EU uvolní frekvenci 900 MHz sítím UMTS

Sítě GSM ustupují ve prospěch modernější UMTS. Uvolněním pásma 900 MHz vznikne kvalitnější a levnější pokrytí rychlejšími sítěmi třetí generace.
EU uvolní frekvenci 900 MHz sítím UMTS

Evropa včera učinila významný krok ve změně legislativy směřující k nové generaci mobilních služeb. Rada ministrů schválila po Evropském parlamentu návrh Evropské komise na modernizaci evropských právních předpisů, jde o novelizaci dvaadvacet let staré Směrnice GSM. Přesněji se jedná o změny v oblasti využívání rádiového spektra, na kterých fungují naši mobilní operátoři. Směrnice GSM z roku 1987 vyhrazuje používání části pásma rádiového spektra 900 MHz přístupovým technologiím dosluhující sítě GSM (Globální Systém pro Mobilní komunikaci). Novelizovaná směrnice nyní umožňuje využívat kmitočtové pásmo 900 MHz také v případě sítí UMTS (Univerzální Mobilní Telekomunikační Systém).

Klepněte pro větší obrázek
Malá změna v legislativě umožní velké změny v praxi

Změnu legislativy si vyžádal hlavně posun preferencí uživatelů, kteří místo hlasových služeb začínají stále více využívat služby datové. Možná si říkáte, že jde zase jen o další byrokratické nicnedělání, ale tentokráte je opak pravdou. Novinka v legislativě dle evropských zákonodárců upevní hospodářskou soutěž na evropském telekomunikačním trhu, zpružní ho a přispěje k rychlejšímu a širšímu zavedení bezdrátových širokopásmových služeb, jež jsou jednou z hnacích sil hospodářského oživení. Navíc se očekává, že reformou Směrnice GSM odvětví ušetří až 1,6 miliardy EUR. Nová směrnice vstoupí podle předpokladů v platnost v říjnu tohoto roku.

A ještě malá poznámka k tomu setření a výhodnosti změny. Operátoři ušetří na výstavbě či modernizaci sítě jelikož doposud museli kvůli podstatně kratší vlnové délce rádiového spektra 2100 MHz budovat základové stanice hustěji. Vlnová dálka 900MHz pásma je totiž 33 centimetrů oproti 14 centimetrům u 2100 MHz. Takže na frekvenci 900 MHz se dá se stejným počtem základových stanic pokrýt signálem mnohem větší oblast při stejných nákladech. Navíc je delší vlnová délka výhodnější pro příjem signálu v budovách. Jde tedy o dobré zprávy, bohužel u nás je pokrytí sítí třetí generace stále spíše vzácnost, takže novelizace nás příliš nevzrušuje.

Témata článku: Ostatní, Technologie, EU

26 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Fido 30. 7. 2009 21:40:00
    Vsak taky pisu ze netvrdim ze takovych telefonu neexistuje vic. Ono se...
  • snowboarder 30. 7. 2009 14:23:11
    Měl jsi špatné hledání :) U Nokie vím minimálně ještě o 5630 Xpress Music,...
  • Fido 30. 7. 2009 13:47:53
    Hledal jsem telefony, ktere umi GSM 900/1800 a zaroven UMTS 900/2100 a...
Určitě si přečtěte

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

** Když EU rušila roaming, šla přes mrtvoly ** Tou největší jsou virtuální operátoři ** Vlastně je překvapivé, že už nepadají jeden po druhém

12.  8.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan


komerční sdělení

Komerční sdělení