EU bude zkoumat, jestli potřebujeme jednotné nabíječky. Pokud ano, přitlačí na výrobce

Už to tady jednou bylo před devíti lety. V reakci na nátlak EU podepsalo 14 firem memorandum, ve kterém se dohodli na sjednocení nabíječek pro nové modely mobilních telefonů. Mezi signatáři byly i Apple (také si nevzpomenete na jediný iPhone s micro USB?), Samsung či Huawei. Nyní evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová oznámila, že hodlá přezkoumat, jak na tom nabíječky k mobilním telefonům jsou teď. A podle toho případně zasáhne.

Důvody pro sjednocení konektorů jsou dva: je to pohodlnější pro uživatele, protože by nabíječky byly kompatibilní napříč výrobci, a zadruhé by to údajně mělo mít příznivý vliv na snížení tvorby elektroodpadu. Nabíječky jsou v něm silně zastoupeny.

Na základě dříve podepsaného memoranda měly být nabíječky od roku 2011 na evropském trhu sjednoceny. I Apple kvůli tomu začal k iPhonům přibalovat redukci. Jenže teď? Apple má svůj Lightning, mezi androidy se pomalu přechází z micro USB na USB-C a všechno komplikují různé technologie rychlého nabíjení, tedy různé výkony nabíječek. Některé firmy dokonce podepsaly, že dříve podepsané memorandum ruší.

„Vzhledem k neuspokojivému pokroku v rámci dobrovolného přístupu, Komise brzy vypracuje studii pro posouzení dopadů s cílem zhodnotit náklady a přínosy možných řešení,“ uvedla Vestagerová v hodnotící zprávě. Na základě této studie se pak Evropská komise bude rozhodovat, zda se ve věci bude dále angažovat a jestli navrhne nějaká regulační opatření.

Jak prodloužit život baterie v mobilu:

Via Reuters

Diskuze (39) Další článek: Aplikace a hry zdarma – počítejte, odpočítávejte, cvičte a zabavte své děti

Témata článku: Android, USB-C, EU, Evropská unie, Nabíjení, Evropská komise, MicroUSB, Lightning, Příznivý vliv, Mobilní telefon, Margrethe Vestagerová, Evropský trh, Nabíječka, Výrobce, Komise, USB, Micro, Memorandum, Reuters, Rychlé nabíjení, Regulační opatření, Možné řešení, Evropská komisařka, Hospodářská soutěž, Nový model


Určitě si přečtěte

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 117

RECENZE: Huawei P Smart – kovové dvojče má o jedno oko méně

RECENZE: Huawei P Smart – kovové dvojče má o jedno oko méně

** Kvalitní střední třída s protáhlým displejem ** Stejný jako Honor 9 Lite, přesto se liší v drobnostech ** Fotoaparát už se barev nebojí

Martin Herodek | 6