Ericsson T39 a R520: průlom smůly velkého Švéda?

Zisk Ericssonu z prodeje mobilních telefonů od jisté doby neustále klesá a loňský rok byla tato divize dokonce ve ztrátě. Zmenšuje se také podíl této společnosti na trhu. Proto společnost sáhla k několika opatřením, které ji mají vrátit zpět na výsluní; tam ji pomohou bezesporu také její nové mobilní telefony.
Ericsson T39 a R520: průlom smůly velkého Švéda?

Pryč s výrobou mobilů

Prvním opatřením, které vzbudilo ve světě docela velké pozdvižení a zájem novinářů, bylo předání výroby americké společnosti Flextronics. Outsourcing výroby do levnějších továren měl snížit náklady švédského Ericssonu a zlepšit profit. Ale ani potom se Ericssonu nijak zvlášť nedařilo. Dalším, ještě překvapivějším krokem bylo ohlášení spojení s japonským gigantem Sony, se kterým budou vyrábět nové mobilní telefony pod společnou značkou. Vývoj začal již letos a první mobily by se měly objevit už příští rok. Jak se zatím nová značka bude jmenovat, se pouze spekuluje.

Výborné mobily na obzoru

Nicméně převrat ve finančních výsledcích Ericssonu by mohly způsobit dva nové mobily: R520m, o kterém jsme již velmi podrobně psali, a který se již prodává u nás, a T39m, který přijde na náš trh v nejbližších dnech (v zahraničí se již prodává). Na model Ericsson R520m byla nasazena navíc velmi příjemná cena (necelých 14 tisíc korun s daní), což je za nejlepší současný mobil na českém trhu docela málo. Není tomu dávno, kdy jsme očekávali cenu hodně přes dvacet tisíc - zvykem Ericssonu je cenu při uvedení na trh nadsadit, aby pak mohlo přijít obvyklé, docela prudké zlevňování.

Nyní se dostává na trh verze R2 (recenze), která už obsahuje e-mailového klienta, podporu textovek EMS, možnost dát si na displej logo a další drobnosti. S těmito funkcemi, datovými přenosy GPRS a HSCSD, podporou Bleutooth už mobil umí opravdu vše, co si zákazník může přát. Ještě lepší je T39m - ten umí všechno co R520, jen je o poznání menší. Jeho prodejní úspěch je tedy zaručen, což dokazuje situace v zahraničí. Poptávka je tak vysoká, že Ericsson nestíhá vyrábět.

Bohužel, Ericsson měl v posledních letech docela smůlu. Nedařilo se mu držet krok s konkurencí, zejména s finskou Nokií. Ta místo řemeslně precizních mobilů držících se zaběhlých standardů vyrábí módní „přívěšky“ pro široké masy uživatelů, kterými dobývá trh. Ericsson měl také skoro vždy velké zpoždění při uvádění nových mobilů na trh. R320 přišel více než tři měsíce po prvním wapovém mobilu Nokii 7110, zpoždění měl i model R380 nebo T20. Od koupě rovněž z počátku odrazovala vysoká cena těchto novinek.

Konečně se odlepuje smůla z paty

Tohle všechno je však už za námi. R520 i T39 jsou špičkové mobily za velmi dostupné ceny, v případě R520 se dokonce dá mluvit o cenovém podhodnocení; mobil těchto vlastností by byl u konkurence o dost dražší. Stejnou strategii podpory prodeje používá ostatně i Alcatel - model OT 501 se prodává za ceny lowendových mobilů, ačkoli jde o manažerský telefon.

Doufejme tedy, že se na Ericsson konečně usmálo štěstí a že nám dopřeje ještě mnoho výborných mobilů, nezávisle na tom, že se budou jmenovat třeba EricSony nebo Talkman.

Po uzávěrce: včera večer jsme dostali informaci, že mobilní telefon T39 se u nás již začíná prodávat.

Diskuze (49) Další článek: Ericsson T39 se prodává i v Česku!

Témata článku: Ericsson, Smartphony, Ericsson, Zaběhlý standard, Průlom


Určitě si přečtěte