EU má další hloupý nápad: zdanění vybraných mobilů

Za telefon s GPS nebo příjmem televize si možná připlatíme. K DPH tak možná přibude další daň, klidně i 14 %.
EU má další hloupý nápad: zdanění vybraných mobilů

Co se už delší dobu proslýchá a mohlo se zdát jako špatný vtip, se zřejmě přibližuje realitě. Evropská Unie plánuje dodatečně zdanit některé mobilní telefony. Pro začátek se EU chystá zavést do legislativy nový termín tzv. „multifunkční zařízení“, které od jiných mobilních telefonů odlišuje GPS a schopnost přijímat televizí signál. Vše navíc přichází v té nejméně vhodné době, kdy se celý svět zmítá v ekonomické krizi a začínají ji pociťovat také výrobci mobilů.

Finanční zátěž by ale samozřejmě padla nejen na samotné výrobce, ale v konečném důsledku by novou daň zaplatil zákazník. Evropští byrokraté zřejmě nemají co na práci a tak vymysleli, že přístroje s GPS by se zdaňovaly navíc sazbou 3,7 % a „televizní“ mobily rovnou čtrnácti procenty. Novou daň by tak zaplatili buď rovnou výrobci popřípadě by ji zaplatil až spotřebitel při nákupu spolu s DPH. A nutno podotknout, že při nákupu v podstatě jakékoli elektroniky u nás odvádíme už teď 19% daň do černé díry jménem státní rozpočet.

Vyšší daně by pochopitelně prodeji nových přístrojů vůbec nepomohly, Evropané už tak šetří a nákupy nových mobilů odkládají. Méně prodaných výrobků zpomaluje ekonomiku, firmy omezují výrobu, propouštějí a jsme zase v tom bludném kruhu… Proti jsou samozřejmě všichni výrobci telefonů a dodavatelů technologií v čele s Nokií a Sony Ericssonem, jež v Evropě prodají polovinu své produkce. „Tyto nové daně by nevyhnutelně vedly k vysokému nárůstu spotřebitelských cen v době, kdy se všichni usilovně snaží držet ceny na co nejnižší úrovni“, prohlašuje ústy svého mluvčího Sony Ericsson.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Evropští byrokraté se příliš dobré pověsti netěší • nové daně v době recese? I to je možné...

Další postřeh vyjadřuje zase stanovisko Nokie: „Existuje nebezpečí, že by tento návrh v důsledku znamenal nedostupnost nových technologií pro evropské spotřebilete. Sofistikované mobily by se totiž kvůli vysoké ceně špatně prodávaly. To není v ničím zájmu.“ Nové zdanění by tak například Nokii, která na navigaci staví spoustu svých služeb a třeba koupí Navtequ do této technologie investovala hromadu peněž vůbec nepomohlo. V poslední době se navíc snaží integrovat GPS i do telefonů vyšší střední třídy.

Po bláznivém nápadu na rozdělení operátorů a infrastruktury tak jde o další šílenost z kuchyně evropských zákonodárců. Plán komise bude projednáván už v únoru v rámci Výboru pro celní kodex, který ovšem může v této záležitosti definitivně rozhodnout. Dle Marie Assimakopoulvé, mluvčí eurokomisaře pro daně Laszla Kovacse, nepadlo v této věci žádné rozhodnutí, vše se teprve začíná diskutovat s členskými státy a dle jeho názoru nebudou tato jednání uzavřena minimálně do půl roku.

Snad zvítězí zdravý rozum a snaha po rozhýbání ekonomiky, ve hře jsou také pracovní místa a hrozba dalšího přesunu výrob dál na východ. No uvidíme, jak to celé dopadne, kdo 1. ledna příštího roku přejímá předsednické žezlo snad netřeba připomínat…

Další informace: news.google.com

Diskuze (89) Další článek: Lenovo Ophone: Android v těle iPhonu

Témata článku: Ostatní, EU, MOBI, Nápad, Mobil, Špatný vtip, Státní rozpočet, Žezlo