EU ruší roaming. Operátoři možná zdraží jiné služby

Od 15. prosince 2015 odzvoní poplatkům za volání a datové služby mezi státy EU. Není vyloučeno, že operátoři zareagují zdražením jiných služeb.
EU ruší roaming. Operátoři možná zdraží jiné služby

Na základě tlaku Evropské lidové strany jako nejsilnější frakce v Evropském parlamentu zrušení roamingu už minulý měsíc odhlasoval výbor pro průmysl, výzkum a energetiku. „Dnes kolem poledne konec poplatků schválilo plénum parlamentu,“ řekl serveru E15.cz český europoslanec Jan Březina (nestraník zvolený za KDU-ČSL). Za zrušení poplatků hlasovali i jeho kolegové z ODS, ČSSD a KSČM.

Klepněte pro větší obrázek 
Do EU se smartphonem bez obav už na konci roku 2015 (obr.: Viktor Hanáček, picjumbo.com)

Zrušení poplatků se týká hlasových a datových služeb i posílání SMS zpráv. Odpadne tak hlavní důvod, pro který většina Evropanů při cestování do zahraničí nepoužívá mobilní internet. Čtvrtina Evropanů při svých cestách do zahraničí mobil úplně vypíná.

Podpora WiFi a hájení síťové neutrality

Za správné a prospěšné označili čeští europoslanci i opatření na podporu veřejné WiFi a důsledné hájení síťové neutrality, aby nebylo možné, že operátoři blokují některé služby jako třeba Skype. „Jsem kategoricky proti diskriminaci dat na základě původu, cíle nebo typu, ani jejich jinému upravování,“ uvedl Březina.

Uživatelé internetu od konce příštího roku rovněž ocení povinnost poskytovatelů internetového připojení uvádět v rámci smlouvy se zákazníkem nikoliv maximální teoretickou rychlost internetového připojení, ale reálně dosažitelnou rychlost. Pokud zákazník dostane ve skutečnosti nižší než avizovanou rychlost, bude to automaticky považováno za porušení smlouvy.

Mobilní operátoři plány na zrušení roamingových poplatků v posledních měsících ostře kritizovali. Kvůli obavám z poklesu příjmů mohou reagovat zdražováním. Evropská komise už od loňského července snížila maximální cenu pro volání v rámci EU na 24 centů za minutu. Cenové limity stanovila také pro sms a připojení k internetu.

Témata článku: Operátoři, Nákup a ceny, Roaming, EU

95 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Hujer se hlásí 5. 4. 2014 8:24:54
    :-D konečně má ta EU trochu smysl,,,,,,,,,,,,,,
  • Pavel Koloděj 4. 4. 2014 7:11:29
    Jestli by spíše neměli zlevňovat, když jim přijde zahraniční konkurence....
  • zxcdsa 4. 4. 2014 0:24:32
    Státy a z nich vyplývající státní hranice v Evropě byly, jsou a budou...
Určitě si přečtěte

Trh vyhlíží iPhone 8 a starší verze zlevňují. Nejlevnější koupíte už pod 9 000 Kč

Trh vyhlíží iPhone 8 a starší verze zlevňují. Nejlevnější koupíte už pod 9 000 Kč

** Kompaktní 32GB iPhone SE koupíte pod 10 tisíc korun ** Dobrý poměr mezi cenou a kvalitou nabídce iPhone 6s ** Kupovat iPhone 7 se nyní nevyplatí, za pár měsíců je tu osmička

Dnes | Pospíšil Aleš | 77

Virtuálové chtěli zpoplatnit roaming, ČTÚ jim nevyhověl

Virtuálové chtěli zpoplatnit roaming, ČTÚ jim nevyhověl

** Vectone mobile, Odorik a Laudatio chtěli účtovat příplatky v roamingu ** ČTÚ shledal žádosti o příplatek za roaming jako nedůvodné ** Jde o první žádosti tuzemských virtuálů, určitě ne o poslední...

20.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 30


komerční sdělení

Komerční sdělení