodných 1400 mAh. Je pravda, že nám telefon ztloustne o téměř 14 milimetrů, ovšem pohotovostní doba až 715 hodin, což je jeden celý měsíc, a doba hovoru až 25,5 hodiny je skutečně lákavá. Představte si, že byste svůj mobilní telefon nabíjeli jen jednou za měsíc.

Je něco, co neumí?

Jedna věc Ericssonu R520 chybí, a to zabudovaný MP3 přehrávač. Ten lze ale přikoupit jako externí modul. Na druhou stranu věřím, že mnoho uživatelů této funkce nevyužije. Navíc by to jistě o dost zvedlo cenu, jež je, jak jsem se již zmínil v úvodu, výborná. R520 se sice zatím u nás neprodává, ve světě jej však seženete za fantastických 400 dolarů, což je zhruba 16 tisíc korun. No uznejte, že na telefon jež podporuje HSCSD, GPRS, Bluetooth, hlasový záznamník, kalendář, a v neposlední řadě má velkou paměť na kontakty, je to cena výborná. Nyní už stačí jen počkat, až naši operátoři začnou Ericsson R520 nabízet, pak přijít do obchodu, na pult dát své těžce vydělané peníze a domů si s klidem výhodné koupě odnést to nejlepší na trhu. Podle našich informací by se v Česku měl objevit do konce měsíce dubna.

Ve zkratce:

  • Mobilní telefon Ericsson R520
  • Rozměry: 130 x 50 x 16 mm
  • Hmotnost: 105 g se standardní ultratenkou baterií
  • Baterie: Li-Pol 600 mAh
  • Pohotovostní doba: až 300 hodin
  • Doba hovoru: až 11 hodin
  • Sítě: 900/1800/1900 MHz
  • Datové přenosy: GPRS, HSCSD
  • Bezdrátová komunikace: IrDA, Bluetooth
  • Další funkce a vlastnosti: synchronizace s PC nebo PDA, kalendář, paměť na 511 jmen s více položkami, profily, vibrační vyzvánění, prediktivní vkládání textu T9, WAP (verze 1.2.1), e-mailový klient, hlasitý odposlech, hodiny, datum, budík, kalkulačka, SIM Toolkit, EFR, spořič displeje, dvě hry, hlasový záznamník, hlasové ovládání a další
Diskuze (28) Další článek: Kapesním zařízením se má dařit, ale nejsilnější budou mobily

Témata článku: Ericsson, Smartphony, Ericsson, Trh, Vidící uživatel, Jednoduchá nápověda, První Ericsson, Standardní menu, Vysokokapacitní baterie


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15