EU chce v mobilech snadno vyměnitelné baterie. Motivem je ekologie, ale návrh má i stinné stránky

Uniklý návrh Evropské komise prozradil, že se chystá požadavek na snáze vyměnitelné baterie v mobilních telefonech. Dříve bylo běžné, že se uživatel sejmutím zadního krytu dostal k baterii a mohl ji behěm pár sekund vyměnit. Dnes u naprosté většiny telefonů musíte do servisu a bude vás to stát tisíce.

Předpokládá se, že návrh bude předložen v polovině března a bude se týkat chytrých telefonů, tabletů a bezdrátových sluchátek.

Jednodušší výměna baterie by jistě byla vítaným zlepšením. Vždyť je nejrychleji degradující součástkou, která velmi často vede k výměně celého přístroje. Výrobcům to vyhovuje, ale ekologie trpí. Druhou stranou stejné mince je, že tento návrh jde proti požadavkům na odolnost telefonů proti vodě a prachu. Můžeme také očekávat zásadní změny v designu.

Návrh bude rovněž usilovat o lepší recyklaci produktů, opětovné použití surovin a obecně udržitelnou výrobu. Předpokládá se, že EU také přitlačí na výrobce, aby nabízeli delší záruční lhůty a snadnější přístup k informacím o opravách. V plánu je také lepší recyklace obalů výrobků s důrazem na snížení používání mikroplastů.

Návrh Evropské komise vychází ze snahy o lepší udržitelnost. Snazší výměna baterií umožní zákazníkům používat jejich chytré telefony delší dobu, a tím produkovat méně elektronického odpadu. Součástí této tendence bude také zpětný odběr vysloužilých elektronických zařízení.

Zdroj: Het Financieele Dagblad

Diskuze (66) Další článek: T-Mobile v březnu uvede pecky od Samsungu: Galaxy S20 a ohebný Z Flip

Témata článku: Smartphony, Baterie, Evropská komise, Evropská unie, Legislativa, Ekologie, Udržitelnost, Výměna baterie, Stinná stránka, Stín, Výměna, ATCH, MOBI, Mobil, Telefon, Návrh


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi Band 5 má větší displej, pohodlnější nabíjení a pořád skvělou cenu

Xiaomi Mi Band 5 má větší displej, pohodlnější nabíjení a pořád skvělou cenu

** Náramek dostal větší, jemnější a jasnější displej ** Xiaomi zpřesnilo měřič tepu i spánku ** Cena je pořád skvělá, ale snížila se výdrž

Lukáš Václavík | 31

RECENZE: Samsung Galaxy M21 má krásný AMOLED, obří baterii a slušnou cenovku

RECENZE: Samsung Galaxy M21 má krásný AMOLED, obří baterii a slušnou cenovku

** Samsung Galaxy M21 nabízí zajímavý poměr výkon/cena ** Telefon vsází zejména na AMOLED displej a obří akumulátor ** 6 000 mAh baterie je papírově obrovská, v praxi však výdrž nijak závratně neprodlouží

Martin Chroust | 39