Ericsson T39m vydržel více než Siemens M35i

Švédský server Mobil.nu provedl malý test, ve kterém vyzkoušel odolnosti telefonů proti vodě. Měl by výrobce uznávat závady způsobené korozí?
Ericsson T39m vydržel více než Siemens M35i

Odolnost mobilu proti vodě a vlhkosti je důležitá, jelikož výrobci při reklamacích neuznávají poruchy způsobené vlkem či vodou. Švédský server mobil.nu provedl malý test odolnosti několika mobilů proti vlhkosti. Přístroje byly vystaveny dopadajícím kapkám jemného deštíku. Testovány byly tyto přístroje: Nokie 8210 a 3330, Ericsson T39m a T20, Sony J5 a konečně Siemens M35.

Velké překvapení

O překvapení se postaral Siemens M35, který dopadl naprosto nejhůře, i když jde o outdoorový telefon. Všechny ostatní „obyčejné“ telefony se s vlhkostí vypořádaly lépe. Nokia 8210 vydržela vzdorovat třináct minut, než přestala fungovat tlačítka. U Sony CMD-J5 ve stejný čas vypověděl službu reproduktor. O sedm minut déle bojovaly Ericsson T20 a Nokia 3330. A vítěz? No přece Ericsson T39m!

Na základě tohoto testu nemůžeme odvozovat závěry. Mobily jako Ericsson R310 či Siemens ME45 by pravděpodobně dopadly lépe. Odolnost telefonů proti vodě by se neměla podceňovat. Uvědomíme-li si, že stačí přenést mobil z velké zimy do tepla a v těle přístroje se vysráží voda, která může způsobit korozi či zkrat, potažmo i nefunkčnost přístroje. A nejhorší je, že reklamaci vám v tomto případě neuznají. Například Alcatel OT 30x má pod baterií bílou čtvercovou nálepku s úzkým  červeným proužkem, který slouží technikovi pro kontrolu, zda nebyla v přístroji vlhkost. Tento pruh lze lehce rozmáznout vlhkým prstem, jestliže se vám to povedlo, například při výměně SIM karty, můžete mít v servise problémy.

Paradoxní je, že srážení vody je naprosto normální jev. Děje se tak od nepaměti a trochu zamrzí, že výrobci tuto věc ignorují. Rozdíl je, nechá-li někdo mobil na dešti nebo vysráží-li se v přístroji voda v důsledku rychlého přechodu ze zimy do tepla. Rozpoznat příčinu koroze však není pro servis lehké, a tak výrobci tuto závadu vůbec neuznávají. Na druhou stranu – kdyby výrobci uznávali reklamace tohoto typu, někteří vykuci by tohoto mohli zneužívat tím, že by těsně před skončením záruky svůj mobil „utopili“ a zpět dostali původní plnou cenu.

Nepiště zprávy pod sprchou!

Každopádně si svůj mobilní telefon držte dále od vody, netelefonujte ve vaně a nepiště zprávy pod sprchou. Jestliže se vám na mobilní telefon něco vylije, nejlepší radou je nechat přístroj pár hodin uschnout a při tom se modlit, aby váš miláček ožil. Z praxe můžeme říci, že mobilní telefon přežije malou vodní koupel, nechá-li se pak pořádně vyschnout. Horší je to s jinými tekutinami, třeba sladká limonáda, či ještě hůře pivo. To se pak umí velmi nepříjemně zalepit klávesnice a nezbývá nic jiného, než přístroj rozdělat a vyčistit ručně. Ale i po této malé nehodě mobil ve většině případů funguje dál.

Otázka do diskuse: Podařilo se vám už někdy svůj mobil utopit? Fungoval, nebo musel do servisu? Měly by se závady způsobené korozí či zkratem uznávat?

 

Diskuze (39) Další článek: Všechno, co jste kdy chtěli vědět o komunikaci mobilů a počítačů

Témata článku: Ericsson, Siemens, Ericsson, Ericsson T39m, Nokia 3330, Nokia 8210, Siemens M35i, Siemens ME45, Koroze, Vlhký prst


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15