EU: Což takhle rozdělit operátory na sítě a služby?

Cenová regulace je jedna věc, ale štěpit operátory na část služeb a infrastrukturu? To už je trochu silná káva...
EU: Což takhle rozdělit operátory na sítě a služby?

Na půdě Evropského parlamentu se ve středu projednávala nová legislativa týkající se telekomunikací. Mimo jiné byl schválen návrh nařízení na cenovou regulaci SMS a datových přenosů v roamingu, o kterém jsme vás již komplexně informovali dříve. Ceny by tak pro zákazníky pohybující se v některé z 27 členských zemí mohly významně poklesnout už někdy v létě příštího roku. Krom cenové regulace a zamezení škubání zákazníků ale dostali europoslanci na stůl ještě další neotřelý návrh na vylepšení telekomunikačního trhu v celé unii. Myšlenka jak vytvořit lepší konkurenční prostředí a dosáhnout lepších cen pro konečného spotřebitele je poměrně snadná. Jde o oddělení sítě od samotného poskytovatele služeb.

Jednoduše řečeno by existovala infrastruktura, jejíž majitel by ji pronajímal dalším subjektům, které by se staraly o poskytování služeb. To by teoreticky mělo vytvořit lepší konkurenční prostředí a to zase přinést zákazníkům nižší ceny. Kompetenci rozdělit současné operátory by v každé zemi dostal národní regulátor, u nás Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Otázkou ovšem zůstává, zda je něco takového vůbec možné. Za prvé jde totiž o obrovský zásah do soukromého vlastnictví a za druhé by si taková restrukturalizace vyžádala nemalé prostředky. V neposlední řadě jde samozřejmě o nevratný krok a vůbec námitek, proč by to nešlo, by se určitě dalo po zralé úvaze najít ještě mnohem více.

Klepněte pro větší obrázek
Evropští byrokraté se příliš dobré pověsti netěší • návrh rozděl a pronajmi jistě děsí nejednoho operátora

Ostatně ani samotní zákonodárci nejsou příliš jednotní, někdo návrh vítá s otevřenou náručí, jiní jen nevěřícně kroutí hlavou. Tak či onak, pokud by telekomunikační balíček v Evropském parlamentu uspěl, musela by ho schválit Rada Evropy a pak ještě všechny členské země a to se díky silnému vlivu nadnárodních operátorů nepovede. Základní myšlenka sice nevypadá špatně, ale za stávající situace by se o prospěšnosti tohoto řešení dalo s úspěchem pochybovat. Jednak to není spravedlivé k současným operátorům (i když ani oni si často k zákazníkům neberou servítky), a pak by se asi už definitivně zanevřelo na další rozvoj sítě.

Jiná situace by nastala, pokud by potřebnou infrastrukturu vybudoval, spravoval a pronajímal stát, či soukromý subjekt jiný než operátoři. Pak by se dalo hovořit o pronájmech a spokojenější by možná byli všichni. Ale kdo ví, někdo se jen utvrdí v názoru, že evropská armáda byrokratů se kromě běžného přehazování tuny lejster sem a tam zase jen snaží vykázat nějakou činnost, jiný bude nadšen.

Za zmínku ještě stojí také návrh na zkrácení doby pro přenesení čísla, která by nově měla činit nejvýše 24 hodin a využití kmitočtů dnes používaných analogovým televizním vysíláním pro bezdrátový internet. Tyto změny ale budou aktuální až po roce 2012. Součástí telekomunikačního balíčku bylo i posílení postavení poskytovatelů internetových služeb, kteří mají mít možnost žalovat spammery.

Jako vždy nezbývá než počkat, jak se kontroverzní návrh na dělení operátorů vyvine. Síla zájmových skupin (chcete-li lobby) je značná, přičemž samozřejmě existují i další závažné překážky, takže návrh nejspíš nakonec neprojde. Jaký je váš názor? Bylo by rozdělení infrastruktury od poskytovatele služeb přínosné nebo jde jen o další šílený experiment s nejasným výsledkem?

Diskuze (32) Další článek: Týna z T-Mobilu: chytré děvče, co vám porozumí

Témata článku: Operátoři, Ostatní, EU, Operátor, Nová legislativa

Určitě si přečtěte