Ericsson to asi s mobilními telefony zcela zabalí (doplněno)

Firma říká, že nechce dál financovat konsorcium Sony Ericsson, pokud se rychle neukáží uspokojivé výsledky. Jinými slovy je patrné, že Ericsson není se současnou situací spokojen. Doplněno o vyjádření Sony Ericssonu.
Ericsson to asi s mobilními telefony zcela zabalí (doplněno)

Stručnou zprávu poskytl v pátek agenturám Ericsson: nehodlá dál financovat konsorcium Sony Ericsson a opustí jej, pokud se v brzké době neobjeví uspokojivé výsledky. Mluvčí firmy nevysvětlil, co to přesně znamená, tj. co ony uspokojivé výsledky mají znamenat; prohlásil jen, že firma nehodlá opakovat stejnou chybu podruhé (tj. dlouhodobě dotovat ztrátový byznys), nicméně vymezila alespoň časový rámec - výsledky se musí dostavit během dvou či tří čtvrtletí a pokud ne, firma spolupráci se Sony ukončí.

Přesné vymezení spolupráce Ericssonu se Sony a jeho podmínky nikdy nebyly zveřejněny; firmy vytvořily joint venture, tj. novou společnost s názvem Sony Ericsson s podíly půl na půl, investicí půl miliardy euro každá s podnikatelským záměrem spojit to nejlepší z obou světů. Sony umí dělat design, skvělé jméno i marketing, síť prodejců firmy je také mnohem lepší než u Ericssonu; Sony je v audio-video technice v podstatě něco jako Nokia v mobilech, i když ne s tak velkým tržním podílem. Ericsson je tvůrce technologicky pokročilých mobilů, nicméně s malou schopností je dobře prodávat; rovněž design se ne každému líbí, firma vyrábí mobily „lepší uvnitř než venku“.

Prohlášení Ericssonu teprve rok po odstartování činnosti společné firmy je překvapivé. Zřejmě i optimisté nečekali, že se situace zlepší rychle - vždyť teprve letos na podzim mají na trh přijít „opravdové“ nové produkty vyšlé z tohoto partnerství (např. P800 či T300), zatím se spíše dojížděly modely vytvořené v laboratořích samotného Ericssonu. Tržní podíl mobilů Ericssonu ale poklesl meziročně z 7,7 % na 5,4 %, a to je na pováženou, protože „economy of scale“ působí drtivě oběma směry. Tam, kde Nokia může své vývojové náklady rozpustit do jednoho miliónu mobilů, Ericsson je rozpouští do stovky tisíc přístrojů - a to je poznat.

Důvod k nečekanému prohlášení Ericssonu je jinde. Firma je zadlužená, vydává nové akcie v hodnotě 3,2 miliardy dolarů na pokrytí alespoň části dluhu a chystá se na další „finanční restrukturalizaci“, což, jak zkušení harcovníci vědí, věští značně neblahou situaci a předznamenává hodně nepříjemná a bolestná opatření. Trh v oblasti mobilů, ale především telekomunikační infrastruktury, kde je dnes největší síla Ericssonu, je nadále velice slabý a obrat, který se zdál být na obzoru letos na podzim, se zřejmě konat nebude. Akcie firmy jsou na hodnotě 70 centů (!), finanční agentury opět snížily rating firmy tentokrát už na hodnoty, kde se vyjadřují pochybnosti o schopnosti dobře přestát finanční krize, a tržby společnosti se propadly v posledním kvartálu z 9,1 mld. dolarů na 5,9 miliardy, tedy giganticky. Firma je v posledních třech čtvrtletích ve ztrátě a podle nevalného trhu s ní zřejmě ještě nějakou dobu pobude; vedení společnosti ohlásilo postupné snižování stavu zaměstnanců z 85 tisíc na 65 tisíc během příštího roku.

Za této situace finanční ředitel prohlásil, že nebude dále konsorcium Sony Ericsson financovat, tj. že neuhradí nejbližší splátku. Opět, protože přesný obsah smlouvy není známý, se dá jen spekulovat, co bude následovat - většinou ale samozřejmě tyto smlouvy mívají proti „neplatiči“ tu ochranu, že druhá strana, pokud finance dodá, získává v konsorciu větší podíl. I když je to zatím mírně spekulativní, dovolíme si uvést názor, že Ericsson trh s mobily zcela opustí tím, že tento byznys kompletně prodá firmě Sony (nebo případně, pokud se se Sony nedohodne, i jinému hráči, např. Siemensu nebo Samsungu), čímž se zbaví „požírače peněz“ a finančně se zahojí.

Doplněno 2. září, 20:00:

Vyjádření společnosti Sony Ericsson k článku uveřejněnému ve Wall Street Journal 30. 8. 2002

Článek zveřejněný v deníku Wall Street Journal, žádným způsobem nemění situaci společnosti Sony Ericsson. V článku je citován pan Kurt Hellstrom, výkonný ředitel společnosti Ericsson a zároveň předseda představenstva společnosti Sony Ericsson. Ten rovněž uvedl, že jako předseda představenstva Sony Ericsson bude usilovat o splnění strategického cíle společnosti, tj. získat vedoucí postavení na trhu mobilních telekomunikačních zařízení a že věří v úspěch jejích nově uváděných produktů.

V druhém pololetí tohoto roku uvádíme na trh sérii produktů (T200, T300, T600, P800), které budou mít významný vliv na rozvoj společnosti. Cítíme silnou podporu ze strany obou mateřských společností. Je zcela samozřejmé, že záměrem naší společnosti je tvorba zisku a zvyšování podílu na trhu.

Témata článku: Ericsson, Smartphony, Telefony, Ericsson

175 komentářů

Nejnovější komentáře

  • maser 22. 1. 2003 20:07:33
    ja se klidne ke svoji zasti vuci TV mailto:H@VNA priznavam, je to myslim...
  • Jakub 9. 9. 2002 12:43:48

    Mate pravdu,truchlim s Vami.Mne take vyhovuje logika a rozum,jenom mame...

  • BAZZI 9. 9. 2002 10:57:21
    Zkus ve Škodovce přerazit strom jako v SAABu a uvidíš jaký to je mít...
Určitě si přečtěte

První smartphone slaví 23 let. Některé jeho triky používáme dodnes

První smartphone slaví 23 let. Některé jeho triky používáme dodnes

** Uměl neuvěřitelné věci, nebyl drahý, přesto díru do světa neudělal ** Simon měl některé prvky, které dodnes používají moderní smartphony ** Začal se prodávat v létě 1994, tedy před 23 lety

Dnes | Kůžel Filip | 1

Letošním cenám EISA kraluje Huawei. Smartphone roku má Samsung

Letošním cenám EISA kraluje Huawei. Smartphone roku má Samsung

** Evropské ceny odborníků na spotřební elektroniku mají své vítěze ** V mobilní sekci převládá Huawei, nejcennější trofej získal Samsung ** Ceny také objevují jednu neznámou značku

Dnes | Láska Jan

Huawei se dotahuje na Apple, Xiaomi slaví návrat do Top 5 [výsledky 2Q 2017]

Huawei se dotahuje na Apple, Xiaomi slaví návrat do Top 5 [výsledky 2Q 2017]

** Trh smartphonů roste pomaleji než v minulosti ** Jedničkou zůstává Samsung následovaný Applem ** Čínské značky se pomalu ale jistě derou vzhůru

17.  8.  2017 | Láska Jan | 6


komerční sdělení

Komerční sdělení