EU schválila „zrušení“ roamingu. Proč ty uvozovky?

Europoslanci nás posunuli blíže ke zrušení roamingu. Schválili kompromis mezi někdejším okrádáním zákazníků a Evropou bez telekomunikačních bariér.
EU schválila „zrušení“ roamingu. Proč ty uvozovky?

Europoslanci zrušili roaming. Přesněji řečeno rušení je polovičaté, původní záměr na úplné zbourání bariér (se SIM rakouského operátora bychom volali v ČR za rakouské ceny), se ukázal jako neprůchozí z řady důvodů. Europoslanci dnes odhlasovali, že od 15. června 2017 budou zákazníci za roamingové služby na území EU platit jako doma, ale jen do určitého objemu využitých služeb. Říkají tomu politika přiměřeného využívání roamingu.

Pokud stanovený limit překročíte, budete platit roamingové poplatky. Dobrá zpráva je, že i ty bude EU regulovat, konkrétní částky stanoví Evropská komise do poloviny prosince 2016. Nařízení dále stanovuje operátorům povinnost informovat o cenách a politice jejich přiměřeného využívání.

Rušení á la chytrá horákyně

Regulace roamingu je kapitola, která se začala psát v roce 2007, kdy Brusel nařídil operátorům nepřekročitelné cenové stropy. Jeho úplné zrušení se ale postupem času ukázalo jako utopie a stalo se politicky neprůchozím. Dnes odhlasovaný kompromis je tak jistým průsečíkem mezi nulovými roamingovými poplatky a „okrádáním“ zákazníků. Přesně tento výraz totiž před lety Evropská komise použila na plná ústa.

Výborná zpráva pro všechny, kteří se vejdou do limitu:

Definitivní počet volných jednotek, které budeme moci za rok a půl vyčerpat aniž bychom zaplatili cokoli navíc, tak v tuto chvíli neznáme, ale ceny po té by mohly vypadat zhruba takto: domácí cena plus maximálně 0,05 eura (1,65 Kč) pro minutu (odchozího) hovoru a 1 MB dat. K textové zprávě se má přirážet maximálně 0,02 eura, tedy asi 66 haléřů.

Klepněte pro větší obrázek
Diskuze (54) Další článek: Hodinky Samsung Gear S2 poprvé naživo v ČR

Témata článku: Operátoři, Nákup a ceny, Hospodaření a finance, Kauzy, EU, Zrušení, Domácí cena, Utopie, Zrušení roamingu

Určitě si přečtěte